Három hete van az Alexandrának

A konkurencián is múlhat az egyik legnagyobb magyar könyvesbolthálózat sorsa.

R. Kiss Kornélia
2017. 02. 10. 5:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hatóságoknak kell majd kideríteniük, mi történt az elmúlt néhány évben az ország egyik legnagyobb magyar könyvkiadó-könyvterjesztő cégcsoportjánál, az Alexandránál és a Matyi Dezsőhöz kötődő egyéb cégeknél – az ügy szinte minden szereplője tett büntetőfeljelentést. Köztük maga a cégcsoport feje, az Alexandra alapítója, Matyi Dezső is, aki üzlettársait vádolja gazdasági bűncselekményekkel.

Matyi Dezső kiskereskedelmi cégét, a könyvesboltokat üzemeltető Rainbow Kft.-t a PD Consulting Kft. világította át, és a kárvallott könyvkiadókkal is az ő munkatársaik tárgyalnak. A PD Consulting segítségét Matyi Dezső kérte, amely elmondása szerint cégei gazdasági újjászervezését ígérte. Állítja: mégis átverték a tanácsadói, ezért omlik össze az Alexandra. Somogyi Ferenc, a PD Consulting ügyvezetője és egyik tulajdonosa ezzel szemben azt mondja: a Rainbow Kft.-nél számos pénzügyi szabálytalanságot és átláthatatlan működést talált.

A könyvszakma számára nemcsak az a a kérdés, mi lesz azzal a pénzzel, amellyel az Alexandra a könyvkiadóknak tartozott, hanem az is, hogy fennmarad-e a bolthálózat. Az eltűnése még nagyobb koncentrációhoz vezetne a piacon – gyakorlatilag két nagy vezető szereplő maradna, a Libri, valamint a Líra és Lant.

Már jelentkezett befektető a könyvesboltlánc működtetésére, de Somogyi Ferenc elmondása szerint csak a boltokat bérbe adókkal való tárgyalások után dől el, hogy csakugyan befektet-e az üzletekbe a Centrál Médiacsoport Zrt.

„Nekünk nagyon fontos, hogy legyen befektető, mert így van esélyünk arra, hogy a boltokban letétbe helyezett kauciót, mintegy 200 millió forintot visszakapjuk. Ebből tudnánk finanszírozni azt a veszteséget, amely abból keletkezett, hogy nem fizettek több üzletnél esedékes bérleti és közüzemi díjakat, adókat, és a decemberi bérekre sem maradt fedezet” – mondta lapunknak Somogyi.

Előzmények

Somogyi szerint a könyvesboltlánc további működése azon múlik, sikerül-e a boltok bérleti szerződéseit fenntartani és arra átvevőt találni. A bérbeadók a hosszabb távú kilátásokra kíváncsiak, és fel fogják bontani a szerződést, ha semmi nem történik. Az idő pedig fogy: a könyvkiadók elkezdték visszahívni könyveiket a bolthálózatból, és ha ez a folyamat felgyorsul, nem lesz mit árulni az Alexandra-üzletekben. Somogyi Ferenc becslése szerint három hete maradt a könyváruházláncnak.

A Centrál viszont a könyvkiadóktól is függ. „Tizenöten-húszan már jelezték, hogy adnának könyveket terjesztésre. Ez bizakodásra ad okot” – véli Somogyi. Kérdés, hogy a nagy könyvkereskedői-kiadói csoportok, a Libri és a Líra hogy állnak a kérdéshez. Nekik ugyanis nem áll érdekükben, hogy a Centrál tovább működtesse a hálózatot, amely konkurenciát jelent nekik. A Centrál nem nyilatkozik addig, ameddig a tárgyalások le nem zárulnak.

Matyi közben mégis eltökéltnek tűnik. A Hír TV-nek kijelentette: „Amíg én vagyok, Alexandra lesz.” Elmondása szerint azért nem tudja a könyvkiadóknál fennálló tartozását rendezni, mert nagykereskedelmi cégének, a Könyvbazárnak tartozik kiskereskedelmi cégük, a Rainbow Kft., amelyben családja már nem egyedüli tulajdonos. Ide érkeztek be a könyvesboltokban keletkező bevételek. Somogyi szerint az átvilágítás eredménye az volt, hogy átláthatatlanul működött a Matyi-cégbirodalom, a Rainbow Kft.-nek jelentős tartozása volt a Könyvbazár Kft.-vel szemben, viszont nem ezt a tartozást törlesztette, hanem a Matyi Dezső érdekeltségébe tartozó cégeknek adott kölcsön, illetve azok számláit fizetve halmozott fel hárommilliárdos követelést.

Ráadásul Matyi Dezső régi, felszámolás alatt álló nagykereskedelmi cégénél, a Pécsi Direkt Kft.-nél a felszámoló, a Kvantál Kft. szerint kilencmilliárd forintot követelnek a hitelezők. A könyvkiadók, más beszállítók és bankok mellett annak a Wolf-CRS Kft.-nek is tartozik Matyi Dezső, amely szeptemberben bevásárolta magát a Matyi családtagjainak tulajdonában álló Rainbow Kft.-be.

Matyi Dezső ennek kapcsán azt állítja: gyakorlatilag kiszorították a cégéből, Somogyi Ferenc elmondása szerint viszont Matyi Dezső volt felesége, Szabó Tünde írta alá az interim menedzsmenti szerződést, és a tagok ezután a taggyűlésen jelentették be, hogy 50 százalékos tulajdonukat a Wolf-CRS Kft.-nek eladták, amit a taggyűlés elfogadott. Szabó Tünde az ügyvezetésről is lemondott, és a PD Consulting Kft. által javasolt személyt választották meg hat hónapra ügyvezetőnek.

A Wolf-CRS már a Pécsi Direkt Kft. háza táján is megjelent: amikor a cég nehéz helyzetbe került, a Wolf-CRS megvásárolta Matyi Dezső saját könyvkészletét, vagyis azt, amelyet az Alexandra kiadóinak termékeiből felhalmozott. Ezután Matyi Dezső nagykereskedelmi cége, a Könyvbazár Kft. visszakapta a könyveket bizományba.

Az, hogy Matyi Dezsőnek eszerint egy magáncég, a Wolf-CRS adott segítséget, korántsem lenne meglepő, hiszen a milliárdos tartozásokat felhalmozó vállalkozót a bankok aligha tartották hitelképesnek. Matyi Dezső a Hír TV-nek a gazdasági válsággal indokolta korábbi eladósodását, illetve azzal, hogy nem sikerült megegyezésre jutnia a bankokkal.

Somogyi állítja: a cégcsoport működése nehezen áttekinthető és szabályozatlan, esetleges volt. Feljelentést is tett sikkasztás miatt. A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése is ügyészségi vizsgálatot kért. Minden szereplő úgy gondolja, hogy a szabálytalanságok tekintetében a hatóságoknak kell kibogozniuk az ügyet.

A Pécsi Direkt felszámolója is számos pert indított az eltűnt vagyon visszakövetelésére azon cégek ellen, ahová a Pécsi Direkt Kft., vagyis az Alexandra-hálózat vagyonának egy jelentős része átkerült. Ilyen például a Wolf-CRS Kft., a Könyvbazár Kft., a Matias-Borászat Kft. és a Rainbow Üzletlánc Kft. De büntetőfeljelentést is tettek csődbűncselekmény, sikkasztás, csalás, költségvetési csalás, hűtlen kezelés és tartozás fedezetének elvonása gyanúja miatt. Közlésük szerint az ügyben a NAV jelenleg is nyomozást folytat.

Megszólalt az ügyben Lázár János is. A Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki kormányinfóján közölte: végül nem nyújt segítséget az állam a kárvallott könyvkiadóknak. Korábban a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) arra kérte a kulturális tárcát, hogy az állam vásárolja meg a nyomdák és a kiadók hárommilliárdos követelését, és próbálja meg helyettük behajtani a tartozást az Alexandra-cégeken.

Kezdetben a könyvszakmai szervezet, az MKKE sem értette pontosan, hogy Somogyi Ferenc hogyan kapcsolódott be az Alexandra-cégek történetébe. A könyvesek egyszer csak azzal szembesültek, hogy Matyi Dezső fizetésképtelen, és a Rainbow Kft. nevében olyan emberek érkeznek hozzájuk tárgyalni, akiket korábban nem ismertek.

Ám az, hogy a könyvszakmában eddig nem volt ismert a Felszámolók és Vagyonfelügyelők Országos Egyesületének elnöke, nem jelenti azt, hogy a nyilvánosságot is érdeklő ügyekben ne lehetett volna már hallani Somogyi Ferenc nevét. Ő számolta fel például a Bábolna Zrt.-t és a nagy vitákat kiváltó egészségügyi vállalkozót, a HospInvest Zrt.-t is. Utóbbi cég kapcsán mostani üzlettársa, Pokó Diána neve is felbukkan, aki a HospInvest felügyelőbizottságában ült.

A Matyi Dezsőnek már évekkel ezelőtt is időről időre tanácsokat adó adószakértő, Stotz Gyula neve sem ismeretlen – Matyi Dezső részben őt hibáztatja a mostani helyzetért. Stotz volt az a magánnyomozó, akit 2002-ben a szocialista Kapolyi László bízott meg, hogy terhelő adatokat gyűjtsön a frissen leváltott miniszterelnökről, Orbán Viktorról és Simicska Lajos üzletemberről (lapunk tulajdonosáról), ám Stotz azt nyilatkozta a Magyar Nemzetnek, hogy terhelő adatokat nem talált.

Közben érdekes új szereplők bukkantak fel a budapesti Párizsi Nagyáruház táján is; itt működik a legnagyobb, legattraktívabb Alexandra könyvesbolt. Maga az épület sosem volt Matyi cégeié, csak bérelték a helyiségeket. Az ingatlan nemrég cserélt gazdát. A közelmúltig az Orco Budapest Kereskedelmi Zrt.-é volt, majd állami tulajdonba került, a Magyar Fejlesztési Bank Ingatlanfejlesztő Zrt. tulajdona volt, nemrég azonban megváltak a Párizsi Nagyáruháztól. A vevő a Divatcsarnok Projekt Zrt., amelynek ügyvezetője nem más, mint Habsburg–Lotaringiai Mihály főherceg, tulajdonosa pedig Max Turnauer osztrák milliárdos. (R. K. K.)

 ###HIRDETES2###

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.