Zárda mellé épülhet a Nagycirkusz

Felszámolás alatt az ingatlantulajdonos cég, az állam megvenné a területet.

R. Kiss Kornélia
2016. 08. 18. 4:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Ajtósi Dürer sor 19–21. alatt az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) tanszékei, korábban pártfőiskola működött, a II. világháború előtt pedig apácazárda és a Sacré Coeur (Szent Szív) női szerzetesrend által üzemeltetett iskola, amely a zsidómentés egyik helyszíne volt. Az ingatlankomplexumot 2007-ben vette meg a Kincstári Vagyoni Igazgatóságtól, vagyis a magyar államtól az Ehud Amir izraeli üzletember érdekeltségébe tartozó cég. Luxuslakásokat, irodákat és wellnessközpontot terveztek ide, de a beruházás sosem valósult meg.

A tulajdonos bérbe adta az épületeket, így kezdett el működni itt 2008-ban a Dürer Kert nevű szórakozóhely, majd stúdiók és egy rendezvényközpont is. A régi zárda és iskola azóta eléggé leromlott épületét az ELTE után a Keleti Blokk Művészeti Egyesület foglalta el. Ők működtettek itt egy művészeti központot próbatermekkel, kisebb stúdiókkal és más albérlőkkel. Nem élvez műemléki védettséget a területen található egyik épület sem, csak az egykori zárda és a volt iskola áll helyi védettség alatt.

A terület tulajdonosa az Ehud Amir ingatlanfejlesztő érdekeltségébe tartozó Ajtósi University Kft. A cégnek az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett jelzálogjog és végrehajtás alapján az MKB Bank hitelezett. Kerestük az Ajtósi University Kft. ügyvezetőjét, Suplicz Anitát, de nem akart nyilatkozni a felszámolási eljárással kapcsolatban.

Felszámolás olyankor indul, ha egy cég fizetésképtelenné válik, és egy esetleges csődeljárásban sem sikerül megegyeznie a hitelezőivel. Ilyenkor a fennmaradó vagyonból meghatározott sorrendben fizetik ki a cég tartozásait, majd a cég megszűnik. Még tavaly novemberben kért csődvédelmet az Ajtósi University Kft., de a csődeljárás megegyezés nélkül zárult, és augusztus 11-én megindult a cég felszámolása.

A várható felszámolás miatt már márciusban levonult a terepről a Keleti Blokk Művészeti Egyesület. A korábban általuk bérelt területet a Dürer Kert üzemeltetője vette át. Remélik, hogy ha az állam valóban megvásárolja az ingatlant, a cirkusszal együttműködésben tovább működhetnek. Bérleti szerződésüket tavaly újabb öt évre meghosszabbították.

Végül tegnap hirdették ki a kormány döntését a cirkusz költözéséről; a Magyar Közlönyben megjelent határozatban konkrét helyszínről nincs szó, csak arról: szeptember 30-ig el kell készülnie az előterjesztésnek az új helyszínről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.