Szexuális ragadozó – mondta Skócia korábbi nemzeti költője Robert Burnsről néhány hete. A XVIII. század második felében élt Burns a legjelentősebb skót bárd, hírneve és elismertsége ráadásul messze túlmutat az irodalom határain, az alkotó valóságos nemzeti intézmény. Január 25-i születésnapját honfitársai a világ minden pontján Burns-vacsorával ünneplik, 2009-ben pedig őt választották meg minden idők legnagyobb skótjának (hajszállal előzte meg A rettenthetetlen című filmből ismert szabadságharcost, William Wallace-t). Képzeljük el, mi történne, ha itthon Petőfi Sándort vagy Arany Jánost, de még inkább a Petőfi Sándorba oltott Arany Jánost vádolna meg egy kortárs költő azzal, hogy szexuális ragadozó volt, korának Harvey Weinsteinje, akinek reflektálatlan kultusza felülvizsgálatra szorul. Skóciában éppen ez történt. A szentségtörésnek is beillő jellemzés nyomán kisebb botrány kerekedett, amelynek legfőbb kérdése nem is az, hogy mit kezdjenek a nemzeti ikonnal, aki egy levelében terhes barátnője megerőszakolásával dicsekszik, hanem hogy a Weinstein-ügy kapcsán el lehet-e ítélni több száz éve élt embereket?
Liz Lochhead 2011 és 2016 között a Makar, vagyis Skócia nemzeti költőjének tiszteletre méltó pozícióját töltötte be, szavai így esetenként a saját olvasóközönsége határainál is messzebb visszhangoznak. Január közepén egy irodalmi esten Burns és a nők címmel tartott előadást Glasgow-ban, ekkor idézte azt az 1788-ban írott levelet, amelyben a költő későbbi felesége, az ikrekkel terhes Jean Armour megerőszakolásának részleteit ecseteli. Hangsúlyozva, hogy bár a nő ellenállt, később mégis sikolyok törtek elő belőle, ami az aktus nagyszerűségét bizonyítja. – Gyalázatos szexuális dicsekvés. Nagyon Harvey Weinsten-i Burns egy szexuális dögvész volt – fogalmazott Lochhead. De gyorsan hozzátette, az hogy emberként hogyan viselkedett, csak a kultuszára lehet hatással, a költészetének megítélését nem befolyásolja. Hiába árnyalta azonban véleményét, szavain sokan felhördültek.
Robert Bruns 1759-ben egy szegény gazdálkodó család legidősebb gyermekeként született a skóciai Alloway-ben. Bár heten voltak testvérek, a szülők a szerény lehetőségeik ellenére is igyekeztek jó iskolát biztosítani minden gyereküknek. Robert hamar elmerült az irodalomban, verseket írt, apja 1784-ben bekövetkezett halála után azonban a saját élete mellett immár a népes család boldogulásáért is ő felelt. A sanyarú körülmények hatására elhatározta, kivándorol Jamaicába, hogy ottani könyvelői fizetéséből tartsa el családját. Az utazási költség előteremtésére kiadatta Költemények jórészt skót tájszólásban című verseskötetét, amely váratlanul nagy sikert aratott, Edinburgh-szerte ünnepelték a fiatal költőt, aki így letett tengeren túli terveiről. Dumfriesshire-ben telepedett le, és feleségül vette Jean Armourt. Mivel farmjából nem tudott megélni, Burns vámhivatali alkalmazottnak állt, ám közben folyamatosan dolgozott a versein, kutatta a népköltészet kincseit. A megfeszített munka azonban felőrölte szervezetét, 1796. július 21-én, mindössze 37 évesen szívrohamban hunyt el.