Életének 68. évében elhunyt Usztics Mátyás színművész, a Nemzeti Kamara Színház alapító-igazgatója. A gyászhírt a család hozzájárulásával Usztics Facebook-oldalán közölték vasárnap délután. Saját, Penészleki temető című versével búcsúztak tőle.
1977 és 1980 között a Színház- és Filmművészeti Főiskolán tanult. 1968-tól 1971-ig a Nemzeti Színházban, 1973 és 1975 között a Szolnoki Szigligeti Színházban dolgozott, majd 1975 és 1978 között a 25. Színház és a Népszínház tagja volt; 1978-1990 között a Mafilm volt a munkahelye, később szabadfoglalkozásúvá vált. A 2000-es évek elején alapította a Nemzeti Kamara Színházat, amelynek haláláig igazgatója volt.
Országosan ismertté televíziós sorozatai tették: az Angyalbőrben című sorozat Karádi őrmestereként és a Kisváros Hunyadi főtörzseként emlékeznek rá sokan, de szinkronszerepeivel is maradandót alkotott, többek között a Vili a verébben és a Micimackóban volt hallható. Kabaréjelenetekben is szerepelt, legendás alakja volt Teri néni. A Rock Színház alapítótagja volt, 1982-ben szerepelt a Sztárcsinálók című, első magyar rockoperában.
Az utóbbi évtizedekben közéleti szerepet vállalt, ő hirdette meg a Magor-mozgalmat, de részt vett a Magyar Gárda megalapításában is.
Az elmúlt években néhány alkalommal a Hír TV Szabadfogás című vitaműsorában is láthatták a tévénézők.
Halála kapcsán részvétét fejezte ki Vona Gábor, a Jobbik elnöke. Közleményében ügy fogalmazott, hogy „személyében egy, a hazája iránt elkötelezett művészt veszített el a magyar nép. Távoztával nemcsak a magyar színjátszást, hanem a nemzetben gondolkodó magyarságot is pótolhatatlan veszteség érte.”