Sok problémát a felszínre hozott az Alexandra könyváruházlánc összeomlása. Az egyik legnagyobb magyar könyvkereskedelmi lánc fizetésképtelensége elsősorban a könyvkiadókat érintette súlyosan. Akár több millió forintos tartozástól búcsúzhattak el, amit az Alexandra már szinte biztosan nem fog kifizetni.
Ráadásul a bezárásra ítélt könyvesboltokból és a pécsi raktárból maguknak a kiadóknak kell visszaszállítaniuk megmaradt könyveiket. Néhány magyar könyvkiadó úgy érezte: nem kapnak segítséget, mindezeket a problémákat maguknak kell megoldaniuk. Ráadásul ők függetlenek, nem a jelentősebb anyagi hátterű, nagy könyvkiadói csoportok – Libri, Líra – tagjai. Öt hazai könyvkiadó megalapította a Magyar Könyvkiadók Érdekvédelmi Szövetségét – ezt jelentette be Galambos Ádám, aki egy kis, sporttémájú könyvekkel foglalkozó kiadót tart fenn, a G-Adam Stúdiót.
„A Magyarországon működő könyvkiadók – főleg a kis- és a közepes méretűek – az ellehetetlenülés küszöbén állnak. A jelentős forgalom és példányszám, a térség viszonylatában is figyelemre méltó színvonal és témagazdagság ellenére a kiadói mindennapok a túlélésről, a talpon maradásról szólnak. Az Alexandra-hálózat összeomlásával a helyzetünk tarthatatlanná vált. Veszélybe került a könyvszakma egésze, amely a magyar kultúra épületének egyik tartóoszlopa. A jelenlegi állapotok nagyrészt annak következményei, hogy a kiadói érdekvédelem nem érvényesül” – írta az új szervezet a kiadókhoz címzett felhívásban.
Az Éghajlat Kiadó (Kovács Lajos Péter), a Minerva Kiadó (Dési Péter), a Perfact Kiadó (Tóth Sebestyén), a HGS Kiadó (Szalontai Attila) és a G-Adam Kiadó által életre hívott szövetség úgy véli: „egy új szemléletű, becsületes és modern szakmai egyesület létrehozásának van itt az ideje”. Szerintük a meglévő könyvkiadói egyesület, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése a jelenlegi formájában alkalmatlan a feladatai ellátására „a könyves hálózatoktól való függése miatt” – vagyis azért, mert a szervezetben együtt ülnek a könyvkiadók és a gyakran eltérő érdekű könyvterjesztők.
A szövetség azzal kezdte a működését, hogy megszervezte a kiadók által az Alexandrától visszakért könyvkészlet közös hazaszállítását, mert egyénileg ez nagy anyagi terhet jelentett volna a kisebb kiadóknak. A szervezetbe minden könyvkiadót várnak. A Magyar Könyvkiadók Érdekvédelmi Szövetségének tagja lehet valamennyi magyarországi és határon túli, elsősorban magyar nyelven publikáló kiadó jegyzett tőkéjétől, forgalmától és címszámától függetlenül. „Számunkra ugyanolyan fontos a kis kiadó, mint a nagy, ezért a szövetség tagjai a könyvpiaci helyzetüktől függetlenül egy-egy szavazattal rendelkeznek. A belépés ingyenes, az esetleges tagdíjról az alakuló közgyűlés dönt majd. A szövetség kiáll valamennyi könyvkiadó érdekei mellett, függetlenül annak esetleges politikai és/vagy vallási elkötelezettségétől” – írták.
A tervek szerint tárgyalásokat kezdeményeznek a nagy könyvterjesztőkkel a jobb feltételekről, a kulturális kormányzattal az Alexandra összeomlása miatt kialakult helyzet kezeléséről, illetve pertársaságban képviselnék közösen a kiadókat az Alexandra könyvterjesztő cége ellen. Jogi segítséget és információs hálózatot is kínálnának a kisebb kiadóknak.
A jövőben logisztikai megoldásokkal is segítenék a saját raktárkapacitásnak híján lévő kis kiadókat, sőt nagykereskedelmi szereplőktől független online könyváruházat is kialakítanának. A könyvkiadók támogatására könyvalapítványt hoznának létre. Segítséget adnának elektronikus könyvek kiadásában a kiadóknak, és elkészítenék a könyvszakmai etikai kódexet.