Életveszélyes hokiütők – Magazin-ajánló

E heti Magazinunkban írunk a klímaváltozásról, drogpiacról, képeslapmúzeumról, és beszélgetünk Kállay-Saunders Andrással is.

2014. 10. 03. 11:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezen a héten is izgalmas témákat dolgozunk fel a Magyar Nemzet Hétvégi Magazinjában. Keresse szombaton a Magyar Nemzetet és benne a húszoldalas mellékletet az újságárusoknál!

Ki fizeti a lakbért az üvegházban?

Az ENSZ New York-i klímacsúcsát általában pozitívan értékelik. Noha most sem sikerült megmenteni a világot (és semmilyen konkrét egyezmény nem született), talán végre a legnagyobb országok vezetői is belátták, hogy valamit tenni kell. Félő azonban, hogy az eltökélt szavak után működésbe lépő ipari lobbi végül megint kisiklatja a milliók által követelt reformokat – írja Molnár Csaba.

Klímakonferenciák megnyitásában és lezárásában már profik vagyunk. A kettő közötti részen kellene még kicsit dolgozni – jegyzi meg keserűen sok kommentátor az ENSZ múlt héten megrendezett New York-i kongresszusával kapcsolatban. A tanácskozás legemlékezetesebb megnyitóbeszédét ugyanis a csendes-óceáni Marshall-szigetekről érkezett, 25 éves Kathy Jetnil-Kijiner tartotta, akit 540 jelentkező közül választottak ki. Jetnil-Kijiner költeményét olvasta föl, amelyet a most csecsemőkorú lányának írt. A vers igen érzelmes, és inkább a születését ihlető reménytelen élethelyzet, semmint irodalmi értéke miatt aratott sikert. A szöveg szerint bár a kislányt és otthonát a tenger megpróbálja elnyelni, és erről a lusta politikusok tudomást sem vesznek, nem kell félnie, mert az emberek megvédik őt.

Jetnil-Kijiner otthona, a Marshall-szigetek szimbolikus szerepet játszik az éghajlatváltozás elleni harcban, mivel várhatóan az évszázad közepére nyomtalanul eltűnik az emelkedő óceánban. A számos gyűrű alakú korallzátony (atoll) alkotta ország legmagasabb pontja két méterrel emelkedik a tengerszint fölé. Külügyminiszterük szerint már most is naponta küzdeniük kell a felmelegedés következményei ellen: „Bármit tesz is a tenger, az azonnal hatással van az életünkre. Az áradások nemcsak lakhelyet vesznek el tőlünk, hanem termőföldet, ivóvízlelőhelyeket is, és még halottainkat sem hagyják békében nyugodni – nyilatkozta Tony de Brum. – Egész közösségek kényszerültek elhagyni hagyományos lakhelyüket az erózió és a folyton betörő víz miatt. Az elöntött utak miatt országrészek maradnak elzárva a külvilágtól, a repülőterünk kifutópályáját fallal próbáljuk megvédeni a víztől, hasztalan. Temetőinket is alámosta a tenger, a part mentén halottakat és koporsókat sodor a víz.”

Ha az emelkedő tengervíz nem lenne elég csapás a Marshall-szigetek lakóira nézve, az éghajlatváltozás másik következménye is sújtja őket. Miközben mindent elborít a tengervíz, édesvízből egyre kevesebb jut nekik. Évek óta olyan kevés eső esik, hogy egy családnak kevesebb mint négy liter víz jut naponta, amely fele az ENSZ által meghatározott minimális vízigénynek.

A konferencián megjelent százhúsz államfő elmorzsolt néhány könnycseppet a Marshall-szigeteki anya megindító verse hallatán, és arra is figyeltek, hogy mindez jól látszódjon a róluk készített fotókon. Ezután elkezdődött a konferencia, amely – hasonlóan a sok korábbi hasonló csúcsértekezlethez – leginkább elhivatott, de kevés konkrétumot tartalmazó beszédek sorozatát hozta. A legtettrekészebbek most is a változó éghajlat negatív következményeinek legjobban kiszolgáltatott kis országok voltak. Minthogy ipari termelésük eltörpül az egész bolygó gazdasági teljesítményéhez képest, nem sokkal járulnak hozzá az üvegházhatású gázok kibocsátásához, és a felmelegedés megállításáért sem tehetnek sokat. Akik tehetnének, azok viszont egymásra figyelnek, és inkább nem tesznek semmit.

Az éghajlatváltozás megállítására tett kísérleteknek ugyanis jelentős a gazdasági költségük. Jelenleg a világ minden országának ipara a fosszilis szénhidrogének felhasználására épül, mindez pedig szén-dioxid és egyéb üvegházgázok termelésével jár. A hagyományos szénhidrogén-alapú gazdaság ma még sokkal olcsóbb, mint bármi más. A világ legnagyobb ipari országai, az Egyesült Államok, Kína, Oroszország és India vezetőinek eddigi tettei egyértelművé teszik: ők kizárólag az ipari termelés és így országuk vagyonának növelésében érdekeltek. Kérdés, hogy a New York-i konferencia hoz-e változást e hozzáállásban. A szavak szintjén azonban történtek olyan lépések, amelyeket az optimistább elemzők pozitívan értékelnek, és abban reménykednek, hogy most talán valami elindult.

A keddi konferencia elé szervezett New York-i tömegtüntetés mindenképpen párját ritkította, hiszen sikerült háromszázezer embert összehívni, hogy klímaváltozás elleni hatásos lépéseket követeljenek. A felvonulók a világ minden tájáról érkeztek, és motivációjuk is eltérő volt. A The New York Times riportja szerint egymás mellett vittek a tömegben egy hatalmas felfújható mecsetet és Noé bárkájának ugyancsak levegővel teli mását. Rómából szerzetesek és apácák csoportjai érkeztek, hogy az egyház nevében részt vegyenek a tüntetésen, mások inkább a szociális egyenlőtlenségek ellen tiltakoztak. Bill de Blasio New York-i polgármester a felvonulásra időzítve jelentette be, hogy a város szén-dioxid-kibocsátását az évszázad közepére a mai szint húsz százalékára fogják csökkenteni. Ha a tüntetés szervezői által elindított petíciót aláíró kétmillió ember hasonlóan kiforrott cselekvési terveket várt volna a másnapi ENSZ-konferencia résztvevőitől is, akkor csalódniuk kellett.

A beszédek legalább harciasabbak, eltökéltebbek voltak, mint az öt évvel ezelőtti koppenhágai világkongresszuson, amely az elszalasztott lehetőségek és a politikusi gyávaság szégyenletes példájaként vonult be a világtörténetbe. Akkor az egész világ lélegzet-visszafojtva várta, hogy a világ összegyűlt vezetői végre megállapodnak abban, hogy vállvetve összehangolják tetteiket. Végül a határozattervezet az újabb és újabb kicsinyes egyezkedések közben olyannyira felhígult, hogy nem lett több írott malasztnál. (21., 24. oldal)

Nem bronxi mese
Kap hideget és meleget Kállay-Saunders András az eurovíziós dalfesztivál óta. Kifordult nemzettudatú ellenzői szerint nem elég magyar, az elmúlt hónapokra pedig egy verekedés miatti nyomozás nyomta rá a bélyegét. Ráadásul a Boney M. is lecsapott rá Varga Attila interjúja. (23. oldal)

A remény rabjai
Magyarország egyik legnagyobb ipari katasztrófája zajlik évtizedek óta a Hatvanhoz közeli selypi medencében, de mert szagtalan és színtelen, és csak évtizedek múltán öl, a hatóságok ingerküszöbét éppen csak elérik a haldokló és temetőben nyugvó emberek százai. Lőrinci és Zagyvaszántó között egy elhagyott cementgyár területéről nyolcvanezer köbméternyi rákkeltő azbesztet sodor a szél – a környéken drámaian megszaporodtak a daganatos megbetegedések. Farkas Adrienne járt a helyszínen. (25. oldal)

Beavatás
Egyre több jelentés szűrődik ki az Iszlám Állam, a Szíriában és Irakban létrehozott kalifátus mindennapjairól. Egyvalami biztos: ez nem a világ egyik legvidámabb helye. Erről szól meggyőzően Pósa Tibor cikke. (26–27. oldal)

Érdes kerületek
Francia repülőgépek bombázzák Irakot: népszerűsége mélypontján Francois Hollande Napóleon nyomdokaiba kíván lépni, aki még Waterloo után, Szent Ilona szigetén is a visszatérésről ábrándozott. Hollande háborúba megy – e bejelentéshez bizonyára sok francia eldúdolja a Marlborough háborúba megy népszerű dallamát. Fázsy Anikó írása. (28–29. oldal)

Anziksz és cukorminta
Egymilliónál is több anzikszot őriznek Európa egyetlen állami képeslapmúzeumában, Szerencsen. Petrikovits László, az alapító-adományozó két dolgot kívánt a szerencsiektől: ne vigyék el a városból a kollekciót, és csak múzeumi célokra használják. Pethő Tibor is megtekintette a kiállítást. (40. oldal)

Jobban megüt
Az utóbbi időben többször is meztelenre vetkőzött fiatal emberek őrjöngtek a nyílt utcán Budapesten. A riasztó ámokfutások mögött a „zene” nevű drog állt. Ez és hasonszőrű társai mára szinte kiszorították a piacról a klasszikus, valamivel kiszámíthatóbb kábítószereket: rendkívül veszélyes trendforduló tanúi vagyunk – figyelmeztet Wekerle Szabolcs (30–31. oldal)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.