Mindez és sok más érdekes olvasmány a Magazinban! Keresse hétvégén a Magyar Nemzetet és benne a mellékletet az újságárusoknál.
Alapos szűrés, vagy csupán formalitás? A fegyveres testületek tagjainak pszichológiai vizsgálaton kell átmenniük, mielőtt szolgálatba állnának, munkájuk közben is figyeli őket szakember. Csak éppen kérdéses, mindenkire jut-e elég idő, figyelem, a segítségkérést nem érzik-e a „kemény fiúk” a gyengeség jelének? A déli határnál sok az ütközés, s olykor nem csak a gáz csal könnyet a szemekbe.
A kerítésnél több az újságíró, mint a rendőr. Katonákat is látni. (Ez még a nagy ostrom előtti nap.) A földön egy hipermarket teljes választéka van szétdobálva: fémkanál, egy pár Nike cipő, törött okostelefon, bontatlan csomag keksz, tisztasági betétek, pelenkák, szappan. A rothadás édeskés szagát és tömény ürülékszagot hord a szél. Meg port minden mennyiségben. A rendőrök nem nyilatkozhatnak. Még útbaigazítást sem nagyon hajlandók adni. Néhány önkéntes segítő viszont arról számol be, hogy azokon az estéken, amikor a menekültek – gyerekeket maguk előtt tolva – megkísérelték a kitörést a gyűjtőpontról, nemcsak a migránsoknak, de sok zokogó rendőrnek is segítséget nyújtottak.Akárhol találkozunk rendőrökkel, a testbeszédük árulkodó. Szinte kivétel nélkül összefont karral állnak, és a legszembetűnőbb, hogy igyekeznek elkerülni a szemkontaktust. Egy neve elhallgatását kérő forrásunk jó fél évtizede hagyta ott a rendőri állományt. – Ha a saját tapasztalataimból indulok ki, azt mondhatom, hogy az úgynevezett pszichológiai felkészítés egyenlő a nullával – ecseteli.
– Félreértés ne essék, ez nem állami hiba. Megfelelő pszichológiai támogatást kap a rendőrség, csak éppen a gyakorlatban ez nem jelent semmit. Egész egyszerűen más szervezeti kultúrában élünk. Akár a rendőrségről beszélünk, akár a tűzoltóságról, ebben az évtizedek alatt megcsontosodott rendszerben elképzelhetetlen, hogy bárki pszichológustól kérjen segítséget. A Belügyminisztérium persze szabályozza, milyen időközönként kell megjelenni és alkalmassági vizsgát tenni a pszichológusnál, de az nem több formalitásnál, és ezzel a pszichológusok is tisztában vannak. Bemegy az ember, elmondja, hogy köszöni, jól van, aztán aláírják a papírját. Forrásunk szerint ami a rendvédelmi szerveknél tapasztalható, az egyfajta belső öngyógyítás.
– A szervezeti kultúránk alapja, hogy mindenki elképesztően kemény. Ha valaki szakemberhez fordulna, nyíltan bevallaná gyengeségét, és azzal kivetné magából a rendszer. A vezetők is így vannak vele: aki gyenge, nem közénk való. A traumákat és problémákat jellemzően a kollégáival beszéli meg az ember, vagy éppen az üveg fenekére néz, hogy elfojtsa őket. És sajnos az a valóság, hogy a rendőrök előbb lesznek öngyilkosok, mint hogy pszichológushoz fordulnának. A volt rendőr szerint Magyarország csak húszéveseket képes megfizetni a rendőri munkára. Ennek van pozitív oldala is, mert ez a korosztály nagyon jól terhelhető. Pszichés stabilitás szempontjából viszont éppen olyanok, mint bármelyik huszonkét éves. – Na jó, pontosítsunk: mint bármelyik orosz huszonkét éves a kötelező sorkatonai szolgálat után. Szóval a hazai átlagnál azért jobbak. Egyébként elvégzik a rendőrképzőt, és tizenkilenc évesen már ott állnak a sorfalban. Milyen pszichológiai felkészülést várunk? – zárja le forrásunk. Babiczky Tibor írása. (17., 20. oldal)
Csúszós a lejtő
Fölöttébb gyönge lábakon áll az a kultúra, amely veszélybe kerül, ha megjelenik mellette egy más gyökerű hagyomány, véli Köves Slomó rabbi, aki szerint a menekültválság csak felhívja figyelmünket az európai értékrend egyébként is meglévő válságára. Az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) vezetőjétől alternatív antiszemitizmus-értelmezést is kapunk.Wekerle Szabolcs interjúja. (19. oldal)
Hasadás
Történetünk hőse jól képzett, jól kereső fiatal felnőttként szembesült azzal, hogy skizofréniában szenved. Hogy lehet azzal együtt élni, ha valaki szellemeket lát, és saját magát veri össze, miközben azt gondolja, mások bántották? Nevelhet-e gyereket és visszatérhet a társadalomba a gyógyszeres kezelés hatására? Vásárhelyi Bea könyvet írt szenvedéseiről, ami segíthet azoknak a rejtőzködve élő ezreknek is, akik hasonló gondokkal küzdenek. Lázár Fruzsina cikke. (20. oldal)
Térden állva
Katonatemetésre harangoztak szeptember 16-án a kárpátaljai Fancsikán. A település lakói második hősi halottjukat gyászolják a kelet-ukrajnai háború kirobbanása óta. Lőrinc Sándor és Szólics Román is magyar származású volt. Pallagi Marianna helyszíni riportja. (23. oldal)
Foltmozaik
Szíria, a világpolitika hadszíntere. (24. oldal)
Galamblelkek a sasfészekben
Kettős riport a színész Gáspár testvérekkel. (26. oldal)
Alice rémálomországban
Katasztrófa turistaként Fokvárosban. (27. oldal)
Irány dél!
Keresztül-kasul Bosznia-Hercegovinán 3. rész. (28. oldal)
Ahol a part szakad
Hogyan teszi tönkre Thaiföld szépségeit az építkezési láz. (32. oldal)