Nem akármilyen leletekre, egy nyomtatott könyv papírtöredékeire bukkantak búvárrégészek és restaurátorok a hírhedt angol kalóz, a Feketeszakáll néven ismert Edward Teach 1718 júniusában zátonyra futott és elsüllyedt zászlóshajóján, az Anna királynő bosszúján – jelentette a The Daily Mail.
A brit lap beszámolója szerint az örök álmát immár háromszáz éve az észak-karolinai Beaufort-öbölben alvó roncs egykor negyven löveggel felszerelt ágyútermében leltek a tizenhat papírtöredékre, amelyeket most sikerült konzerválniuk, és így kiderült, milyen kötetből valók. Nem másból, mint Edward Cooke kapitány Utazás a déltengerre és a világ körül című munkájából, ráadásul annak első, 1712-es kiadásából. Ebben a könyvben többek között szerepel egy kitett tengerész, Alexander Selkirk története is, aki 1704 és 1709 között élt teljesen egyedül a Chile partjaitól nyugatra fekvő Juan Fernandez-szigetek egyikén, míg meg nem mentette az arra hajózó Duke legénysége.
Az eset érdekessége, hogy Daniel Defoe néhány évvel később, 1719-ben ez alapján írta meg világhírű regényét, a Robinson Crusoe-t. Elsüllyedt hajóroncsokban a nedves közeg miatt igen ritka, hogy a kutatók papírmaradványokra leljenek. Az Anna királynő bosszújának roncsait egyébként 1996-ban fedezték fel, és ezek szerint valaki biztos az „eredeti” Robinson Crusoe történetét olvashatta a fedélzeten egykor.