Meghalt Richard Adams, a Watership Down írója

A klasszikus mű magyarul Gesztenye, a honalapító címmel jelent meg.

LD
2016. 12. 27. 21:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kilencvenhat éves korában december 24-én életét vesztette a Watership Down című regénnyel világszerte ismertté vált író, Richard Adams – írta a The New York Times. Az 1972-es klasszikus mű magyar nyelven 1992-ben jelent meg Gesztenye, a honalapító címmel.

Adams első műve volt a Watership Down, amelynek főhősei menekültsorsra jutó nyulak, akik kotorékuktól elvándorolva alapítanak új otthont. A homéroszi eposzok által inspirált műben az állatok saját nyelvvel, közmondásokkal, mitológiával rendelkeznek. Az allegorikus regény szabadságról, zsarnokságról, szabad és elnyomó államról szól, és vallásos utalások is jellemzik. Megjelenik benne például a mitológiai alak, El-ahrairah, akit a nyulak istenítenek, bár Adams utóbb arról beszélt, hogy nem istenként imádják, csupán szenvedélyesen hisznek benne.

A rendkívül eredeti történetet számos kiadó visszautasította először, míg végül egy kis kiadó, a Rex Collings 2500 példányban piacra dobta. A brit kritikusok rögtön hanyatt vágták magukat, a művet az Orwell-féle Állatfarmhoz, valamint J. R. R. Tolkien és Jonathan Swift írásaihoz hasonlítva. Egy évvel később így már a Penguin Books is kihozta a könyvet, az Egyesült Államokban pedig a Macmillan jelentette meg 1974-ben.

A szerzőnek még a vadon élő nyulak hiteles bemutatása is fontos volt, bár többen bírálták is, amiért számos elemet vett át R. M. Lockley tudományos művéből, az 1964-es The Private Life of the Rabbitből. Adams ugyanakkor barátságot is kötött Lockley-val, 1982-ben pedig közösen jegyezték a Voyage Through the Antarctic című könyvet.

Adams 1920. május 9-én született Angliában, az egyetemen pedig újkori történelmet tanult. A brit hadsereg tagjaként szolgált a második világháborúban, majd 1946-ban leszerelt, és minisztériumi munkát vállalt. A Watership Down történeteit lányainak kezdte mesélni, akik ragaszkodtak hozzá, hogy írja meg mindezt regényben is. Magyarul az 1977-es The Plague Dogs jelent még meg tőle, Gazdátlanok címmel. Ismert könyvei még a The Girl in a Swing (1980), a Maia (1984), a Traveller (1988) és a Daniel (2006).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.