Francia nemzeti kincs lett a pornográf regény, ezért nem árverezik el

A Bastille-ba zárva írta, a nemi perverziókat módszeres alapossággal bemutatva.

MTI
2017. 12. 20. 12:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sade gróf 1785-ben írta Szodoma százhúsz napja című regényét egy több mint tíz méter hosszú pergamentekercsre, miközben börtönbüntetését töltötte a Bastille-ban. A nemi perverziókat módszeres alapossággal bemutató írást szerdán bocsátották volna árverésre – olvasható az MTI összeállításában. 

A francia kulturális minisztérium azonban a héten nemzeti kincsnek nyilvánította Sade márki kéziratát és a szürrealizmus teoretikusaként számontartott André Breton író, esztéta négy munkáját. A műveket a rendelkezés következtében nem lehet külföldi vásárlónak eladni.

Sade márki könyve iránt amerikai és európai vásárlók is érdeklődtek – közölte a párizsi székhelyű Aguttes árverési ház.

A francia államnak 30 hónapja van arra, hogy közadakozásból, magánadományokból előteremtse az árverésről kivont tételek árát, ha ez nem sikerül, azokat ismét árverésre bocsáthatják.

A márki, aki a francia forradalom kitörésekor, 1789-ben kiszabadult a Bastille-ból, cellájában hagyta a regényt, amelyet csak később találtak meg és publikáltak.

A kézirat az előzetes becslések szerint 4-6 millió eurót (1,3-1,9 milliárd forintot) ér.

A regény cselekménye egy elzárt világban játszódik, ahol a hatalom négy kényúr kezében van. Az írás az összes létező nemi perverziót felvonultatja az értük a korabeli törvények alapján kiszabható büntetések súlyossága szerint csoportosítva azokat.

Breton négy írását, a szürrealista művészeti mozgalom alapvetéseit az árverés előtt 5,5 millió euróra (1,7 milliárd forintra) becsülték.

Sade márki regénye és Breton művei az Aristophil-csoport 130 ezer darabos gyűjteményéből kerültek volna árverésre. Az 1990-ben alapított csoportnak 18 ezer befektetője volt, a társaság azonban 2015-ben csődbe ment, alapítóját, Gérard Lhéritier-t csalásért vették őrizetbe, és vizsgálat indult ellene.

A hatalmas gyűjteményt, amelyben egyebek mellett Dumas A három testőr című regényének eredeti kézirata is megtalálható, árveréseken próbálják értékesíteni, hogy a befektetőket kártalanítsák.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.