Legfrissebb, november 3-i számunkból ajánljuk:
A kő marad
Közbotrányt okozó skandalumnak minősítette Tarlós István főpolgármester a Fiumei úti temető értékes sírjainak megcímkézését. A temető vezetősége e címkékkel arra hívta fel az érintettek figyelmét, hogy a sírhely lejárt, meg kell váltani. E skandalum hozadéka, hogy felhívta a figyelmet a védett és védendő síremlékek és sírhelyek rendezetlen helyzetére. (21., 24. oldal)
Felszáll a füst
A kéményseprőknek tartaniuk kell a lépést a technika fejlődésével. Bár kinézetük szinte ugyanolyan, mint elődeiké, tudásuk és felszereltségük sokat változott. Kevesen tudják, hogy például a modern szagelszívó berendezések is bajt okozhatnak a rosszul szellőző lakásokban, mivel nemcsak a bűzt, a tiszta levegőt is beszippantják. (25. oldal)
Galileo visszatér?
Alig néhány nappal a 2009-es l\'aquilai földrengés előrejelzését elmulasztó szeizmológusok elítélése után újabb földrengés rázta meg Dél-Olaszországot. Mintha a földkéreg sem értene egyet a döntéssel, amelyben sokan tudományellenes boszorkányüldözést, mások a tudósok felelősségének kifejezését látják. (26. oldal)
Ítéletidő
Mivel a hurrikánok a nyílt tengeren alakulnak ki, az Egyesült Államok Nemzeti Óceáni és Légköri Hivatalánál speciálisan felszerelt repülőgépeket alkalmaznak, és az ott mért adatokat azonnal elküldik a floridai Miamiba, a Nemzeti Hurrikánközpontba. Számítógépes modellek segítségével meglehetősen nagy pontossággal jelezhető a trópusi vihar mozgása akár három-négy napra előre. Hasonló hurrikánközpont működik Japánban, Ausztráliában. A New Orleansra lecsapó Katrina hurrikán sem követelt volna 1200 emberéletet, ha komolyabban veszik a döntéshozó hatóságok és politikusok az időjárási riasztásokat. (27. oldal)
Golyót nekik!
A második világháború folyamán a szövetséges hatalmak vezetői közül egyedül a brit kormányfő ellenezte azt, hogy a harcok végeztével a náci birodalom elöljáróit bírósági tárgyaláson vonják felelősségre. Jobb őket per nélkül kivégezni vagy börtönbe csukni – ez volt Churchill véleménye. (28–29. oldal)
Csillagos ég
Mintegy ötezer holland élhet hazánkban, egy részük végleg itt telepedett meg. Legnagyobb számban a Dél-Dunántúlon találkozhatunk velük. Elmentünk néhányukhoz, és azt láttuk, hogy sokan azt keresik itt, amit ezerötszáz kilométerre innen, túlhajszolt és túlzsúfolt hazájukban már nem találnak meg. Kultúraközi kalandozás Baranyában és Somogyban, ahol az őslakosok és a „telepesek” tanulhatnak egymástól. (30–31. oldal)
Dátumháború
A magyar felkelés és a szuezi válság: a budapesti harcok hírére hozták előre a támadás időpontját. (33. oldal)
Keresse szombaton a Magyar Nemzetet és benne a Hétvégi Magazint az újságárusoknál!