Hamvas Béla-napokat rendeznek péntektől Balatonfüreden. Az 1968-ban elhunyt író, filozófus, esztéta emlékére szervezett, kétnapos rendezvényen kötetbemutatóval, kiállítással és filmvetítéssel várják az érdeklődőket – tájékoztatta szombaton az MTI-t a szervező. Cserép László, a Hamvas Béla Asztaltársaság titkára elmondta, hogy a Balaton-parti városban tizenhét éve rendezik meg a Hamvas-napokat, megidézve a saját korában elhallgattatott írót.
Az irodalmár emlékét ápoló Hamvas Béla Asztaltársaság által szervezett program nyitónapján a Tagore sétányon magyar és cseh nyelven olvassák fel az író Fák című esszéjének egy részletét – mondta. Ezt követően Hamvas Béla halálának ötvenedik évfordulója alkalmából Szőcs Géza költő, az asztaltársaság tiszteletbeli elnöke emlékezik meg az író-filozófusról.
A készülő, Így látták ők című filmből láthat részleteket a közönség a Blaha Lujza Hotelben. A mű tizenkilenc interjút tartalmaz, amelyeken kortársak mondják el személyes élményeiket Hamvas Béláról – közölte a szervező.
Bemutatják az életműkiadás harmincadik, friss kötetét is. Az Álarc és koszorú című könyv a négy kötetből álló esszésorozat első része, amely az író gyűjteményekből kimaradt esszéit, tanulmányait és előadásait tartalmazza – tette hozzá Cserép László. A valóságban felébredni című kötetet is megismerhetik az érdeklődők, amely az életút átfogó bemutatására vállalkozik fotók, írások és a könyv mellékleteként megjelenő dokumentumfilm segítségével.
Az esten megemlékeznek az idén februárban elhunyt Dúl Antal teológusról, aki könyvkiadót alapított Hamvas életművének megjelentetésére. Átadják a Sava Babicról, a füredi Hamvas-kultusz elindítójáról elnevezett műfordítói emlékdíjat is Vickó Árpád vajdasági műfordító-szerkesztőnek – tette hozzá Cserép László.
A rendezvény második napján emlékséta indul a Koloska-völgybe a Hamvas-hárshoz, ahol Szarvas József színművész idézi meg az írót. Kiállítás nyílik Levendel László gyűjteményéből a Vaszary Galériában. A tárlaton szereplő művészek jelentős része helyet kapott Hamvas Béla és Kemény Katalin 1947-ben megjelentetett, Forradalom a művészetben című, később betiltott és bezúzott könyvében.
A kétnapos rendezvény zárásaként Jirí Menzel cseh filmrendező Sörgyári capriccio című filmjét nézhetik meg az érdeklődők, akik ezt követően cseh söröket kóstolhatnak – fűzte hozzá.