„Imádkozzatok, Doneckben vagyok!” – Meghalni Ukrajnáért

Meghalni Ukrajnáért. Kemény dokumentumfilm az elesett kárpátaljai katonákról.

R. Kiss Kornélia
2017. 04. 28. 14:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ukrajnában háború van. Az elmúlt években az is megtanulta az ukrajnai szakadár területek – Doneck, Luhanszk – nevét, akit az ügy egyáltalán nem érint. Abba viszont nem biztos, hogy belegondolunk Magyarországon, a háború tényleg azt jelenti, amire az idősebbek akár még emlékezhetnek is, és amit a fiatalabbak csak a filmekből meg a könyvekből ismernek. Ukrajnában tényleg háború van, ahová behívják a férfiakat, ahol el lehet esni, ahonnan felismerhetetlen holttestek érkeznek haza. És ahol egy falu polgármesterének olyan feladatai támadnak hirtelen, mint egy elesett falubeli katona holttestének hazahozatala. Így hozta haza a kárpátaljai Fancsika polgármestere, Jurij Majran Lőrincz Sándor holttestét a fél országon keresztül. Kisbusszal, összedobott pénzből, barátok segítségével. A kárpátaljai gyász képeit nem először látja a magyar közönség – lapunk fotóriportere, Végh László is készített a témáról egy megdöbbentő sorozatot.

Kárpátaljáról magyarokat is behívtak az ukrán hadseregbe, az ő hátramaradt hozzátartozóik szólalnak meg Csarnai Attila Meghalni Ukrajnáért című dokumentumfilmjében, amelynek Skrabski Fruzsina a producere. Csarnai a Csepeli Hírmondó újságírója, ez a második filmje. Az elsőt még a csepeli kettős gyilkosságról forgatta.

A családok rettegtek, és nem alaptalanul. Volt, akinél egyszer csak elmaradtak a telefonhívások, aztán már csak a halálhírük érkezett. Idős szülőket, gyerekeket hagytak hátra. Megdöbbentő kép, amikor az autóút két oldalán, a házak előtt térdelve várja a lakosság Lőrincz Sándor temetési menetét. Az elesetteket nemzetiségüktől függetlenül hősként tisztelik. Sokan nem szívesen vonultak be, mások zokszó nélkül. Volt, aki magyarként önkéntesnek jelentkezett. Mint Varga Zoltán, aki túlélte a frontot, szerepelt a filmben, és ott is volt a film bemutatóján az Uránia Nemzeti Filmszínházban.

Csarnai nem teszi fel azt a kérdést, hogy egy magyar katona másképp érez-e a háborúval kapcsolatban, mint egy ukrán. Úgy fogalmaz: igyekeztek kerülni a politikát. A film a gyászról szól. Varga Zoltán azt mondja: azért vonult be, mert szereti a hazáját. – Kárpátalján élek, és Kárpátalja Ukrajnában van. Büszke vagyok mindkét gyökeremre – teszi hozzá.

Ami az oroszokat illeti: természetesen nekik is voltak veszteségeik, de a front másik oldalára nem jutott el a rendező, csak az ukrán részen forgatott. A szétlőtt panelházak, játszóterek látványa sokkoló díszlet. És kemények a mondatok, amelyek megmaradnak a film után a néző fejében. Hozzátartozók beszámolói, katonák utolsó üzenetei: „Imádkozzatok, Doneckben vagyok!”, „A fejét meg sem találták”.

A fegyverszünet ellenére mostanában is fellángolnak itt-ott a harcok Kelet-Ukrajnában. 

Az ukrán nagykövet, Liubov Nepop a bemutató előtt azt mondta: előző nap is elveszített Ukrajna három embert. A diplomata orosz agresszióról beszélt, a magyar 1956-hoz hasonlítva Ukrajna jelenlegi helyzetét.

A vetítés végén szót kért az orosz nagykövetség főtanácsosa, aki Oroszország álláspontját ismertette olyan hirtelen, hogy a tolmácsolást sem várta meg – a szervezőket korábban úgy tájékoztatták, Igor Szevasztyanov nem fog felszólalni.

Az oroszul nem tudó közönség számára rejtély marad, hogy mit mondott. Utolértük Szevasztyanovot, aki így summázta a beszédét, miután kiderült, magyarul is tud: „Ami Ukrajnában történik, az tragédia. Ukrajna egy része katonai és különböző kényszerítő eszközökkel, gazdasági és közlekedési bojkottal, a villanyáram-szolgáltatás beszüntetésével próbálja rákényszeríteni saját igazságát a Doneckben élő ukrán állampolgárokra. Ez semmiképpen nem orosz agresszió, hanem Ukrajna belső konfliktusa, bizonyos értelemben polgárháború.”

A filmről úgy gondolja, hogy az alkotók objektivitásra törekedtek, de ez a tragédia csak egyik oldala. Doneckben sok áldozat van, beleértve a gyerekeket, asszonyokat és az idősöket. A hadműveletek hatalmas kárt okoztak az épületeknek és az infrastruktúrának. „A háború kétségkívül szörnyű dolog, amelyből az egyetlen kiút a párbeszéd Kijev és Doneck között a minszki megállapodások alapján” – vélte.

Ebben az ukrán nagykövet egyáltalán nem ért vele egyet, ő ugyanis azt mondta: az egyetlen út, hogy Oroszország beszüntesse az agressziót, kivonja csapatait Ukrajnából, ahol most is fegyverekkel van jelen. Szerinte Ukrajnában ma ugyanaz a jelszó, mint 1956-ban Magyarországon: „Ruszkik, haza!”

Hartyányi Jaroszlava, a magyar Országgyűlés ukrán nemzetiségi szószólója be is kiabált Szevasztyanov beszéde közben, hogy az orosz követség képviselőjének bocsánatot kellene kérnie, illetve többen tapssal próbálták elhallgattatni Szevasztyanovot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.