„Mi kezdettől százszázalékosan megbízunk Jordánban”

Szombathelyen is csak találgatják, mi állhat a színházigazgatói pályázat körüli botrány mögött.

R. Kiss Kornélia
2017. 03. 31. 18:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jordán Tamás mandátumát e hét hétfőn átmenetileg egy évre meghosszabbították. A szombathelyi Weöres Sándor Színház igazgatója nem kapott bizalmat a teljes következő ciklusra a közgyűléstől. Az Éljen Szombathely!–MSZP–DK–Együtt képviselői és a Pro Savaria Egyesület színeiben politizáló alpolgármester támogatta, a Jobbik képviselője nem szavazott, a fideszesek nemmel voksoltak, illetve tartózkodtak, így jött létre a döntetlen.

A városban azóta is téma az ügy – mi pedig megpróbáltunk utánajárni, vajon mi vezethetett ehhez a szakma és a nézők nagy része által méltatlannak tartott színjátékhoz.

A közgyűlésen olyan megjegyzést tett a város fideszes alpolgármestere, amelyből nyilvánvalóvá vált: politikai oka lehet annak, hogy a kormánypárti képviselők ódzkodnak Jordán újbóli kinevezésétől. Koczka Tibor szerint ugyanis „két Alföldi-darab között Jordán Tamás berohan Kálmán Olgához a Hír TV-be”.

Szívesen lehetőséget adtunk volna az alpolgármesternek, hogy megmagyarázza, mire utalt a közgyűlésben elmondott felszólalásával, ám ő nem állt kötélnek. Azokra a kérdéseinkre sem válaszolt, amelyekben Jordán Tamás szakmai munkájáról, a színház működéséről kértük a véleményét. Konkrét kifogás ugyanis máig nem hangzott el a színházban folyó munkával kapcsolatban.

Takátsné Tenki Mária (Fidesz) képviselőt is felhívtuk, de ő a városháza kommunikációs osztályát ajánlotta figyelmünkbe – nyilván korrigálni akarván azt a hibát, hogy néhány napja véletlenül nyilatkozott a 24.hu hírportálnak. Abból a megnyilvánulásából az derült ki, hogy a képviselőnek nincs ötlete, egyáltalán mit lehetne ellenőrizni egy színházban. Pedig a közgyűlésen bejelentette, hogy az általa vezetett jogi és társadalmi kapcsolatok bizottsága be fog menni ellenőrizni a színházba, például próbákra. Amikor a 24.hu rákérdezett, mit ellenőriznének és hogyan, a képviselő a „szakmai munkát” említette, de bővebben nem magyarázta meg. Példaként a nézőszámot és a bérletesek számát hozta fel, de ezeket az adatokat amúgy is ismeri a testület. Van a színháznak költségvetése is. Ennek betartását szintén ellenőrzi az önkormányzat.

Hogy mi derülhet ki a képviselők számára a próbákon, rejtély. Jordán saját megfogalmazása szerint egyébként évek óta szorgalmazza, hogy a kulturális bizottság jöjjön el a színházba egy kihelyezett ülésre, és ismerjék meg jobban a társulatot. – Úgy gondolom, Takácsné Tenki Mária mostani kijelentésével erre reagált, és valóban eljönnek. Nem hiszem, hogy mindez a munka ellenőrzését jelentené, hanem párbeszédet, amire nagy szükség van – mondta lapunknak Jordán Tamás.

Megkerestük Molnár Miklóst, Szombathely alpolgármesterét is, aki a Pro Savaria Egyesület egyetlen képviselője a közgyűlésben, egyben a városvezetés egyetlen nem kormánypárti tagja. Molnár kezdettől Jordán Tamást támogatja. Most azt mondta: nem is érti, hogy egy színházigazgató szakmai tevékenységének megítélésébe miért kíván bárki is „egyéb szempontokat” belekeverni. Hogy ezek az „egyéb szempontok” politikaiak-e, arról szűkszavúan nyilatkozott. Mint mondta, ő pártonkívüli. Ebben az ügyben előzetesen és érdemben vele senki nem egyeztetett.

De lassan a Pro Savariánál is úgy gondolják: valami más ok húzódhat az igazgatói pályázattal kapcsolatos események mögött, nem színházszakmai megfontolás. Erre utal Molnár szerint az is, amit a legutóbbi közgyűlésen tapasztalt. Március végén egy hónap után került újra napirendre a színház ügye a közgyűlésben. Ezalatt sok minden tisztázódott, a pályázatokban érintett művészek megszólaltak a sajtóban. Molnár azt mondta: abban reménykedett, hogy a március végi közgyűlésen néhány képviselő esetleg korrigálja, amit korábban mondott. – Ha valaki esetleg rájött, hogy a korábbi információi nem voltak teljesen megalapozottak vagy hogy a vita hevében esetleg rosszul fogalmazott, akkor most lett volna lehetősége, hogy ezt elmondja.

Ez azonban nem történt meg.

– Mi az elejétől kezdve százszázalékosan megbízunk Jordán Tamásban. Nagyra értékeljük a fantasztikus munkát, amit az elmúlt tíz évben végzett. Az egyesületünk tagjainak döntő többsége bérletes vagy rendszeres színházba járó, ezért tisztában vagyunk vele, milyen munka zajlik ott. A társulat tagjait személyesen ismerem. Megdöbbentő volt azt hallani, hogy megosztottak lennének Jordán személye kapcsán. Ilyet soha nem tapasztaltam. Számomra egyértelmű volt, hogy a társulat kiállása Jordán Tamás mellett valós és önkéntes – mondta Molnár.

Hasonlóan gondolkodik Ipkovich György MSZP-s képviselő, a város egykori polgármestere is. Sokszor elmondta már a Jordán-ügy kapcsán: szombathelyiként úgy kellett felnőnie, hogy a városban nem volt színház. A teátrum ötletével Jordán Tamás kereste fel az önkormányzatot, Szombathelyre költözött, megszervezte a társulatot, számos elismert színészt hozva a városba. Ezért Ipkovich szerint több tisztelet illeti, mint hogy egyetlen érvényes pályázóként nemmel szavazzanak rá, és inkább új pályázatot írjanak ki, semmint hogy kinevezzék.

A színházban a szocialista és fideszes városvezetés sem talált soha kivetnivalót – eddig. 2007-ben, nem sokkal az őszödi beszéd után, feszült belpolitikai helyzetben is százszázalékos egyetértésben döntötte el a közgyűlés (MSZP, SZDSZ, Fidesz), hogy Jordán vezetésével alapítsanak színházat. Amit Ipkovich szerint azóta is nagyon szeretnek a szombathelyiek. Szerinte ezt az is mutatja, hogy a tüntetés terén nem különösebben aktív városlakók utcára vonultak Jordán mellett. Úgy véli, felelőtlenség a politikusoktól, hogy kockára tennék a jól működő színházat.

A szakmai bizottság egy részét és a fideszes képviselőket az is felháborította, hogy kiszivárgott Dér András pályázata, amit titokban szeretett volna tartani. Azt is botrányosnak titulálták, hogy a filmrendezőt támadások érték, amiért elindult Jordán Tamás ellen. Molnár Miklós azonban nem tartja olyan végzetesnek ezt az ügyet: – Ha valaki három negatív komment után elfut a városból, nem tudom, mit csinálna akkor, ha nyer a pályázaton – fogalmazott Molnár Miklós, aki költségvetésért felelős alpolgármesterként pedig így jellemezte az intézményt: – Az egyik legrendezettebb a város cégei közül, sosem volt velük lényeges gondunk. Elfogadott költségvetésüket betartották, a bevételi terveket teljesítették.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.