Sötétség helyett több fényt!

Kepli Lajos azt javasolja, hogy a GMT+1-es időzónából csatlakozzunk a +2-eshez, mert az nem embertelen.

D. Horváth Gábor
2016. 04. 18. 9:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igazán húsba vágó dolgot vetett föl Kepli Lajos a kormányhoz intézett írásbeli kérdésében. A jobbikos politikus azt javasolta, hogy Magyarország a jelenlegi GMT+1-es időzóna helyett csatlakozzon inkább a +2-eshez, mert az nem embertelen. A helyi viszonyoknak megfelelőbb időzóna választásán másutt is gondolkodnak. Spanyolországban például épp most akarnak átállni hasonló okok miatt a GMT időre a GMT+1 helyett. (A problémáról a 444.hu Miért van Magyarországon délután ötkor vaksötét? című cikkében lehet részletesen olvasni.) A kérdésre válaszolt a fejlesztési minisztérium, s eretnekségnek tartja a fölvetést. Fontos megismerni ugyanakkor az érveket, amelyek jól mutatják, milyen megfontolások határozzák meg manapság a magyarok életét.

Kepli az energia jelentős megtakarításával és az emberi lépték fontosságával érvelt a változás szükségessége mellett. Szerinte az új időzóna választása révén az emberek ébrenléte jobban szinkronba kerülne a nap járásával. Akkor aludnánk, amikor sötét van, és akkor lennénk ébren, amikor világos van. Minden este egy világos órával több lenne: az embereknek munkájuk végeztével a tovább tartó világos estéken több lehetőségük lenne szabadidejük tartalmas eltöltésére. A lakosság életminősége érezhetően javulna. Ha ezt már január elsejétől bevezettük volna, akkor 2016-ban 69-cel több olyan esténk lenne, amikor a napnyugta 20 óra után van.

A több napfény jótékony hatással van ránk, az emberek egészségesebbek és vidámabbak lesznek, s ez hosszabb távon megjelenne az egészségügyi kiadások csökkenésében is, illetve a depressziós betegségek és a bűncselekmények számának csökkenésében. Gyermekeink télen is világosban jönnének haza az iskolából, hiszen télen is 16 óra után menne le a nap, ilyenkor sem lenne olyan korán sötét.

Fónagy János energetikával foglalkozó államtitkár lényegében azt válaszolta, a jelenlegi helyzetet a globális gazdaság igényei indokolják. Magyarország térbeli kapcsolatai természetszerűleg nyugati irányultságúak, amelyek minősége nagymértékben változna a keleti irányú zónaváltással. A kereskedelmi, közlekedési és pénzügyi szolgáltatások szempontjából áttérésünk más időzónába jelentősen hátráltatná a gazdaság zökkenőmentes működését és a turisztikai együttműködést. A legnagyobb kereskedelmi partnereink Nyugat-Európa országai, hazánk pedig zónaváltás esetén nem lenne egy időzónában velük. A javaslat elfogadása következtében Magyarország Ukrajnával, Romániával, Bulgáriával, Törökországgal kerülne azonos időzónába. Az EU egyre szorosabb regionális együttműködést szorgalmazó előírásainak nehézkessé váló megvalósítása mellett a közvetlen északi és déli szomszédainktól eltérő gyakorlat üzenete sem lenne előnyös.

Kepli felvetései Fónagy szerint elsősorban társadalmi és szociális, és csak kisebb részben kereskedelmi, turisztikai, környezetvédelmi és energetikai megközelítésből indokolják a változtatást. Utóbbira példát az egyre elterjedtebb légkondicionáló berendezéseket illetően hozott föl, amelyek használata szerinte függ attól, mennyi a pontos idő Magyarországon. Azt is írta, hogy az időzónaváltás hatására a társadalomban megjelenhetnek olyan új viselkedési formák és szokások, amelyek még nagyobb energiaigénnyel járnak. Így a tovább tartó világosság fokozhatja a lakosság napi mobilitását, ami növelheti az üvegházhatású gáz kibocsátását, a közösségi terek fokozottabb igénybevétele (!) pedig úgyszintén a kibocsátás növekedést idézheti elő. Az összevissza hadováló államtitkár el van tévedve. A szolgalelkűség tetszhet az Audinak és a Mercedesnek – esetében azonban más a megrendelő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.