A gyógyegérkülsejű balladai hős és a zene halálának napja

Kanonizálta a színpadokon a rövidlátást, de másért is hála jár neki – 60 éve jelent meg Buddy Holly második lemeze.

Vass Norbert
2018. 02. 20. 14:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha az iowai Clear Lake felé autóznak, az út mellett különös szoborra figyelhetnek fel. A végtelenbe futó kukoricaföldek és a hasonló távolságot ígérő sztrádák találkozásánál valakik nagy méretű, fekete szemüvegkeretet erősítettek két fehér rúdra.

Induljunk a texasi Lubbockból, ahol a világháború alatt a kis Charles Hardin Holley (testvéreinek csak Buddy) gitározni, bendzsózni és mandolinozni tanult. Pár évvel később Lubbockban lépett fel Elvis, és amíg a Király a katonai szolgálatát töltötte, Buddy bejelentkezett a trónjára. Ez az izgága, langaléta déli kölyök remek frontember lett. Vastag szemüvegben állt színpadra, Stratocasteren játszott, mint a countryzenészek, vadul taposta a lábával a taktust, és elcsukló, negédes hangon énekelt. Épp annyi mesterkéltség volt benne, ami még belefért.

A jobbára csokornyakkendőben és öltönyben koncertező Buddy Holly Crickets nevű zenekarával vette fel az első lemezét, 1957-ben. Egy évvel később úgy döntött, hogy elválik a kísérőitől, feleségül vette viszont a Puerto Ricó-i szépséget, María Elena Santiagót. Sosem teketóriázott. Második, Buddy Holly című nagylemeze 1958. február 20-án (ma 60 éve) jelent meg. Pattogós album, de van benne valami andalító is, noha a játékideje olyan rövid, hogy kétszer is ráférne szinte a korongra. A Valley of Tears Elvis-imitáció, a Ready Teddy rázós rockabilly, a Peggy Sue bolondos szerelmi vallomás, a Listen to Me-ről pedig, ha levennénk az éneksávot, simán elmenne korai Beatles-dalnak. A világ akkori sebességéhez viszonyítva ezek a mai fülnek lassúcskának tűnő számok őrült gyorsnak hathattak.

Ami pedig Buddy Holly hatását illeti, nos, az jóval ágbogasabb annál, mint hogy kanonizálta a rock and roll színpadokon a rövidlátást. Tízezreket ösztönzött zenélésre. Hogy csak a legegyértelműbb példát említsük, az ő Crickets (tücskök) nevű bandája tette a bogarat a Beatles fülébe is. Lennon és McCartney egy televíziós show-ban látták először, Bob Dylan pedig két nappal a halála előtt hallgatta meg Buddy Hollyt.

Mert az a szokatlan installáció az iowai út mentén egy 1959. február 3-án történt repülőbalesetnek állít emléket. Egy Beechcraft Bonanza típusú gép zuhant akkor a hóba, és a pilóta mellett életét veszítette a szerencsétlenségben két zenésztársával – Ritchie Valensszel és J. P. Richardsonnal – együtt a 22 éves Buddy Holly is. A turné következő állomására igyekeztek.

Másnap döbbenten értesült a tragédiáról egy Don McLean nevű újságkihordó fiú is, 1972-ben aztán, American Pie című dalában a zene halálának napjaként énekelte meg 1959. február 3-át. Ki tudja, mi lett volna, ha Úgy fest mindenesetre, hogy ez a gyógyegérkülsejű, románcokról duruzsoló balladai figura lehet az elveszett láncszem az angol és az amerikai zenei tradíció között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.