Présházblues – Magazin-ajánló

Présházakban új életet kezdő gazdasági menekültek. Joris Luyendijk-interjú. Az igazság Görgeyről.

Magyar Nemzet
2016. 05. 19. 15:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„»Gyönyörű lakásom volt, négyszobás, amerikai konyhás. És most tyúkot tartok, hogy megéljek.«
Azzal elhallgat. Talán Budapestre gondol ebben a pillanatban, a városra, ahol nincs budi és nincs földút, ahol a bolthoz csak át kell menni a zebrán, Budapestre, amely negyven kilométer csupán ide, de ahová soha nem jut már vissza.” (Falusy Zsigmond: Présházblues)

Ez csak egy a sok figyelemre méltó mondat közül a szombati Magyar Nemzet Magazinból. Keresse hétvégén az újságárusoknál!

Akár háromezren is lehetnek azok a budapestiek, akik a munkanélküliség, a devizahitelek vagy éppen az általános kilátástalanság miatt a Pest megyei Pilis présházaiba és gazdasági épületeibe költöztek. A komfort nélküli épületekben, víz és olykor villany nélkül, ősszel sárban, nyáron porban próbálnak alámerülni, hogy kibekkeljék a kibekkelhetetlent.

A holland újságíró, Joris Luyendijk 2011-től két éven keresztül blogot írt a The Guardian című lapnak Európa pénzügyi központja, a londoni City működéséről. Amikor odaköltözött, még hitt a globalizációban, mire végzett, már egyáltalán nem. Az emberek, akik a világot irányítják, nem ijesztőek, de maga a rendszer rémisztő, és bőven benne van egy újabb gazdasági világválság kockázata – véli Luyendijk, akivel budapesti látogatásán beszélgettünk.

Veszélyes hulladékhígítást végez, ráadásul már lejárt engedéllyel az almásfüzitői vörösiszap-tározó kezelője – ezzel a bejelentéssel állt a nyilvánosság elé május 12-én a Greenpeace. A Tatai Környezetvédelmi Zrt. cáfolja ezt, a társaság szerint tevékenysége hasznos és törvényes. Bejártuk a területet, és meghallgattuk az érintett feleket.

A magyar történelem kiemelkedően zseniális hadvezérét, aki nélkül a szabadságharc feltehetően jóval korábban elbukott volna, kisebb megszakításokkal a világosi fegyverletétel óta árulóként kezeli a közvélemény egy része – hiába cáfolta a hűtlenség bűnét számtalanszor a történettudomány. Görgey Artúr 1916. május 21-én, éppen száz esztendeje hunyt el.

A szabad mosdóválasztás körül heves indulatok csapnak össze az Egyesült Államokban. Ráadásul a nemileg semleges mellékhelyiség már nem tudományos-fantasztikus képzelgés, hiszen Barack Obama elnöki hivatalának is van egy. Kényszeríthető-e valaki törvényileg, hogy vallási meggyőződése ellenére is szolgáltatást nyújtson melegek részére? Kötelezhetők-e arra a szülők, hogy fiúként kezeljék a lányukat? Csatakép a legújabb kori emberi jogi háborúról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.