Nagy falat

Kínai nyomulás a globális szórakoztatóiparban. Bán János (Mór)-interjú. Máris megbukott Botka? Szombaton Magazin.

Magyar Nemzet
2017. 02. 03. 14:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Egykor a Sajtóklubban annyiszor hangzott el a kettős mérce kifejezés, hogy elhajolni is nehéz volt előle. Most viszont tanácstalanok vagyunk: ha a kormánypárti sajtó emblematikus alakjaitól belefér a Woody Allen által negyven éve kifigurázott és helyretett zsidózás, másnak miért vetjük a szemére? Persze az is lehet, hogy csak menthetetlenül mesügék vagyunk az egész politikához.”

Ez csak egy idézet a sok izgalmas cikkünkből. Keresse a Magyar Nemzet Magazint minden hétvégén az újságárusoknál!

Kína hatalmas fába vágta a fejszéjét. Eltökélték, hogy gazdasági és politikai súlyuknak megfelelő befolyást szereznek a globális tömegkultúrában. Mivel az európai futballklubokkal és Hollywooddal nem versenyezhetnek, Peking úgy döntött, pénzzel tör utat magának az elit közé. Batman és Superman már a kínaiaké, ahogy a spanyol focicsapatok többsége is. Ha szerencsénk van, Peking igyekezete színesebbé teszi a tömegkultúrát, de az is lehet, hogy nem történik más, csak leöntik az amerikai húspogácsát egy kis édes-savanyú szósszal.

A magyar történelmi regény műfajának egyik legsikeresebb szerzője Bán János (írói nevén: Bán Mór), akinek Hunyadi János életéről szóló sorozata – az eredeti terveket többszörösen meghaladva – immár a nyolcadik kötetnél tart. Az író vállalja, hogy regényei példabeszédként is értelmezhetők, de úgy gondolja: a fiatal nemzedékek számára fontos, hogy történelmünk dicsőséges eseményeit is megismerhessék.

Duttyán Andrásné története lehetne igazi népmese is. A pirkadatkor kelő Erzsike néni, a vidéki asszony addig járt a hatalmasok nyakára, amíg el nem érte, hogy a nagyurak foglalkozzanak vele. Lehetne a mai közéleti viszonyainkat alulnézetből bemutató szociodráma is a devizacsapdába került kisember reménytelennek tetsző harcáról. A történet fordulatokban és politikai tanulságokban gazdag, de hepiendjük csak a népmeséknek van.

Több mint négyszázmillió forintot fog elkölteni a kormány egy a hagyományos kínai „gyógyászatot” nép­szerűsítő rendezvényre, majd később egy ilyen célú intézményt is létrehoznak. A kínaiak talán örülnek, hogy évezredes praktikáikat terjeszti a magyar állam, de azért érdemes megvizsgálnunk, hogy van-e ennek bármi értelme.

Négy keréken viszik a kultúrát a Baranya megyei falvak életébe a könyvtárbuszok. Nemcsak irodalmat kínálnak, hanem az olvasók kérésére önéletrajzot, álláskereső levelet írnak, gyógyszert váltanak ki. Van, aki csak beszélgetne. Legtöbbször almás pite és túrós palacsinta a fizetség.

Témák a Magazinból

Nagy falat
Kínai nyomulás a globális szórakoztatóiparban (17., 22–23. oldal)

Az univerzális hős
Bán János a történelmi regény küldetéséről, könyvei üzenetéről és arról, hogyan hagyott le minket Albánia (18–19. oldal)

Tavaszi zsongás
Botka Lászlónak máris vége van? – Baloldali mozgások és esélyek (20. oldal)

Forradalom egy négyzetméteren
Több mint háromszáz napig tüntetett szendvicsemberként Erzsike néni (21. oldal)

Rinocéroszszarv és feketemedve-epe
Az akupunktúra egyvalamiben bizonyíthatóan sikeres: a fertőzések terjesztésében (22–23. oldal)

Jön a Gyönyörű rohadék
Akik vidékre viszik a romantikát – Könyvtárbuszok Magyarországon (24–25. oldal)

Finley falta a könyveket
Egyes intézmények semmitől nem riadnak vissza a kedvező statisztikákért (24–25. oldal)

Zsákutcás történelmeink és a politikai percverseny
Folytatódik vitasorozatunk az „új kiegyezésről” (26–27. oldal)

A nem javasolt Lukács
Az emlékezetpolitikai nyomor és következményei, avagy ki kinek a bűnei felett hunyhat szemet (27. oldal)

A redőny mögött
„Huszonnégy éves vagyok, alkoholista” – Saját és mások gyógyulása érdekében vezet blogot a fiatal nő (28. oldal)

Kétezertizenhét lesz a háború éve Oroszországgal?
Önkritikus vallomás egy NATO-nagykutya tollából (29. oldal)

Tökéletes dolgok sorozat: A Parlament épülete este (32. oldal)

Wekerle Szabolcs a Sajtóklubról és az anakronisztikus szalonzsidózásról, Pintér Bence arról, miért is kapkodják el az USA-ban Orwell 1984-ét, Gazda Albert a furmintforradalomról. Plusz Hegyi Zoltán, Lukács Csaba, Hász Róbert, Halász Margit és Weiner Sennyey Tibor tárcája.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.