Külföldön már szigorítják a cirkuszi állattartást

Richter József az első lovasakrobata, aki Kossuth-díjat kapott. A klasszikus társulatok küzdenek az újcirkusz produkcióival.

R. Kiss Kornélia
2017. 03. 27. 10:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon először idén kapta meg a legnagyobb állami művészeti elismerést artistaművész: a lovasakrobata Richter József Kossuth-díja azt mutatja, hogy az állam művészetként szeretné megbecsülni a cirkuszt. Közben azonban folyamatosan változik a cirkuszi világ: a klasszikus műfaj mellett felnőtt az újcirkusz megteremtője, a Cirque de Soleil és más társulatok, amelyek inkább tekinthetők cirkuszi számokat felhasználó mozgásszínháznak, mint a régi értelemben vett cirkusznak. A színházi rendező, Fekete Péter igazgatása alatt a Fővárosi Nagycirkusz is némileg más irányba indult el: színházi elemeket kezdtek vinni az előadásokba, és már egy összefüggő történetet is megrendeztek cirkuszi produkciókkal, a Lúdas Matyit.

Ráadásul egyre több országban szigorodnak a cirkuszi állattartás szabályai. Van, ahol már be is tiltották az állatok fellépését, legutóbb Romániában, a bukaresti állami cirkuszban. Így lassan az is kérdés, lesz-e egyáltalán állat a jövő cirkuszában. Magyarországon egy darabig még biztosan – egyelőre csak az elefántokból, a főemlősökből (vagyis a majmokból) és a vízilovakból tilos utánpótlást beszerezni. A többi állatból viszont csak a 2010 után vadon befogott egyedeket tilos betanítani és szerepeltetni. Azok a zebrák, zsiráfok, tevék és macskafélék, amelyeket fogságból vásárolnak vagy amelyek a cirkuszban születnek, továbbra is felléphetnek.

Azok a társulatok, ahol generációk óta dolgoznak állatokkal, nyilván úgy gondolják: enélkül nem megy. Így van ezzel ifjabb Richter József is. Az utazó magáncirkusz, a Magyar Nemzeti Cirkusz igazgatója szerint ez a klasszikus cirkusz egyik alappillére. A fiatal Richter szerint mindaddig, ameddig igényes, minőségi produkciók lesznek, lesz közönsége a klasszikus cirkusznak. De szerinte ehhez kellenek az állatok.

– A Cirque de Soleil más utat választott, amikor lemondott az állatokról, és hatalmas sikert ért el. Most már nem lehet versenyre kelni velük állatok nélkül – véli. Apja, idősebb Richter József úgy gondolja: nem is kell.

– Franciaországban van olyan cirkusz, a Cirque d’Hiver, amely százhetven éve telt házzal üzemel. A klasszikus cirkusz régi műfaj, tömegeket érdekel. Az újcirkusszal nem lehet összehasonlítani: az más világ, de a kettő jól megfér egymás mellett. A klasszikus cirkusz is változik, fejlődik, de alapjaiban megmarad annak, ami volt – véli idősebb Richter József.

Így van ez az Egyesült Államokban is – most mégis úgy néz ki, bezár a legnagyobb amerikai vándorcirkusz, a Ringling Bros. and Barnum & Bailey. A tulajdonosok egy éve lemondtak az elefántok felléptetéséről – miután ez hamarosan Amerikában is tilos lesz –, majd bejelentették: ez annyira lenyomta a nézőszámot, hogy be kell zárni a 146 éves cirkuszt.

Zsirák György már a hatvanas években dolgozott zsonglőrként a Ringling Bros. and Barnum & Baileynél. Később visszahívták produkciós vezetőnek, a kétezres években pedig tanítani. Lánya most is ott dolgozik, így Zsirák György meg tudja erősíteni: a dolgozóknak bejelentették, hogy bezárnak. De Zsirák azt sem tartja elképzelhetetlennek, hogy a politikára próbálnak hatni. Az új elnök, Donald Trump köztudottan nem a környezetvédelem elkötelezett támogatója. Trump a Twitteren azt írta az elefántok visszavonulásának hírére: „a cirkusz már soha többé nem lesz ugyanaz”.

Egyébként alig valószínű, hogy a Barnum & Baileyt bezárnák, eldobva a dollármilliókat érő márkát. Az állattartásra Zsirák György elmondása szerint szigorú szabályok vonatkoznak az Egyesült Államokban. Az állatvédők különösen szemmel tartják a legnagyobb és leghíresebb cirkuszt. A Barnum & Bailey vonattal utazik a turnék során, így előírás rögzíti, hogy az állatoknak mennyi idő után kell pihenőt adni. A megállóknál mindig várták az állatvédők a cirkuszt, hogy ellenőrizzék: tényleg megálltak-e. A pihenőhöz kerítést kell felhúzni nagy területen, ami elég fáradságos munkával jár: emiatt a cirkuszosok nem rajongtak az állatvédőkért. Az viszont, hogy szükség van a munkájukra, Magyarországon sem kérdés, az Országos Állatvédőrség Alapítványt havonta átlagosan egyszer megkeresi egy cirkuszlátogató, mert feltűnik neki, hogy két összezárt állat bántja egymást, vagy egy állatot szűk helyen tartanak, esetleg a meleg nyárban a napon tölti az egész napot.

Zsirák György és Richterék szerint érdemes különbséget tenni azon cirkuszok között, amelyek nem megfelelően kezelik az állatokat, és azok között, amelyek betartják a szabályokat. A Magyar Nemzeti Cirkusz azért is tart nyílt napokat, hogy a közönségnek megmutassák, náluk jó sora van az állatoknak. Teve, zebra, zsiráf, elefánt is él náluk.

Az állatvédők viszont arra hívják fel a figyelmet, hogy Magyarországon hiányos a jogi szabályozás. Az Országos Állatvédőrség Alapítvány vezetője, Tornóczky Anita szerint nincs megfelelő nyilvántartás, és az sincs részletesen meghatározva, hogy a vadállatokat milyen körülmények között kell tartani. A kedvtelésből tartott és haszonállatokkal kapcsolatban ezt részletesen szabályozzák.

– Magyarországon egy állandó és 52 vándorcirkusz van bejelentve, de nincs egy hatóság sem, amely tisztában lenne azzal, hány vadállat él a hazai cirkuszokban. A nyilvántartásokat évente összesítik, nincs folyamatos nyomon követhetőség. A külföldi cirkuszoknak, ha hat hónapnál tovább tartózkodnak Magyarországon, ideiglenes engedélyt kellene kérniük. Az első településen, ahol letelepednek, a jegyzőnél kell kérni a területfoglalási engedélyt, de nincs átlátható és naprakész adminisztráció az érkező cirkuszok állatállományáról, mozgásáról sem – mondja el Tornóczky Anita, és kifejti azt is, hogy a vándorcirkusz esetében eleve nem adottak egy ragadozónak vagy patás állatnak megfelelő körülmények.

– A nagymacskák zárt ketrecekben élnek, a zebrák, tevék és elefántok kordonok közé szorítva tengetik mindennapjaikat. Vannak cirkuszosok, akik szeretettel gondozzák az állataikat, de ez a ritkább. Ha ezeket a kérdéseket részletesen szabályoznák, és a betartásukat ellenőriznék, lehet, hogy csak húsz cirkusz maradna meg Magyarországon, ezek viszont tényleg betartanák az alapvető követelményeket – véli az állatvédő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.