Disneyland – Magazin ajánló

Megszűnő műemlékvédelem, a Kiss László-ügy és az úszósport, Nick Thorpe-interjú. Szombaton ismét Magazin!

Magyar Nemzet
2016. 04. 14. 15:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A főorvos a nagyviziten. Tudja, aki felülről, nem egyenrangú félként néz a betegre, aki azt sugallja, te kicsi és gyenge vagy, csak feküdj nyugodtan, ne ugrálj, mi majd megmondjuk, mi a jó neked. És nemcsak Orbán vagy általában a politikusok csinálnak így Magyarországon, de mindenki a bírótól az orvosig és a rendőrig. Néha az az érzésem, mintha itt permanens nagyvizit folyna, ahol senki nem kezeli partnerként a másikat.” (Nick Thorpe)

Ez csak egy a sok figyelemre méltó mondat közül a szombati Magyar Nemzet Magazinból. Keresse hétvégén az újságárusoknál!

A kormány a hírek szerint a nyár elejéig felszámolja a közel 145 éves intézményes magyar műemlékvédelmet: megszűnik az épített örökség megóvásáért eddig felelős Forster-központ. A hazai örökségvédelem, bár 2010 előtt viszonylag erős érdekérvényesítő képességgel rendelkezett, korábban is könnyen kijátszható volt. A Fidesz 2010-es hatalomra jutása óta viszont a helyzet drámaian romlott.

Hajdan teát főzött a miniszterelnöknek, most viszont már interjút is nehezen kap tőle. Nick Thorpe, a BBC tudósítója harminc éve él Budapesten, több könyvet írt a kelet-európai régióról, és sajnálja, hogy Magyarországból nem az a hely lett, ami lehetett volna.

Kinek volt az érdeke, és mit akart vele elérni? – Másfél héttel a Kiss László-ügy kirobbanása után is ezek a kérdések foglalkoztatják a köz- és sportéletet. Az erkölcsi vonulaton túl persze, hiszen a lemondott úszókapitány eddigi túlélése, mentegetése, a másik oldalról fejének követelése, a múlttal való szembenézés képtelensége jellegzetes hazai történetet vázolt fel. Mintha generációs törés is mutatkozna az eset megítélésében, a fiatalabbak kevésbé megbocsátók, mint a hatvanas éveket saját élményeikből is ismerők.

A 101 évvel ezelőtt elsüllyesztett Lusitanián utazott Schwarcz M. Maximilián, aki Pesten született, majd a korabeli ruhaipar egyik legtehetségesebb szereplőjeként az Egyesült Államokban építette fel divatbirodalmát. Azon a végzetes májusi napon, mielőtt elnyelte a tenger, úriemberként a nála gyengébbeket igyekezett menteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.