Úgy tűnik, Kertész Imre örökségéhez méltatlan vitákon és elkeseredett harcokon át vezet az út. A 2016. március 31-én elhunyt irodalmi Nobel-díjas alkotó örökségének feldolgozása és elhelyezése jókora vihart kavart az elmúlt másfél évben.
Kertész írói hagyatékának jelentős részét még életében a Berlini Művészeti Akadémiára bízta, a fennmaradó dokumentumok azonban az özvegyével, a 2016 őszén elhunyt Kertész Magdával kötött szerződés értelmében a magyar államra szálltak. A kormány 2016 decemberében bízta meg a Schmidt Mária vezette Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítványt a Kertész Imre Intézet létrehozásával, amely az írói hagyaték gondozásáért és az írói emlék ápolásáért felel.
A Litera.hu vette észre, hogy a német Der Tagesspiegel című lap hosszabban foglalkozott Kertész Imre hagyatékával: állításuk szerint Kertész Magda első házasságából született fia, T. Sass Márton keresetet nyújtott be a Kertész Imre Intézet ellen, ebben érvénytelenítené az állam és édesanyja közötti szerződést. Ha sikerrel jár, ő rendelkezhetne – az ingó és ingatlan vagyon mellett – Kertész Imre szellemi hagyatéka fölött is. A cikk hangsúlyozza ugyanakkor, Kertész sosem ápolt jó viszonyt T. Sass Mártonnal, külön kérése volt, hogy az örökség ne kerüljön a férfi kezére.