Mennyei királyság

Jézus Lengyelország „trónján”. Bősze Ádám-interjú. Obádovics-potré. Döglött akták. Szombaton Magazin.

Magyar Nemzet
2017. 01. 27. 5:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Egyébként rendkívül naivan tekintettem a világra, észre sem vettem, ha egy nő akart tőlem valamit. Pedig még szerzeteskoromban két lány kikezdett velem a Zeneakadémián, elhívtak moziba. Semmi másra nem gondoltam, mint hogy egy moziélményüket akarják velem megosztani. Mondtam is nekik, hogy menjünk, de este nem érek rá, mert vissza kell érnem a rendházba a zsolozsmára. Nagyot néztek. Jóval később, már a világban élve esett le csupán a húszfilléres, mit is akarhattak.” (Bősze Ádám)

Ez csak egy idézet a sok izgalmas cikkünkből. Keresse a Magyar Nemzet Magazint minden hétvégén az újságárusoknál!

Novemberben hatalmas tömeg gyűlt össze egy híres látomás hatására Krakkóban, hogy Jézus Krisztust trónra emelje. Legalábbis sokaknak ez volt a szándékuk, de a velük együttműködő egyházi elöljárók gondosan kerülték, hogy ezek a kifejezések – köztük a vágyott eseményt leíró intronizáció fogalma, valamint a Jézus, Lengyelország királya fordulat – így elhangozzanak. Az eseményen részt vett az állam elnöke és a miniszterelnök is. Világi államnak tekinthető-e ezek után Lengyelország, és lesznek-e következményei a nem mindennapi aktusnak? Egyebek között ezekre a kérdésekre kerestük a helyszínen a választ.

Volt punk, ferences diák, majd szerzetes, a Magyar Nemzet zenei kritikusa. A közönség leginkább a tévéből, a Virtuózokból, illetve a Bartók Rádió Muzsikáló reggeléből ismeri. Élete nagy fordulatairól beszélgettünk Bősze Ádám zenetörténésszel, műsorvezetővel.

Kevés ember mondhatja el magáról, hogy már az űrben is hivatkoztak munkásságára. Így esett ez Obádovics József Gyula matematikussal, akinek 1956-ban megírt Matematika című könyve húsz kiadást ért meg, és Simonyi Károly szoftverfejlesztő matematikus a nemzetközi űrállomás fedélzetén egy, a Föld­ről rádión kapott kérdésre azt válaszolta: „Amikor fiatal voltam, Obádovics József Gyula könyvéből tanultam a matematikát.”

Nagypaládon lakik a kárpátaljai cigányzene egyik utolsó mohikánja. Muszka – azaz becsületes nevén Balogh Kálmán – a maga valójában egy szelet történelem az értéküket vesztett műmulatósok korában.

Témák a Magazinból

Mennyei királyság
Hogyan került Lengyelország „trónjára” Jézus, avagy a politika visszaterelése az isteni útra (17., 20. oldal)

A pirítósos sztori (18–19. oldal)
Bősze Ádám a kedélyes vallásosságról, a nyolc szerzetesi évről és a szálak átvágásáról

Az Obádovics
Balatoni látogatás az ország egyik legrettegettebb emberénél (21. oldal)

Lány a csomagtartóban
Kapcsolataik megromlásán veszthetnek rajta a bujkáló gyilkosok (22–23. oldal)

A vén cigány
Kárpátalja utolsó hegedűse (22–23. oldal)

„Kis zöld emberkék”
Tálas Péter a kibékíthetetlen geopolitikai érdekekről és a tényeken túli világról (24. oldal)

Koszorúslány bérbeadó
Holtodiglan – Bizarr esküvői szokások Kínában (25. oldal)

A kiúttalanság költőisége
Ország Lili a Magyar Nemzeti Galériában – Egy Kleopátra-arcú, titokzatos festő emlékezete (27. oldal)

Platónnal a robotok ellen
A digitalizáció hatása életünkre – „Hogy a vége mi lesz, azt tudom. De hogy addig mi lesz?” (28. oldal)

Aki visszaadta a koronát
Hogyan haragította magára Jimmy Carter az Amerikában élő magyarokat? (29. oldal)

Tökéletes dolgok (új sorozatunk)
A Dera-szurdok télen (32. oldal)

Lukács Csaba írása a Bocuse d’Or megmérettetésről, Gazda Albert a Momentumról, Hegyi Zoltán, Tóth Szabolcs Töhötöm, Szörényi László és Benedek Szabolcs tárcái. Győrffy Ákos új sorozata.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.