Osztály, vigyázz! – Magazin-ajánló

Miért jóval kevésbé boldogok a magyar gyerekek, mint szerencsés észak-európai társaik?

2015. 09. 04. 8:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindez és sok más érdekes olvasmány a Magazinban! Keresse hétvégén a Magyar Nemzetet és benne a mellékletet az újságárusoknál.

Gyerek- és kamaszboldogság Magyarországon

Jóval kevésbé boldogok a magyar gyerekek, mint szerencsés észak-európai társaik: a boldogságlista utolsó harmadában kullogunk – derül ki a világ legfejlettebb országainak körében végzett legutóbbi UNICEF-felmérésből. Miért érzi rosszul magát egy mai magyar fiatal? Milyen tényezők befolyásolják mindennapi életét? Mennyiben felelős ezért a család és az iskola? Összefügghet-e levertsége a szülők, a pedagógusok rosszkedvével, elkeseredettségével, motiválatlanságával? Az iskolakezdés pillanataiban szakértők segítségével vizsgáltuk diákok és tanárok általános hazai közérzetét.

Mitől vagyok én boldog? – faggatják önmagukat korunk divatos felvetése nyomán egyre többen, főként iskoláskorúak. A kérdésfeltevés módja azonban hamis – figyelmeztet Bagdy Emőke pszichológus, amikor hozzá fordulok a jól ismert mondattal. A szakember azt is elárulja, hogyan hangzik helyesen a kérdés: Mikor voltam én boldog?

A válasz egészen nyilvánvaló, már-már zavaróan egyszerű, képletszerű, ám valós tartalmú: amikor szerettek, amikor én szerettem. Amikor biztonságban éreztem magam. Joggal merül fel tehát: mikor vagyunk biztonságban?

Amit mondani fogok, az nagyon is köztudott: a gyermekek boldogtalanságának egyik legfontosabb oka a magyar családok széthullása – válaszolja Bagdy Emőke. – Egyre több a válás, a különélés, hiányzik a családi élet biztonsága. Sok a csonka és a mozaikcsalád. Érthető, ha ebben a helyzetben egy gyermek cserbenhagyottnak érzi magát. Az otthoni magányra két jellemző, egymással ellentétes reakciót adnak általában a kiskamaszok, a kamaszok: szorongóvá, visszahúzódóvá vagy extrovertált módon deviánssá válnak. Megjelennek a különböző, sokszor a táplálkozási szokásokkal összefüggő pszichoszomatikus eredetű betegségek, leggyakrabban a túlevés, a nem evés. Ezek figyelemfelhívó gesztusok. Az üzenet lényege: ha nem szeretnek, szeretem én önmagamat. Tegyük hozzá, erre a mi önző, egoista kultúránk is rásegít, és sajnos sokszor a szülők is ezt szolgálják ki: nem minőségi időt töltenek a gyerekeikkel, hanem szeretetük kifejezéseként inkább pénzt adnak nekik. Pethő Tibor írása (17., 22.)

Felrázni a tollpárnát

Aki ezt a migránskérdést pártpolitikai célokra használja fel, az egy disznó – mondja Fábry Sándor, aki szerint az ájult kormányfényezés nem hatékony, s hogy az országnak nincs elfogadható ellenzéke, az meg katasztrófa. A humoristával leányfalui otthonában beszélgettünk. (19. oldal)

Partizánok és pillangók
Hiába a törvényi kötelezettség, számtalan településen van még Lenin, Kun Béla, Zalka Máté utca. Szegeden is dacol az idővel az ’56-os forradalmat leverő szovjet marsallról elnevezett Zsukov tér. Ahol pedig megszüntetik az önkényuralmi személyekről, fogalmakról elkeresztelt utcaneveket, ott a Pillangó, Napsugár, Zöldmező és Homok az új név, mert abból nem lehet baj. Varga Attila riportja. (20. oldal)

Művészi szikekezelés
Még ma is sebészi bravúrnak számít, hogy a Szent János Kórház orvosai megkísérelték megmenteni annak a fiatalembernek mindkét lábát, akit két hete ütött el a 61-es villamos (a végleges siker még kérdéses). A leszakadt végtagok sikeres visszavarrása csak kedvező körülmények esetén lehetséges, de legalább ugyanilyen fontos a virtuóz szakmai tudás, ebben pedig a magyar sebészek mindig is jeleskedtek. Molnár Csaba írása. (26. oldal)

 

Semmi ördögi
Máté Gábor, a Katona József színház igazgatója Vidnyánszky Attiláról, politikai színházról és a Faust-előadás kudarcos sikeréről. Szóba került az idei év botrányos színházi seregszemléje, Olaszliszka és a magánéleti boldogság vagy éppen annak hiánya. Makra Sonja interjúja. (27. oldal)

 

Kábel a rengetegben

Illegális határsértés főműsoridőben. (21. oldal)

Demonstráció

Kína csütörtökön nagyszabású díszszemlével demonstrálta katonai erejét. (24. oldal)

Elment a hazudós

Emlékezés a múlt héten elhunyt Fejes Endrére. (28. odal)

Szívdobbanások

Keresztül-kasul Bosznia-Hercegovinán. (32. oldal)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.