Amikor már úgy látszott, hogy az elapadó támogatások miatt az irodalmi élet elsüllyed az állami érdektelenségben, az utolsó pillanatban kötelet dobtak az íróknak.
Az Orbán János Dénes által vezetett Kárpát-medencei Tehetséggondozó (KMTG) Nonprofit Kft. irodalmi pályázatot hirdetett, amely a hazai környezetben példátlanul magas fődíjakkal csábítja az alkotókat. A szervezet honlapján múlt pénteken megjelent kiírás szerint a vállalkozó kedvű szerzők négy kategóriában küldhetik el munkáikat: regény, vers, novella és mese. Utóbbi három kategóriában egy-egy millió, míg a regény esetében ötmillió forint üti a markát a legjobb pályamunka alkotójának.
A díjazás mértéke még akkor is meglepő, ha tudjuk, hogy a Magyar Idők kulturális rovatát is irányító Orbán János Dénes – saját bevallása szerint – tudja, melyik ajtón kell kopogtatni a pénzért. Eddig legalább 850 millió forintos állami támogatást zsebelt be a 2016-ban létrehozott tehetséggondozó, miközben az egyik legjelentősebb irodalmi szervezet, a nagy múltú József Attila Kör tavaly 760 ezer forintot kapott a működési költségeire. A KMTG pályázati ajánlata azonban a többi hazai irodalmi díjjal való összevetésben nyeri el valódi jelentését. Az eddig legmagasabb összeggel járó Aegon művészeti díj hárommillió, míg a Libri irodalmi, illetve közönségdíja egy-egy millió forinttal jár. Ez tehát azt jelentheti, hogy a mecenatúrában is élre törne Orbán János Dénes és csapata.
Valószínűleg nem véletlen, hogy jócskán rálicitálnak még az Aegon-díjra is, hiszen az irodalmi életben komoly összefogás alakult a KMTG ellen. A tehetséggondozó szervezet mentorprogramot hirdetett fiatal írók számára, erre válaszul több író független és ingyenes mentorálásba kezdett, hangsúlyozva, hogy szerintük Orbán János Dénesék túlzó állami támogatása kártékonyan hat a kulturális életre. Ennek fényében a most kiírt pályázat díjazása azt is üzenheti: ha szellemi tőkével nem is megy, a tehetséggondozó egy zsák pénzzel kitörhet az elszigeteltségből.
A KMTG az olvasóbarát irodalmat képviseli – áll a kiírásban –, ezért is bízzák a pályamunkák elbírálását tanárokra, könyvtárosokra, művelődésszervezőkre, akik mindenki másnál „jobban ismerik az olvasói igényeket”. Orbán János Dénes többször hangsúlyozta, a magyar irodalom elszakadt a valóságtól, a 888.hu-nak adott interjúban azonban utat mutatott: „Rá kell baszni az asztalra. ( ) Azt szeretnénk, ha lennének ismét olyan fiatalok, akik forradalmat csinálnának.”