Meghalt Leonard Cohen

Nyolcvankét éves korában hunyt el a legendás énekes-dalszerző.

Lakner Dávid
2016. 11. 11. 4:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyászba borult a világ, nyolcvankét éves korában életét vesztette Leonard Cohen énekes-dalszövegíró. A művész haláláról hivatalos Facebook-oldalán tájékoztattak. A zenész fia, Adam a Rolling Stone-nak elmondta: édesapja békében, az otthonában hunyt el.

A zenei élet egyik legtiszteltebb és legtermékenyebb alakját vesztettük el – olvasható a zenész közösségi oldalán. Búcsúztatóját Los Angelesben tartják egy későbbi időpontban.

„Felkészültem a halálra. Remélem, nem túl kényelmetlen” – fogalmazott a dalszerző a The New Yorkernek a múlt hónapban adott interjújában. Ugyanitt beszélt a be nem fejezett verseiről, szövegeiről is, és kifejtette: a nagy változást a halál közelsége hozta. Mint mondta, természetes ösztönéből fakadóan szeretné befejezni a dolgokat, amelyeket elkezdett. „Készen állok, uram” – halljuk Cohen legutóbbi albumának címadó számában is.

Tagadhatatlan: a zenész haláláig dolgozott, utolsó nagylemeze, a You Want It Darker pedig alig három hete jelent meg. Cohen tizennegyedik stúdióalbuma is kedvező fogadtatásra talált a kritikusok és a zeneszeretők körében. A lemez az Egyesült Államokban a Billboard 200-as listáján a 10. helyen debütált.

Cohent a világ vezetői, ismert művészek, közéleti szereplők is gyászolják. A zenész Anthem című számát idézte Mia Farrow, Russell Crowe pedig köszönetet mondott a nyugodt estékért, az elmélkedésekért, távlatokért, a fanyar mosolyokért és az igazságért. Búcsúzott a zenész honfitársa, Alanis Morissette, illetve Rob Lowe is. Szintén Cohen-számból, a Hallelujah-ból idézett Justin Trudeau, Kanada miniszterelnöke. Nincs más művész, akinek a zenéje olyan érzéseket váltott volna ki vagy úgy hangzott volna, mint Cohené – írta egy másik Twitter-bejegyzésében. Hiányozni fog Kanadának és az egész világnak is – tette hozzá.

Rendkívül szép spontán megemlékezést is tartottak a Chelsea Hotelben: vörösborral, gyertyákkal, kézzel írott szövegekkel és virágokkal adóztak a legendás zenész emlékének.

Gyászolnak a magyarok is. Dragomán György író az Avalanche című számot posztolta Facebookon, hozzátéve: ezt egyszer három hétig hallgatta egyfolytában.

Leonard Cohen 1934. szeptember 21-én született Québec tartományban, Montréalban. Zenei pályája beindulása előtt két regényt is megjelentetett: a The Favourite Game 1963-ban, a Beautiful Losers pedig 1966-ban jött ki. Első költeményei még 1954 májusában jelentek meg a CIV/n magazinban, és dalszövegei mellett később is számos verset írt még. A McGill Egyetemen diplomázó művész költészetére többek közt mentora, Irving Layton, valamint William Butler Yeats, Walt Whitman és Federico García Lorca volt hatással. Első verseskötete, a Let Us Compare Mythologies 1956-ban látott napvilágot.

Elkeserítette, hogy íróként nem igazán tud megélni, így 1967-ben az Egyesült Államokba költözött, és szövegírói-folkzenei pályába kezdett. Suzanne című dalával aztán nagy sikert aratott Judy Collins, ezután ez vált Cohen legtöbbször feldolgozott szerzeményévé. Elmondása szerint rászedték, hogy adjon túl a szám jogain, a Suzanne sikere mégis örömmel töltötte el.

Első lemeze, a Songs of Leonard Cohen 1967-ben jelent meg, amelyet aztán olyanok követtek, mint a Songs From a Room (1969), a Songs of Love and Hate (1971) és a Death of a Ladies’ Man (1977). Egyik legismertebb dalává a So Long, Marianne vált: az 1967-es számot Marianne Jensen (született: Marianne Ihlen) ihlette, akivel a művész a görögországi Idra szigeten találkozott 1960-ban.

A nő is idén, július 28-án hunyt el egy oslói kórházban. Marianne Ihlen 81 éves volt. Halála előtt nemsokkal Cohen üzent neki. Mint írta: „olyan közel jövök mögötted, hogy ha kinyújtod a karod, azt hiszem, elérheted az enyémet. Ég veled, jó barátom! Végtelen szerelmem, találkozunk az úton.”

Világszerte ismertté vált 1984-es dala, a Various Positions albumon megjelent a Hallelujah is. Igaz, első kiadásakor kevesebbekhez jutott el, de miután 1991-ben feldolgozta John Cale, a szám hatalmas népszerűségre tett szert. A számból aztán Jeff Buckley is elkészítette a saját változatát, s világszerte közel kétszáz művész dolgozta fel a Hallelujah-t. A BBC Radio dokumentumfilmet készített a dalból, amely aztán számtalan film és tévéműsor betétdalaként is szolgált.

Szövegeiben gyakran megjelent a politika, a társadalmi igazságosság témája is, Lover, Lover című számát pedig az izraeli–palesztin harcok inspirálták.

Cohent gyakran hasonlították az idei irodalmi Nobel-díjat elnyerő Bob Dylanhez. Kettejük kapcsolatát illetően szintén érdemes elolvasni a The New Yorkernek adott Cohen-interjút. Mielőtt még a több száz feldolgozás elkészült volna a Hallelujah-ból, Dylan már felismerte a szám szépségét, azt a gyönyörűséget, ahogy szent és profán egyesül benne. Megkérdezte hát Cohent, mennyi időbe telt megírnia a dalt.

Két évbe

– felelte a kanadai művész. Valójában ugyanakkor ötbe, miután tucatnyiszor újraírta a sorokat, és aztán a végleges verzió elkészülése is évekbe került. Az írási folyamat során számtalanszor azon kapta magát, hogy egy hotelszobában van félmeztelenül, és kínjában már veri a fejét a falba. Cohen elmondta mindenesetre Dylannek, hogy ő pedig az I and I-t kedvelte az Infidelsről, hát azt mennyi időbe telt megírni?

Tizenöt percbe

– érkezett Bob Dylan válasza.

Cohen 1964-től egészen a tavalyi évig számtalan díjat nyert el, többek közt 2010-ben egy Grammy-életműdíjat, egy évvel később a Glenn Gould-díjat. Bekerült a kanadai szövegíróknak és a zenészeknek emléket állító dicsőségcsarnokba, illetve a rock and roll amerikai hírességeinek csarnokába is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.