Eladnám a lelkem, hogy még egyszer lássam

A színházi világ legjobbjai vendégszerepelnek áprilisban a IV. Madách Nemzetközi Színházi Találkozón.

Makrai Sonja
2017. 01. 25. 20:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mesterek fesztiválja. Így aposztrofálta Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház főigazgatója az április 12. és 30. között zajló seregszemlét, amelyre olyan színházi kiválóságok fogadták el a felkérést, mint Eirik Stubø, Krystian Lupa, Eugenio Barba, Silviu Purcarete, Rimas Tuminas, Eimuntas Nekrosius.

A Madách Nemzetközi Színházi Találkozó (MITEM) szervezésére 2017-ig 200 millió forintos keretet biztosított az állam, de az idei programot beharangozó keddi sajtótájékoztatón Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár bejelentette, elkészült a 2018–2020 közötti időszakra vonatkozó megállapodás kormány-előterjesztése. Vidnyánszky Attila és munkatársai azzal a szándékkal hívták életre a fesztivált, hogy képet mutassanak arról, milyen irányok, milyen hozzáállások, milyen gondolatok vannak jelen az európai színházi világban. Ezek alapján szervezik meg minden évben ezt a találkozót. 

Az idei mustrán tizenegy országból érkezik 24 előadás. Elsősorban közép- és délkelet európai társulatokra fókuszálnak, de olasz és skandináv produkciók is jönnek. Az egyik legizgalmasabb előadásnak ígérkezik a román Silviu Purcarete előadása, a Faust, amely monumentalitásával szétfeszíti a Nemzeti Színház kereteit, így ez a Magyar Állami Operaház új játszóhelyén, az Eiffel-csarnokban lesz látható április 27-én és 28-án. Az Observer kritikusa így írt a nyolc éve nagy sikerrel futó előadásról: „Eladnám lelkem, hogy ezt a Faust-előadást még egyszer lássam.”

A MITEM nyitó előadása Thomas Bernhard Irtás című regényéből készített lengyel előadás lesz. Krystin Lupa rendezését a színészi játék csodálatos szimfóniájának tartják.

Andrzej Seweryn, a varsói Teatr Polski igazgatója egy színészi élet tapasztalatait sűríti a monológokból összeállított, Shakespeare forever! című produkcióba.   

Az orosz élet enciklopédiájaként is emlegetett költői regényt, az Anyegint a litván Rimas Tuminas rendezésében és a moszkvai Vahtangov Színház társulatának előadásában láthatja a közönség, a sztereotípiáktól elrugaszkodott előadás egy álomszerű látomás.

A legnagyobb múltú orosz teátrum, az Alekszandrinszkij Színház A Bűn és bűnhődést mutatja be. Vidnyánszky Attila öt és fél órás kortárs misztériumjátéka nemcsak Dosztojevszkij művének teljességét és sokszínűségét mutatja fel, de több kulcsszereplő figuráját is újraértelmezi. Igazán különlegesnek ígérkezik az Almetyjevszki Tatár Állami Drámai Színház fellépése: ők egy népi legenda, az Asik Kerib színpadi változatát mutatják.  

Érkezik a Stockholmi Királyi Színház: ők a Hedda Gablert mutatják be. Anna Petersson rendezésében egyetlen női szereplőt van fizikálisan jelen színpadon, a három másik férfiszereplő videón keresztül lép kapcsolatba a nővel. A norvég Det Norske Teatret pedig Eugene O’Neill Amerikai Elektráját adja elő, ráadásul Eirik Stubø, a a Stockholmi Királyi Színház igazgatójának rendezésében.

Eugenio Barba két rendezését is elhozza a holstebrói Odin Színházból, míg a Teatro Tascabile di Bergamo a Keringő és a Rosso Angelico című produkciókkal lép fel Budapesten.

Folytatva a hagyományt, két határon túli előadást is meghívtak: a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata Bartis Attila Nyugalom című darabját adja elő, a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata pedig Visky András Pornó című előadásával érkezik.

A Nemzeti Színház előadásai közül ifj. Vidnyánszky Attila III. Richárd rendezése szerepel a programban Eszenyi Enikő, Trill Zsolt és Hegedűs D. Géza főszereplésével. De látható lesz David Doiasvili Cyrano de Bergerac adaptációja, amelyben Roaxane-t öt színésznő alakítja, de a címszereplőnek sem nagy orra, Cyrano csupán képzeli, hogy az.

A kéthetes fesztivál ideje alatt Thomas Richards, a dán Odin Színház vezetője, Eugenio Barba és az Almetyjevszki Tatár Állami Drámai Színház művészei tartanak műhelyfoglalkozást, a színház melletti Zikkuratban pedig Silviu Purcrete állandó munkatársa, Helmut Stürmer munkáiból nyílik kiállítás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.