Orosz színházi klasszikusok az Urániában

Csehov egyik legismertebb művével, a Cseresznyéskerttel kezdődik ma az új színháziközvetítés-sorozat.

Pion István
2017. 02. 14. 14:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Moszkvai Művészszínház és a Vahtangov Színház legjobb produkcióit mutatja be magyar felirattal a budapesti közönségnek az Uránia Nemzeti Filmszínház a Pannonia Entertainmenttel közösen. Csehov egyik legismertebb művével, a Cseresznyéskerttel kezdődik ma az új színháziközvetítés-sorozat.

A tragikomédiát több mint száztíz éve mutatták be először a Moszkvai Művészszínházban, de mondanivalója aktuálisabb, mint valaha. Adolf Sapiro új rendezésében, Renata Litvinova főszereplésével tér vissza „otthonába”, a legendás színházba, és a Stage Russia HD című színháziközvetítés-sorozatban világszerte a mozivásznakra. Az előadást május 16-án megismétlik, emellett a szegedi Belvárosi Mozi is vetíti. A magyar felirat Tóth Árpád műfordítása alapján készült.

A második előadás Puskin klasszikus verses regénye, az Anyegin lesz március 21-én, amely a Vahtangov Színház produkciójában kel életre, Rimas Tuminas művészeti vezető új felfogású rendezésében. Tuminas munkájának különlegessége, hogy a történet Puskin karaktereinek emlékeiből és képzeletéből épül fel, a jelenetek felváltva mutatják a jelent és a múltat, a valóságot és a képzeletet. A rendező egyensúlyoz a zajos, kavalkádszerű tömegjelenetek és a csendesen merengő, visszafogott képek között, amelyekből együttesen épülnek fel a történet darabkái. A Vahtangov Színház Anyegin-produkciója Szergej Makovetszkijjel a főszerepben világszerte elismerést aratott a kritikusok és a közönség körében. Áprily Lajos műfordítása alapján készült felirattal látható a darab.

Különlegesség lesz a sorozat utolsó előadása április 11-én. Lev Tolsztoj klasszikus regénye, az Anna Karenina szintén a Vahtangov Színházból, táncszínházként elevenedik meg, a nemzetközi hírű litván koreográfus, a munkáiban a balett, a modern tánc és a színjátszás elemeit ötvöző Anzelika Cholina interpretációjában. Cholina úgy nyúlt Tolsztoj soraihoz, hogy a tragikus történet cselekménye, karaktereinek érzései mozdulatokban és gesztusokban kerülnek a nézők elé. A koreográfiát Alfred Schnittke zenéje festi alá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.