Azt hihetnénk, De Sade Justine-je, Apollinaire Tizenegyezer vesszője vagy Alain Robbe-Grillet Érzelmes regénye után végképp ledőlt minden tabu, és az erotikus regények írói sincsenek már száműzve a zugárusok polcaira. (Igaz, az Érzelmes regényt is csak lefóliázva, felvágatlan oldalakkal merték megjelentetni.) Az online pornó korában pedig végképp meglephet minket az Amazon lépése: a netes könyvterjesztő számára egy közel negyven éve halott írónő kötete bizonyulhatott soknak – legalábbis a szerkesztő erről számolt be. Szerinte a most fellelt írásokból összeállított könyvet száműzte is „felnőtt részlegébe”. Ez viszont nem csupán egy önálló kategória, jóval inkább hasonlít a darkwebre: hiába keresünk rá az írónő, Anaïs Nin nevére, az új kötet nem fog megjelenni.
Mert Ninről, a Vénusz deltája kultszerzőjéről van szó. A The Guardian szerint az Amazon gyakorlatilag láthatatlanná tette az Auletris: Erotica című kötetet. Igaz, a Vénusz deltájánál vadabb kötetről is van szó: a kéziratokra rábukkanó Paul Herron szerkesztő szerint merészségben és változatosságban messze túlszárnyalja a könyv a jól ismert írásokat. „Számtalan tabut megdönt az Auletris” – fejtette ki, többek közt a szadomazochizmust, nemi erőszakot, pedofíliát említve. Tény persze, hogy ezeket a határokat egyebek közt a Tizenegyezer vessző és az Érzelmes regény is áthágta már.
Herron a Guardiannek beszámolt róla: az Amazon úgy rejtette el a könyvet, hogy a címre keresve nem lehet megtalálni, kivéve, ha bejelölik a „Kindle Store or Books” keresőmezőt is. Ez nem tűnik túl bonyolult lépésnek, Herron mégis dühös, állítva: ennyi a különbség vásárlás és nem vásárlás között. A szerkesztő beszélt olyanokkal is, akik erotikus műveket dobnak piacra, és ők is úgy vélték, hogy az ebbe a részlegbe kerülés ellehetetleníti az értékesítést.
Egy ennyire durva könyvnél érthető is a lépés – gondolhatnánk, ám az Amazon még csak nem is ezzel indokolja a döntést. A netes kereskedő válasza viccesebb nem is lehetne: azt tartja problémásnak, hogy a rajzolt borítón fedetlen női mellbimbó látható. (Persze, a könyv hangvételét is finomabbra kellene hangolni szerintük, de a fedetlen női kebel nyilván még borzasztóbb.) A kép egyébként egy régi, erotikus francia képeslapról való. Herron próbált azzal érvelni, hogy a rendes részlegbe került Nin többi könyve, vagy épp A szürke ötven árnyalata is, de az Amazontól azt a választ kapta, hogy a Vénusz deltájának is láthatatlannak kéne lennie.
A könyv rejtegetéséről ugyanúgy beszámolt a News.com.au is. A nagy nyilvánosságot kapott kirohanások ellenére ugyanakkor jelen pillanatban megtaláljuk az Auletrist, ha beírjuk az Amazon keresőjébe. Így lehetséges az is, hogy az Amazon lépett a sajtóhírek megjelenése után, de az sem elképzelhetetlen: egy ügyesen felépített médiahackkel van dolgunk, és Herron ezzel a marketingfogással szerette volna még többekhez eljuttatni a könyv hírét. Előbbit valószínűsíti az, hogy a The Guardian még linkelte a cikkében, hol nem található az Auletris, és most már ott bukkanhatunk rá a kötetre.
Anaïs Nin 1903. február 21-én született Franciaországban. Már 11 éves korában naplót vezetett, erotikus műveket pedig egy ismeretlen megrendelő kérésére kezdett írni a negyvenes években. Bohém életet élt: 1923 és 1977 (1955?) között a művész-bankár Hugh Parker Guiler felesége volt, harmincas években írt naplójában viszont említést sem tett róla. Annál inkább Henry Miller íróról, akit gyakorlatilag anyagilag is támogatott. (Többek közt Tropic of Cancer című művének első kiadását is.) Az írónő második férjét, az egykori színész Rupert Pole-t 1947-ben ismerte meg, és 1955-ben úgy ment hozzá, hogy Guilertől sem vált el. Nem aprózta el: 1977-es haláláig Guilernek fogalma sem volt a másik házasságról. (Bár Deirdre Bair életrajzíró szerint azért sejtette, hogy Nin miért utazgat Kaliforniába, de úgy döntött, ő inkább nem tud erről.) 1966-ban ugyan Pole-lal való házastársi viszonyát megszüntették jogi problémák miatt, de ezután is ugyanúgy együtt éltek.
Az írónőt olyan szerzők inspirálták, mint D. H. Lawrence, Marcel Proust vagy André Gide. Az egyik első írónő volt, aki erotikus műveket jegyzett. Legismertebb műve a Vénusz deltája (1977) mellett a Little Birds 1979-ből. Az irodalmi élet számtalan ikonikus arcával alakított ki baráti vagy szeretői viszonyt: többek közt John Steinbeck, Antonin Artaud és Gore Vidal is közeli ismerősei közt voltak. Anaïs Nin 1977. január 14-én, 73 évesen vesztette életét.