Jövő tavasszal mutatják be a közönségnek a felújított Román csarnokot – árulta el Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója pénteken a múzeum sajtóbejárásán. A Liget-projekt részeként megújuló Szépművészeti rekonstrukciója csaknem 14 ezer négyzetmétert érint, amely a Schickedanz-palota negyven százaléka, több termet pedig évtizedek után vehet birtokba újra a közönség. A főigazgató hangsúlyozta, a munka derekán már túl vannak, az év végére befejeződnek a munkálatok, így az eredeti terveknek megfelelően, 2018 őszén időszaki kiállítással nyithatja meg újra a kapuit a múzeum.
A Szépművészeti felújítása 2015 februárjában vette kezdetét. Az eredetileg csaknem 10 milliárd forintos beruházás keretében három és fél év alatt megújul a második világháborúban súlyos károkat szenvedett Román csarnok, korszerűsítik az elavult fűtőrendszert, lecserélik a régi, zajos klímát, napelemeket és kollektorokat helyeznek el a tetőn. A restaurátor- és raktárműhelyeket is korszerűsítik, és nagy hangsúlyt fektetnek az épület akadálymentesítésére is. Kerekesszékkel is kényelmesen lehet majd mozogni az egész épületszárnyban, ahol Braille-feliratok és audiokalauz-rendszer segíti még a tájékozódást. Új elektromos hálózatokat is kiépítenek, új felvonókat helyeznek üzembe, valamint komplex biztonsági, vagyonvédelmi és informatikai rendszereket installálnak az épületben.
A felújítás leglátványosabb része kétségkívül a Román csarnok, amely az elmúlt hetven évben zárva volt a látogatók elől, raktárként használták. A középkori bazilikabelsőt idéző helyiségben tárolt gipszmásolatok – köztük Donatello Gattamelatájának és Verrocchio Colleonijának replikája – a komáromi Csillagerődbe és a Szabolcs utcában épülő restaurálási és raktározási központba kerülnek majd. A felújításnak köszönhetően újra megnyitják a freibergi katedrális főkapujának és a gyulafehérvári székesegyház kapujának gipszmásolatával keretezett bejáratokat is, amelyeket a háború után falaztak be. „A Román csarnokba a magyar középkori kőtár legszebb darabjai költöznek, hiszen a terem időszaki kiállításokat csak úgy fogadhatna be, ha a falfestményeket installációkkal kitakarják, ám ennek nem lenne értelme” – hangsúlyozta Baán.
A felújítás után megnyitják a közönség számára a reneszánsz hatású, kazettás mennyezetű Michelangelo-termet is, amely múzeumpedagógiai és időszaki kiállítótérként funkcionál majd. A helyiség történetének érdekessége, hogy a hetvenes évektől kezdve a gazdasági osztály működött benne. A termet vasbeton födémmel vágták ketté, a falakat pedig cementtejjel festették le, eltüntetve a festményeket. A rekonstrukció során a restaurátorok eltávolítják a fedőréteget, így a terem visszakapja régi fényét.
Kőszegi Antal építészmérnök, a Román csarnok munkacsoportjának vezetője kérdésünkre elmondta, a hatvanas-hetvenes években a historikus építészetet nem tartották sokra, így nem meglepő, hogy a múzeum ma már nagy becsű, műemléki részeit fél évszázada drasztikusan átalakították. Hozzátette, a jelenlegi felújítás előtt, 2014–15-ben alapos feltárást végeztek, amely során dokumentálták a rekonstrukció előtt álló épületrészeket. A felújítás során minden lépést elbírál egy műemléki zsűri, e döntések mentén folytatódhat a munka. Az építészmérnök hangsúlyozta, nyárra lezárulnak a restaurációs munkák, és elkezdődhet az építés utolsó fázisa.
Baán László a bejáráson elárulta, összesen 2 ezer négyzetméternyi új teret nyert a múzeum. Ezeket korábban raktározásra használták, a Szabolcs utcai raktározási központ megépülésével azonban ismét kiállításoknak adhatnak majd otthont. A főigazgató emlékeztetett arra, a Szépművészeti nemcsak építészetileg, de tematikájában is megújul. Visszakerülnek a Nemzeti Galériából a régi mesterek munkái, vagyis a középkori, a reneszánsz és a barokk alkotások, a 19. és 20. századi művek pedig a Ligetben felépülő Új Nemzeti Galériába költöznek. Hozzátette, a megnyitáskor nem rendeznek nagy időszaki kiállítást, hiszen a megújult épület önmagában nagy élmény lesz a közönségnek, de már folyik egy nagy kiállítás előkészítése, amely a régi mesterek tematikájához igazodik majd.
A Román csarnok és környezetének rekonstrukciójára kiírt nyílt közbeszerzési pályázatot tavaly novemberben a Magyar Építő Zrt. nyerte 6,078 milliárd forintos ajánlatával. A nagy múltú céget 2015 elején a Körösaszfalt Zrt., a Duna Aszfalt Kft. leányvállalata vásárolta fel. A Mészáros Lőrinc birodalmához tartozó Duna Aszfalt az elmúlt években az egyik legnagyobb építőipari vállalkozássá nőtte ki magát az országban. Január közepén derült ki, hogy technikai okok miatt az eredetileg vállaltnál 2 milliárddal drágábban, összesen 8 milliárd forintért készülhet el a Román csarnok rekonstrukciója, ami a múzeum teljes rekonstrukciójának végösszegét is megemeli.
A felújításhoz kapcsolódó hír, hogy a Mipim elnevezésű, jelentős nemzetközi ingatlanszakmai vásáron, Cannes-ban a világ legjobb nagyberuházásai közé választották az itthon nagy vitákat kiváltó, botrányokkal kísért, 200 milliárd forintos költségvetésű Liget-projektet – adta hírül csütörtökön a Városliget Zrt.