Négy magazin az egész családnak

Mit gondolnak a családtagjainkról a magazinok? Családi lapokat olvastunk.

Makrai Sonja
2018. 01. 23. 8:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Apa magazin

2018/1. szám

Kezdjük a végén! A negyedévente megjelenő Apa magazin utolsó oldalán az Amit apámtól tanultam című rovat kap helyet. Az aktuális számban úszóvilágbajnokunk, Bernek Péter mesél a nevelőapjáról, akire világéletében édesapjaként tekintett. „Ha én egyszer feleannyira jó apa leszek, mint ő volt, már minden rendben lesz” – hangzik a vallomás zárómondata; a vallomásé, amely őszinte és szép, így egyértelműen a 124 oldalt számláló kiadvány legerősebb darabja.

Pedig van itt jó néhány kincs amúgy is. A leukémiás kislányt nevelő édesapa története például vagy a rövid, de tartalmas interjú Nényei Pállal arról, hogyan juttatható el az irodalom a kamaszokhoz, a beszélgetés Boldizsár Ildikó mesekutatóval arról, másképp mesélnek-e az apák, illetve a tanakodás Gyurkó Szilviával az ügyben, hogyan kezeljük gyermekünk szexualitással kapcsolatos érdeklődését.

Winkler Róbertnek a lázadás formáiról írt anyaga ujjgyakorlat csupán, de szórakoztató; a női lapokból jól ismert, jellegükből adódóan felületes, az efféle kiadványokban mégis kötelező összeállítások pedig (Hogyan készüljetek fel a bölcsődére?, Hogyan dokumentáld a családi életeteket? stb.) inkább fárasztók. Nem fárasztóbbak persze a keresett és erőltetett rovatcímeknél: Ready, steady, daddy; Dadlines; Dadvisor; Dadventure; Dad or Alive – hogy csak a legrémisztőbbeket említsük. Ha ezeket feledni tudjuk, az Apa nem rossz magazin, bár kérdés, a megcélzott férfikör ugyanolyan jól megfogható-e ilyen tartalommal, mint a női. A nem túl számos hirdetés legalábbis mintha ennek az ellenkezőjét jelezné. (Wekerle Szabolcs)

4/5

 

Family

2017/4. szám

Egy családi lap a műfaj kívánalmai szerint – azonkívül, hogy minden korosztály érdeklődését fel kell keltenie – nem árt, ha a családtagok egymáshoz való viszonyát és a kohézió mibenlétét is feltárja. Miért jó a család, hogyan élhetünk egymás mellett, miként kerekedhetünk felül a mindennapi és az annál súlyosabb problémákon? E kérdésekre nagyjából a piacon fellelhető összes periodika igyekszik megtalálni a válaszokat, vagyis ez az alap, ami meg erre jön, az extra körítés, a hangsúlyok, a tálalás: ezért vesszük meg az egyik lapot szívesebben, mint a másikat. A Family című családi és párkapcsolati magazin extrája a keresztény spiritualitás. A Harmat Kiadó lapjának értelmezésében a család a lelkek közössége, amelyet az egymáshoz fordulás és a párbeszéd minősége tarthat egyben. Ez persze önmagában nem elég, ha ugyanis nem engedjük át magunkat a transzcendens szférákból érkező fénynek, hiába is keressük a másikat, nem lesz kihez beszélnünk. S bár a tálalás (borító, tördelés, képek, betűtípusok) inkább egy diszkontáruház reklámújságra emlékeztet, a lelkek felsőbb elvek alapján alakuló dialógusát a szerkesztők igyekeznek naprakész témákban, problémafelvetésekben és nyelvezetben megragadni. A hitvallására tekintettel mondhatni elég szerencsétlenül csengő nevű Family magazinból azonban láthatóan száműztek minden olyan modern stíluseszközt – elsősorban az iróniát –, amely megzavarhatná a lelkek nyugalmát. Aki lassú elmélyülésre vágyik, és nem bánja, hogy a fenti kérdésekre adott, egyértelmű válaszok nyomán felvetődő újabb kérdések már-már belevesznek a fájó csendbe, az ne engedje, hogy a belbecsre rácáfoló külcsín elriassza. (Ficsor Benedek)

2,5/5

  

HVG – A nő

2017/2. szám

A nemek közötti társadalmi egyenlőtlenség nem szűnt meg létezni. Sőt. Mostanság egyre élesebb hangon, egyre merészebb stílusban folynak a viták, elég csak a világhálón tevékenykedő „kommentforradalmárokra” gondolni. Tény, hogy a nők helyzete sok esetben ma is nagyon nehéz, kiszolgáltatott. Itthon például a rendszer képtelen tenni a háborítatlan szülés széles körű elterjedéséért; a munkabérekben is egyértelműen látszik a nők és a férfiak közötti különbség; és hazánkban még mindig kirívó esetnek számít, ha egy nő sikeres a karrierjében, ne adj’ isten, saját, jól menő vállalkozása van. A HVG extra kiadása, A nő is e problémákra próbál rávilágítani. Teszi mindezt hosszú, elemző szövegekben, amelyek számos szemszögből próbálnak kivesézni egy-egy fontos témát, de a végeredmény mégis levegős marad. A kiadvány egyszerre próbál trendi és intellektuális lenni, de hamar kiderül, hogy felszínes lózungokkal van tele. Olyan unalomig ismert frázisokat pufogtat, hogy „amíg a családban és a háztartásban nem lesz egyenlőség, addig a munkahelyeken sem”. Megtudhatjuk azt is, hogy „aki megéli a sikertelenséget ahelyett, hogy az elkerülésre törekedne, az korántsem veszít”. De olyan coelhói mélységű gyöngyszemekbe is belefuthatunk, hogy „a boldogságkeresésről lehántani az olcsó felszínes rétegeket, magadra koncentrálni és a jelenben élni egyáltalán nem könnyű”. Az életvezetési tanácsokon túl nem maradnak el az öltözködési és a szépségápolási tippek sem, pedig azoknak sokkal jobb helyük van a Cosmopolitan típusú, egyszerű divatmagazinokban. (Makrai Sonja)

3/5

 

Nők Lapja Gyerek

II. évfolyam, 2. szám

A három–nyolc éves korosztály szüleinek – legyünk pontosak: inkább anyukáinak – szóló magazin második évfolyamának második száma a testvérdilemma mellett olyan fontos témákat boncolgat, mint az elvált apák helyzete a gyerekek életében, de őszintén beszél az informatikai eszközök kicsikre gyakorolt hatásáról is. Két interjú is színesíti a lapszámot: a Boros Misivel készült beszélgetés egy tehetséges kiskamasz mindennapjaiba kínál betekintést nagyobb meglepetések nélkül, a Skrabski Fruzsinával folytatott csevej azonban tanulságos fordulatokat is hoz. A testvérkérdésről a legtöbbet talán Lackfi János Kisbuburól szóló írásából tudhatunk meg. A rengeteg reklám és jó néhány recept között üdítő rátalálni egy tartalmas és szókimondó írásra, amely miközben igyekszik nem megbántani senkit, bátran rámutat a felnövekvő generáció szüleinek egyik legégetőbb problémájára és annak okaira. Amellett, hogy képet kapunk a kütyüfüggőség extrém példáiról is, Víg Sára pszichológus az „optimálisnak” mondott használat ijesztő hátulütőit is megnevezi. „Hiába beszélhetünk pozitívumokról, a két dimenzió miatt sok minden elvész. Kiesik a térérzékelés, a szaglás, az ízlelés, a taktilis ingerek, hiszen hiába kell nyomkodni, gyakorlatilag csak egy ujjukat használják. Az a gyerek, aki kétéves korától napi több órát tölt képernyő előtt, alulfejlett lesz, hiszen kutatások bizonyítják, mennyire roncsolja a fejlődésben lévő agyat a monitor kisugárzása. A negatív következmények már óvodáskorban tetten érhetők a viselkedésükben, és sok az alvászavaros is.” (Sashegyi Zsófia)

2,5/5

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.