Igazi békebeli hangulat uralkodik a Ligetben

Roppant szerethetők a Feszl Frigyes elképzelései alapján épített patinás pavilonok.

Makrai Sonja
2017. 11. 03. 14:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hernyólufi és a buborékfújók széles választéka, vattacukor, szotyi, ropi. Az elmúlt jó pár évtizedben a Széchenyi fürdő mellett végigsétálva az ember egy vidéki zsibvásárban érezhette magát. Nem is beszélve a vizuális környezetszennyezésről, tekintve azokat a csiricsáré műanyag játékokat, amiket még akkor sem vennénk meg a gyerekünknek, ha fizetnének érte. Sok szempontból támadható ugyan a Liget projekt, de hogy felszámolták ezeket a betonbódékat, mindenképpen dicsérendő.

A Városliget rehabilitációjának nulladik ütemében a nyár elején adták át azokat az új pavilonokat, amelyeket a Pesti Vigadót is tervező Feszl Frigyes 1860-as elképzelései alapján építettek. A terv megrendelője Gruber Antal cukrászmester volt. A mostanitól eltérő módon nem három, csupán egy pavilon készült el, de nem kapott sok időt, hiszen az 1896-os ezredévi kiállítás előtt le is bontották. Feszl tervei szerint az eredeti pavilon a Városliget „Kis-sziget” részén állt. Egyesek szerint ez a mai Vajdahunyad vár helyét, a Széchenyi-szigetet jelölhette, ahol Gruberék kávémérése is volt, vannak azonban, akik úgy vélik, hogy a napozóréthez közeli egykori Hattyú-tó szigetén állhatott a Feszl-pavilon. A gondos kialakítású bódé tetején figyelemre méltó a török hagymakupola, amelyet félhold díszít. Talán az iszlám művészet is hatással lehetett Feszlre. Akkortájt barátként kezeltük a törököket, mivel a szabadságharc bukása után az Oszmán Birodalom nyújtott menedéket rengeteg magyarnak.

A patinás hangulatú kioszkokban kávézó és ajándékboltok kaptak helyet, a korábbitól lényegesen eltérő kínálattal. Sok kritika érkezett amiatt, hogy az új szolgáltatások kiszorítják a kispénzűeket, mert a kínálat sok esetben a belvárosi árakkal vetekszik. Az esztétikai kritikát nem lehet azonban összekeverni az árfekvésekkel. Lehet arról vitatkozni, hogy az új épületek mennyire alakítják majd át a liget közönségét, de a pusztulófélben lévő bódésorral szemben a mostaninak köszönhetően végre európai hangulat uralkodik errefelé.

A rekonstrukció részeként felújították a Budapest Székesfőváros Közlekedési Részvénytársaság (BSZKRT) épületét is, amelyről kevesen tudják, hogy a liget egyik legrégebbi fennmaradt épülete. Arra sem sokan emlékeznek talán, hogy a ligetben 1972-ig villamos is járt, a 25-ös járat, amely az Állatkerti körút után végigment a Hermina úton egészen a Thököly út sarkáig. A tuja vesztét a kisföldalatti átépítése okozta. A villamosvezetők egykori melegedőjében most lángos és palacsinta kapható. Igazi békebeli hangulat uralkodik itt, az egész vendéglátóegység arculata hűen idézi azt a korszakot, amikor még ozsonnázni jártak a lizsébe a kisasszonyok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.