Szakmai fricskát kapott a Füzéri vár és a Puskás-stadion átépítése

A műemlékvédelmi Citrom-díjat a leginkább elhibázott műemlék-helyreállításoknak ítélik oda. Ezt kapta meg a két projekt.

Szabó Emese
2017. 04. 22. 11:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az UNESCO műemlékvédelmi világszervezetének Magyar Nemzeti Bizottsága 2006 óta minden évben kiosztja a műemlékvédelmi Citrom-díjat a leginkább elhibázott műemlék-helyreállításoknak. Ezt kapta meg most a felújított Füzéri vár és a Népstadion-projekt, mely ma már Puskás Ferenc Stadion. Előbbi azért is érdekes, mert a zempléni vár építtetői Pro Architectura díjat kaptak – írja a Hvg.hu.

A Füzéri vár díjának indoklásában a bizottság egyebek mellett azt írja, hogy a hajdan jelentős műemléki értéket képviselő erőd kiépítése nemcsak örökségvédelmi szakmai körökben, de valószínűleg azon kívül is kellemetlen iskolapéldává vált. Úgy fogalmaznak, hogy a projekt a helyi érdekeket rövid távon bizonyára szolgálja, ám miközben a fejlesztésnél „sunyin a műemlékvédelemre hivatkoznak”, annak elveit semmibe veszik.

Kiemelik, hogy az épített örökség értékeinek megőrzése iránt elkötelezett szakma arculcsapásaként hatott a hír, hogy ez a több éve tartó, valóban nagyszabású, ám a műemlék-helyreállítás nemzetközi elveire és követelményeire, a hazai gyakorlatra fittyet hányó fejlesztési program „építtetői kategóriában” Pro Architectura elismerésben részesült. Mint írják, az új várpótlék eltüntette az egykorit. Az ablakok új keletű mérművei a Miskolc-avasi templom alapján készültek, az oltár a kisszebeni szárnyas oltár átalakított, rontott szerkesztésű, azaz hiteltelen másolata. Az új falfestés van, ahol Árva várának azt a díszítését másolja „középkoriként”, amelyet a 19. század második felében festett Maximilian Mann müncheni festő. A szervezet hangsúlyozza, hogy Füzér 21. századi rekonstrukciós hamisítványként újjáépített felső várának Citrom-díja az építészet és a műemlékvédelem közös felelősségére hívja fel figyelmet.

A Népstadion Citrom-díjának indoklásában azt emeli ki a szervezet, hogy az épület elbontásával mind építészeti, építészettörténeti, mind pedig sporttörténeti szempontból egy legendás nemzeti helyszín tűnt el.

„A Népstadion a több évtizedes erőfeszítések ellenére sem lett műemlék. Ily módon az új stadionépítés indulásakor még körültekintően kialakított fejlesztési elvek lépésről lépésre módosultak. Sajnálatos módon mindig az értékek megtarthatóságának a rovására. Így aztán még egy ilyen kiemelt program esetén is megtörténhetett, hogy az eredeti értékek tiszteletével induló fejlesztés során fokozatosan teljesen háttérbe szorul az értékszemlélet.”

Kiemelik, hogy a Népstadion építészeti, építészettörténeti és sporttörténeti értékeinek megsemmisüléséért odaítélt Citrom-díj a fejlesztői felelősségre és a 20. század építészeti értékeinek veszélyeztetettségére hívja fel a figyelmet. Hozzáteszik, azt csak remélni lehet, hogy a kései utódok nem követik a példát, és vigyáznak a most létesülő új Puskás-stadionra mint – remélhetőleg – majdan a 21. századot képviselő kiemelkedő alkotásra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.