Legfrissebb, november 19-i számunkból ajánljuk.
• Próbakő
Verespatak több mint egy évtizede gennyesedő seb – de nem csupán a gyógyíthatatlan múltú és jelenű Erdélyi-érchegység tájképében, hanem a közép-európai nagypolitikában, sőt a magyar kisebbség késhegyre menő vitáiban is. Miközben Verespatak kétes világhírre tett szert, s hamarosan elhárulhat az utolsó akadály is Európa legveszedelmesebb külszíni aranybányája előtt, egyetlen dologról hajlamosak vagyunk megfeledkezni: milyen sors vár a maroknyi magyarra, mely több évszázad népirtásait átvészelve utolsó szalmaszálként tekint arra, amire a fél világ iszonyattal. (21. 24–25. oldal)
• Ezer példány
Ki tud többet Norvégiáról? Aki olvassa Erlend Loe jobbnál jobb könyveit, alighanem nagyobb eséllyel indulhatna ilyen című vetélkedőn, bár a negyvenkét éves szerző művei általában nem csupán hazájáról, hanem annál univerzálisabb témákról – a jóléti társadalmak értékvesztéséről, életünk irányíthatóságáról, a civilizált külsőnk mögött megbúvó állatiról – szólnak. A héten új könyve, a Vegyesbolti csendes napok megjelenésének alkalmából Magyarországon járt. (23. oldal)
• Lépéshátrány
A legfejlettebb ipari államokat tömörítő OECD jelentése szerint az utóbbi évtizedben észrevehetően silányabbak lettek az új szabadalmak. A cél gyakran nem a valóban jelentős találmányok levédése, hanem a még nem védett, de mindenki által alkalmazott apróságok fölkutatása. Ezekkel felvértezve a cégek aztán perelhetik konkurenseiket. (26. oldal)
• Háztól házig
Hollywood egyszer már megénekelte filmen, most pedig igazi amerikai perben kapott főszerepet Viktor But orosz fegyverkereskedő, akit bűnösnek talált a manhattani esküdtszék „amerikai állampolgárok megölésére szánt fegyverek eladásában”. Az egész tovább élő szovjet rendszer van a vádlottak padján. (28. oldal)
• Ecsetmosás
Évtizedek óta nem oktatnak Magyarországon klasszikus olajfestészetet, miközben olajképekre ma is nagy az igény. Van, aki családi portrét rendel, van, aki zsánerképet a kastélyába, a többség azonban galériákban vásárol néhány tíz-, esetleg százezer forintért. Gasztonyi Kálmán festőművész azt mondja, minden kép eladó. Azért készül. (32. oldal)
• Fű a kertünkben
Mi a személyes ára a „csúcsra járatásnak” és a mohóságnak? Ki az, aki a nagy pénzekben mérhető sikerszériában képes meglátni a stoptáblát? Miért nem vállalnak nálunk nagyobb társadalmi szerepet a topon lévők? Küllői Péter egykori bankár Angliából tért haza 2000-ben. Neve, tevékenysége jó ideje az egyik legjelentősebb hazai és immár nemzetközi önkéntes szervezettel, a súlyosan beteg gyermekek életkedvét, önbizalmát visszaadó Bátor Tábor Alapítvánnyal fonódik össze. (34. oldal)
• Hol a csomag?
Bármilyen furcsán hangzik, egy postán dolgozó küldeménynyomozó munkáját sok esetben a világpolitika történései határozzák meg. Amikor Moszkvában nagy a hó, Frankfurtban sztrájkolnak, Közép-Amerikát esőzések sújtják, egy afrikai országban elűzik a diktátort, Balláné Máté Reményke postai csoportvezető az esti híradót nézve már tudja, milyen jellegű munkájuk lesz a postai nyomozóknak a következő napokban, hetekben. (40. oldal)
Keresse szombaton a Magyar Nemzetet és benne a Hétvégi Magazint az újságárusoknál!