Bármikor összedőlhet Michelangelo Dávid-szobra

Minél előbb utazzon Firenzébe, ha látni szeretné Dávidot.

Csécsi László
2017. 01. 10. 16:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sürgősen meg kell erősíteni Michelangelo Dávid-szobrát, mert félő, hogy a reneszánsz emblematikus alkotása egy újabb földrengést már nem bírna ki. Igaz, hogy két évvel ezelőtt az olasz kormány 200 ezer eurót ígért, hogy abból építsenek új, a rengéseket semlegesítő talapzatot a Firenzében, a Galleria dell’Accademia múzeumban álló szobor alá, de ez a beruházás egyelőre nem valósult meg. A tavalyi olaszországi földmozgások azonban rámutattak, hogy nem lehet tovább húzni az időt, a tudósok szerint mindenképp tennie kell valamit a kormánynak az ország kulturális értékeinek a védelmében. Alessandro Martelli földtudományokkal foglalkozó tudós a Time magazinnak arról beszélt, nem kizárt, hogy a Közép-Olaszországot sújtó földrengések a jövőben észak felé terjednek tovább, ezért Michelangelo alkotásának megvédése nem tűr halasztást. A tavalyi földrengések során több mint háromezer templom és ezer más műemlék sérült meg, régi városok változtak romhalmazzá. A javítások várható költségeit jelenleg hatmilliárd euróra becsülik.

A vizsgálatok szerint az ötszáz éves Dávidnak – ahogy az a hús-vér embereknél is lenni szokott – a bokáit kezdte ki az idő. Nagyon apró repedések keletkeztek bennük, melyek ma már annyira szétterjedtek, hogy kérdés, meddig fogják elbírni az 5,17 méter magas, öttonnás szobor súlyát. A bokák meggyengülése a tudósok szerint több okra vezethető vissza. Egyrészt arra, hogy a szobor nem a legjobb minőségű márványból készült. Ráadásul az idők során több kisebb-nagyobb fizikai károsodást is el kellett szenvednie. Egy árvíz miatt a talapzata egy ideig ferdén állt, ezért az alkotás súlypontja áthelyeződött, és a tervezettnél nagyobb erőhatást kellett kiállnia a bokáknak. De az sem tett jót a szobornak, hogy a múzeumban működő gépek folyamatos mikrorezgéseknek tették ki.

A tudósok, akik egy évtizeddel ezelőtt már figyelmeztettek a szobor állapotának romlására, el vannak keseredve, mert állításuk szerint hiába kongatták meg a vészharangot, aggodalmuk visszhangtalan maradt. Antonio Borri, a Perugiai Egyetem szeizmológusa, akinek csapata 2004 és 2009 között vizsgálta a szobrot, arra panaszkodott, hogy a munkájuk hiábavaló volt, senki nem veszi komolyan a figyelmeztetéseiket, mivel a márvány pusztulása az emberi élethez mérten nagyon lassú folyamat. A professzor arról is beszélt, hogy meg sem kellene mozdítani a szobrot ahhoz, hogy egy földrengésbiztos réteget építsenek be a talapzatába. A kérdés az, hogy Michelangelo mesterműve megkapja-e a kellő védelmet még mielőtt Firenzére is lesújt egy földrengés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.