Kulturkampf – Magazin ajánló

Következő számunkban olvashatnak a kulturális térben dúló háborúk áldozatairól.

2015. 05. 01. 6:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezen a héten is izgalmas témákat dolgozunk fel a Magyar Nemzet Hétvégi Magazinjában. Keresse szombaton a Magyar Nemzetet és benne a mellékletet az újságárusoknál.

Hosszú harcra rendezkedtek be a szekértáborok.

Nemzeti Színház, POSZT, Városliget, Vár, Nemzeti Szalon, világkiállítás - a kulturális térben dúló szakadatlan háborúskodás kiemelt helyszínei. Bár akadnak kezdeményezések a valós párbeszéd elindítására, a konfliktusok cseppet sem enyhültek. Sőt gyakran úgy tűnik, hogy az alkotóvilágban zajló viták a hagyományos pártpolitikai csatáknál is hevesebbek. Mélyebbek az árkok, erősebb az önérzet. A perpatvarban nem lehet nagyobb vesztes, mint a közönség. Makrai Sonja – Ficsor Benedek – Szathmáry István Pál összeállítása.

A kulturális élet (politikai) megosztottsága nem új keletű találmány. Elég csak végigtekintenünk hazánk huszadik századi történelmén, hogy megbizonyosodjunk arról, a szembenállásnak komoly hagyományai vannak. Akár a népi-urbánus vitát, akár a képzőművészetben a nyugati orientációjú avantgárd és a konzervatív irányzatok ádáz küzdelmét vesszük. Persze e harc egy része ma már értelmezhetetlennek tűnik. Csak mosolygunk például azon, hogy Tisza István 1911-ben a ,,beteges, dekadens eszmék\" követőjének titulálta Rippl-Rónai Józsefet, és tárlatát e szavakkal hagyta el: ,,Megyek innen, mert elrókázom magam.\"

Mindezek fényében az aktuális helyzet akár banálisnak is tűnhet, amelyen száz év múlva ugyanúgy értetlenkednek majd utódaink. Ám a személyes érintettségen túl, vagyis hogy most épp a mi bőrünkre megy a játék, mintha a csaták természete is megváltozott volna. A kultúrát és az ideológiát háttérbe szorította az anyagi források elérésének lehetősége: sok esetben immár a pénzosztás mentén tapinthatjuk ki a legfőbb törésvonalakat.

Rajtunk, a közönségen ez azonban egyáltalán nem segít. Mert ne legyenek illúzióink: hiába zajlik rendszerint a ,,szakmákon\" belül a küzdelem, a harcok levét mi magunk isszuk meg. Ezt támasztják alá az elmúlt hónapok hazai eseményei is, akár a színház, akár a képzőművészet, akár az építészet területén nézünk szét.

A politikai megosztottság a színházi életben évtizedes történet. Sokaknak fájó pont volt, amikor a Magyar Színházi Társasággal szemben 2008-ban a jobboldali érzelmű színházvezetők, szakemberek megalapították a Magyar Teátrumi Társaságot, amely 2011-ben aztán tulajdonrészt szerzett magának a pécsi országos színházi találkozót (POSZT) szervező nonprofit kft.-ben. A Vidnyánszky Attila vezette társaság ezzel akarta kifejezni a színházi szakma egységét, de e lépést az addig egyeduralmon lévő véd- és dacszövetség erőszakos térnyerésnek tartja mind a mai napig.


Bár akadnak kezdeményezések a valós párbeszéd elindítására, az évek során a két szekértábor közötti konfliktusok cseppet sem enyhültek. Eklatáns példája ennek az idei POSZT körüli botrány. Négy kritikus bejelentette: nem tudósítanak a júniusi rendezvényről. Az ok: a Színházi Kritikusok Céhe által ajánlott Csáki Judit színikritikust a két tulajdonos nem választotta be a fesztivál zsűrijébe.
Csáki Judit, aki az Alföldi színháza – Öt nemzeti év című könyvet is jegyzi, az egyik leghangosabb ellenfele Vidnyánszky Attilának. Az eset, ahogy az várható volt, nagy visszhangot kapott. A Koltai Tamás, Tompa Andrea, Herczog Noémi és Jászay Tamás által meghirdetett bojkotthoz rögvest csatlakozott a baloldali értelmiség színe-java. Ott van köztük Esterházy Péter, György Péter, Parti Nagy Lajos, Závada Pál, Alföldi Róbert, Fullajtár Andrea, Orlai Tibor, Radnóti Zsuzsa és Schilling Árpád is.

A Színházi Kritikusok Céhe tovább kavarta a vihart azzal, hogy kilépett a színházi társaságból. Rögtön követte őket a Mácsai Pál vezette Örkény István Színház is, az igazgató pedig deklarálta: eljátsszák ugyan az előadásukat, de a versenyben nem kívánnak részt venni. A ,,szolidaristák\" köre gyorsan tovább bővült: a Stereo Akt és a Szputnyik Hajózási Társaság közleményben jelentették be, előadásaikkal távol maradnak a versenytől.

Csáki Judit helyére a két társaság végül Zsigmond Andrea színikritikust, a Babes-Bolyai Tudományegyetem tanársegédjét kérte fel, de ő – látván a felfordulást – visszakozott. Bár a botrányok után hivatalos megegyezés született a POSZT zsűrijének összeállításáról, miszerint mindkét szervezet négy-négy jelöltet állít önállóan, az árokásás vélhetően folytatódik. Jordán Tamás, a POSZT egykori alapítója a HVG-nek adott interjújában a fesztivál megszűnését vizionálta, ugyanakkor még a bojkott meghirdetése kezdetén hangsúlyozta: az általa vezetett szombathelyi Weöres Sándor Színház mindenképp ott lesz a fesztiválon.
(17., 21. oldal)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.