Emma Watson arra a legbüszkébb, hogy könyvmoly

A brit színésznő legszívesebben az internetes könyvklubjával foglalkozik, ahol minden hónapban ajánl egy könyvet.

R. Kiss Kornélia
2017. 05. 09. 15:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amikor a Harry Potter-filmekben felbukkant Hermioneként, szinte teljesen ismeretlen gyerekszínész volt, 27 éves korára viszont már hollywoodi sztárrá nőtte ki magát Emma Watson. Nemrég mutatták be Magyarországon is A szépség és a szörnyeteg musicalváltozatát, amelyben Belle-t játssza. Közben fut a magyar mozikban a Kör című dráma is, amelyben Tom Hanksszel szerepel. Megannyi színházi és filmszerep után a brit színésznő kedvenc projektje mégsem valamelyik hollywoodi siker, hanem egy internetes könyvklub, ahol ő ajánl minden hónapban egy-egy könyvet.

Watsonnak kis híján 190 ezer olvasót sikerült összeverbuválnia a neten, a Goodreads könyves közösségi oldalon, ahol mindenki megalapíthatja a saját olvasóklubját, ajánlhat könyveket, és csatlakozhat mások olvasóköreihez. Emma Watsonról nem nehéz elhinni, hogy tényleg el is olvassa a szóban forgó könyveket. Világéletében nagy könyvmoly volt – akárcsak a Harry Potter-történetek kissé tudálékos varázslólánya, Hermione Granger, aki örökké a lexikonokat bújja, és ez néha életmentőnek bizonyul. Watson a mozgalmas színészélet ellenére arra is szakított időt, hogy az amerikai Brown Egyetemen angol nyelvből lediplomázzon.

A könyvklubja az Our shared shelf (Megosztott könyvespolcunk) nevet kapta, a témája nem más, mint a feminizmus, ami nem meglepő, hiszen Watson nyilvánosan elsősorban a nők jogai mellett igyekszik kiállni. A klub ötlete is azért jutott eszébe, mert az ENSZ nagykövete lett, és ha már így alakult, igyekezett még jobban beleolvasni magát a témába. A könyvklubban hetente ajánl egy olyan könyvet, amely a női egyenjogúsággal foglalkozik valamilyen szempontból, vagy általában a női létezéssel. A könyvek egy része magyarul is megjelent, főleg azok, amelyekből világsiker lett. Ilyen például Clarissa Pinkola Estés pszichológus és mesegyűjtő hatalmas népszerűségnek örvendő könyve, a Farkasokkal futó asszonyok – Beavatás a nőiség ősi titkaiba, amely népmesékben, mítoszokban próbál rátalálni a női lélek elfelejtett mélységeire. Eve Enslerrel, a női szexualitásról szóló A vagina monológok szerzőjével még interjút is készített Emma Watson az Elle magazinnak – és szeretett könyvklubja rajongóinak. Ekkor árulta el azt is, hogy imádja a könyvklubját, ez a legkedvesebb munkája.

Közben Watson is tisztában van vele, hogy a feminizmus szó mostanában negatív reakciókat vált ki egyesekből. A színésznő viszont nem úgy fogja fel a feminizmust, mint férfigyűlöletet vagy valami kirekesztő ideológiát, hanem úgy, mint választási lehetőséget. Vagyis a semmiféle érvényesülés nem kötelező a nőknek, de legyen meg mindenre a lehetőség. Szerinte az egyenjogúságból a férfiak is profitálhatnak, mert ők is be vannak zárva a nemi sztereotípiákba - gyerekként azt tapasztalta, hogy az édesapja szülői szerepe jóval kevésbé volt értékes a társadalom szemében, pedig neki mindkét szülő jelenléte egyformán fontos volt – ezt az ENSZ-ben 2014-ben tartott beszédében mondta el.

A május–júniusi ajánlott olvasmány a könyvklubban Margaret Atwoodtól A szolgálólány meséje, nyilván azért is, mert most készült belőle tévésorozat. A regénynek nem ez az első filmadaptációja, Volker Schlönndorf német rendező már forgatott filmet belőle 1990-ben. Az elolvasandó könyvek listáján több mint 1600 könyv szerepel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.