„Tiszta beszéd. Még akkor is, ha az FPÖ elképzeléseinek megvalósítása alighanem nem kis nehézségekbe ütközik majd. Az ausztriai sajtó tavaly nem kis kárörömmel derítette ki, hogy miközben a burgenlandi tartományi választásokon a Szabadságpárt épp a \'Olcsó keletiek helyett szakértő hazait!\' szlogennel kampányolt, az ezt hirdető plakátokat magyarországi munkavállalók ragasztották.” (Wekerle Szabolcs: Sógortempó)
Ez csak egy a sok figyelemre méltó mondat közül a szombati Magyar Nemzet Magazinból. Keresse hétvégén az újságárusoknál!
Május 22-én tartják az osztrák elnökválasztás második fordulóját, melynek nagy esélyese az első kört toronymagasan megnyerő, a Szabadságpárt színeiben politizáló Norbert Hofer. A cukisodást tökélyre fejlesztő jelölt hátországa Őrvidék, vagyis Burgenland, azon belül is Pinkafő, a hajdani kis iparváros, amelyben bőven az országos átlag fölötti eredményt, 60 százalékot ért el. Bejártuk a határ mentét, és meglepődtünk: az osztrák szélsőjobbtól ma már a baloldaliak sem félnek. Csak a magyarok, de ők is csak egy kicsit.
Még be sem fejezte a színművészeti főiskolát Marosvásárhelyen, de már akkora sztár volt a hatvanas-hetvenes évekbeli Erdélyben, mint itthon Törőcsik Mari a Körhinta után. A román színészlegendával, Florin Piersickel való házassága után annyira népszerűek lettek országszerte, hogy Elena Ceausescu rendeletet hozatott: attól fogva a szocialista országban megjelenő magazinok címlapján csak a diktátor házaspár jelenhetett meg, mások kizárólag csoportképen szerepelhettek. A nyugdíjas színész jó ideje Budapesten él – az anyaországi közönség a Szeress most! Bori nénijeként emlékszik rá.
Éheztetett, az utcákon támolygó szürke marhákkal került be az országos sajtóba Egercsehi, ahol sokan a sötétből előbukkanó marhapofáktól rettegnek. A hírre indult hatósági vizsgálat szerint az állatok jól tápláltak, vélhetően a vedlési időszak téveszthette meg a lakosokat. Elmentünk a helyszínre, hogy megnézzük, az egykor virágzó és évtizedek óta tengődő bányászfaluban valóban elment-e néhány embernek az esze.
A súlyos vagy krónikus betegségben szenvedő fiatalok életéből a sok szenvedéssel együtt a gyermekkor egyik lényege, a játék öröme is elveszik. Pedig orvosi kutatások bizonyítják, hogy a jókedv gyógyít. A Bátor Tábor tizenöt éve nyújt „élményterápiás kezelést” beteg gyerekeknek és családtagjaiknak. A lelkek gyógyítása mellett a tábor csapata abban is példát mutat, hogy miként kell működnie egy stratégiailag jól felépített, átlátható civil szervezetnek.
A tudományos vívmányokat többnyire először a hadászatban alkalmazzák, megelőzve a polgári felhasználást. Így volt ez az atomenergia, a sugárhajtómű, de a mikrohullámú sütő lelkét adó magnetron esetében is. A géntechnológia kilóg a sorból, hiszen nem tudunk róla, hogy emberek tömeges gyilkolására használták volna. De most ennek is eljött az ideje.
Akkor már negyedik éve részesült pszichiátriai kezelésben Rusai László, amikor Veér András 1989-ben megállapította, hogy épelméjű. A több feltárt eset ellenére Magyarországon – ellentétben a Szovjetunióval – nem létezett intézményesített politikai pszichiátria. A Szovjetunióban, ahol a politikai pereket helyettesítették a kezelésekkel, a „hajlíthatatlan meggyőződést” betegségnek nyilvánították.
Sógortempó
Előretör az osztrák szélsőjobb, de úgy tűnik, ez már keveseket zavar (17., 20. oldal)
Tájolások
Széles Anna a romániai sztárságról és a színpadi kikacsintásokról (19. oldal)
Bikaviadal Kis-Csernobilban
Egercsehi, ahol a bánya bezárt, kocsma is csak egy maradt, de a határban még szürke marhák legelésznek (21. oldal)
Visszaadott gyermekkor
Tizenöt éves a Bátor Tábor (22-23. oldal)
Genetikai atombomba
Durvul a biológiai hadviselés (24-25. oldal)
Felségsértők
Évi ötven-hetven milliárd eurónyi adót nem fizetnek be a multik Európában (25. oldal)
Makacs ellenzékiség
Politikai pereket helyettesítettek pszichiátriai kezelésekkel (26. oldal)
Gyerekszoba nélkül
Több mint százezer kiskorúnak kellett kíméletlen kényszermunkát végeznie Svájcban (27. oldal)
Lobogó haj
Film készül a magyar szocializmus egyik legbrutálisabb gyilkosságsorozatáról (28. oldal)