„A hajléktalanproblémát megoldottuk”

A nincstelenségre a felső tízezer műfajával, az operával kívánja felhívni a figyelmet Col Legno.

Sashegyi Zsófia
2017. 08. 04. 11:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Utópisztikus településre kalauzolja nézőit Az egyetlen hajléktalan című opera, amelyet augusztus 10-én 19 órakor adnak elő a XXI. kerületi Csepel Színházban. A történet egy azóta elhunyt hajléktalan ember fejéből pattant ki, a zenemű születéséért és megvalósításáért azonban a zeneszerző Col Legno felel, akinek a jótékony célra szánt bevételen túl a társadalom téma iránt érzékenyebbé tétele is célja volt.

– Az alsó és a felső tízezer között mindig nagy űr tátongott. Úgy gondoltam, a nincstelenség problémájára leginkább a felső tízezer műfajával, az operával tudom felhívni a figyelmet – nyilatkozik a zeneszerző, akit a Fedél Nélkül című lap hozott közelebb a hajlék nélkül élő művészek világához. Egy 2013-ban, a Fészek Művészklubban rendezett humorfesztiválon vágták mellbe először ezeknek az embereknek az alkotásai. Az ott elhangzott művek között szerepelt Csábi István novellája is, amely végül az opera librettójának az alapját adta.

– A történet arról a jegy nélkül utazó, egy vidéki állomáson leszállított hontalan emberről szól, aki a település díszhajléktalanja lesz, miután a polgármester saját kampányérdekeinek megfelelően kiépít mögé egy látvány-ellátórendszert. A novella azzal ér véget, hogy a hajléktalanprobléma megoldódott, ám az operában csak itt kezdődnek a bonyodalmak – magyarázza Col Legno, aki fontosnak tartotta, hogy az előadásban részt vevők hozzá hasonlóan társadalmi munkában vállalják magukra feladataikat.

– A bevétel egy részét a Fedél Nélkül terjesztői és szerzői kapják, a másik részét a Kispesti Evangélikus Gyülekezet közvetítésével egy kispesti hajléktalan családhoz juttatjuk el, a harmadik részből pedig a Diótörés Alapítvány által támogatott otthontalan fiataloknak veszünk gyógyszereket és vitaminokat, mert az állami ellátórendszer nem annyira kifinomult, hogy erre is jusson pénz – mondja az opera ötletgazdája és zeneszerzője.

– A főszerepet a Szent Efrém Férfikar első tenorja, Balázs Edgár játssza, a szociális munkás Bauer Andrea hangján szólal meg, a polgármester szerepében pedig az operaház fiatal baritonját, Gradsach Zoltánt hallhatjuk. A külön erre az alkalomra alakult együttest Dénes-Worowski Marcell vezényli majd – mondja Col Legno, aki igyekezett hajlék nélkül élőket is bevonni a munkába, így vált például az opera emblémájává az a portré, amelyet Dvorcsák Gábor jegyez.

Dvorcsák személye már nem ismeretlen a médiában. A nehéz körülmények közé született, kacskaringós pályát bejárt férfi ma már csak festészettel, költészettel foglalkozik. Műtermet jótékony felajánlásból egy művésztársa bérel számára, de otthona még ma sincs. Mint mondja, a plakáton ábrázolt elgyötört férfi arcképét egy bányászról készített fotó ihlette. Dvorcsák kamaszként, a javítóintézetben kezdett érdeklődni a képzőművészet iránt, de csak a katonaság után kezdett festéssel foglalkozni. Zűrös előéletének felébredt lelkiismerete hatására fordított hátat, és ma már csak művészettel foglalkozik.

– A legnagyobb nehézséget a gyökértelenség, a létbizonytalanság jelentette számomra. Az ember nehezen bízik meg másokban, folyton hátsó szándékot kutat, és sokáig tartja a három lépés távolságot másokkal szemben – vallja Dvorcsák Gábor, aki alkotásaival hosszú ideje nyer díjakat a Fedél Nélkül által kiírt képzőművészeti és költészeti pályázatokon. 2015-ben ő is ott volt a lap azon szerzői között, akik részesültek Az egyetlen hajléktalan című opera bemutatójának bevételéből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.