Elhunyt Balázs Tibor költő

Hosszú betegség után 58 évesen távozott szerdán.

Grund
2017. 01. 12. 17:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosszú betegség után 2017. január 11-én, 58 évesen elhunyt Balázs Tibor költő, műfordító, irodalomtörténész – tájékoztatott a Magyar Írószövetség.

Balázs Tibor 1958-ban született Aranyosgyéresen. Egyetemi tanulmányait a Babes–Bolyai Tudományegyetemen végezte Kolozsváron, román-francia nyelv- és irodalom szakon, 1981 és 1986 között. 1991-ben a grenoble-i Stendhal Egyetem hallgatója volt. Tanulmányait az ELTE-n folytatta, ahol irodalomtudományból szerzett doktori fokozatot 2005-ben. Kutatási területe a költészet és a filozófia-vallásbölcselet viszonya.

1986-tól 1987-ig tanárként dolgozott a Bihar megyei Sárszegen. 1989-től Budapesten élt. 1993-tól a Littera Nova Könyvkiadó igazgatója, majd 1998-tól ezzel párhuzamosan az Accordia Kiadó irodalmi vezetője, majd 2005-től igazgatója volt. 1996-ban megalapította a Littera Nova Irodalmi és Művészeti Társaságot. 1978 óta publikált verseket, aforizmákat, gyermekirodalmi műveket, esszéket, tanulmányokat, műfordításokat.

Verseit a kolozsvári Utunk, a marosvásárhelyi Igaz Szó, a kolozsvári Igazság (Fellegvár rovat, szerk.: Szőcs Géza), a nagyváradi Fáklya, a bukaresti Ifjúmunkás Irodalom-Művészet rovata, Magyarországon egyebek között az Életünk, az Élet és Irodalom közölte 1989-ig. Az 1985-ben a Kriterion Könyvkiadónál, Markó Béla válogatásában megjelent Alapművelet című antológia egyik szerzője.

1989 és 1991 között versei az Élet és Irodalom, a Hitel, a Holnap, a Forrás, a Jel, a Kelet-Nyugat, a Magyarok, az Új Ember hasábjain jelentek meg, illetve a Magyar Rádióban hangzottak el. Korábbi költeményei révén szereplője a Fontos versek című gyűjteménynek (Cseke Gábor: Lírai tőzsde: Fontos versek, Irodalmi Jelen Könyvek, Arad, 2006), valamint több, nem saját kiadójánál publikált antológiának is.

Közel húszéves hallgatás után jelentkezett 2009-ben Megérkezés Aquincumba című versciklusával, melynek darabjai a Hitel, az Új Forrás, a Napút, a Parnasszus, az Agria, a Bárka hasábjain jelentek meg.

Munkásságát 1993-ban a Karácsony Sándor Alapítvány díjával, 2000-ben pedig Zsámboky János-díjjal ismerték el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.