Hamvas Béla ezerarcú és egyszerű életműve

Százhúsz éve született Hamvas Béla. László Csaba-interjú. Melania Trump szlovéniai szülőhelyén jártunk. Szombaton Magazin.

Magyar Nemzet
2017. 03. 24. 6:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Egyszer beszéltem Boris Becker edzőjével. A tanítványa akkoriban a világ legjobbjai között volt, és a szervája volt az erőssége. Bumm-bumm Beckernek is becézték. Megkérdeztem tőle, mit gyakorolnak legtöbbet az edzéseken. Azt mondta, a szervákat. Nem értettem, erre miért van szükség, hiszen pont ebben a legjobb. Azért, hogy még jobb legyen – jött a válasz.” (László Csaba)

Ez csak néhány érdekes mondat a most szombaton megjelenő hétvégi Magazinból. Korszerű, kritikus, konzervatív. Keresse az újságárusoknál!

„Ha megjelenhetne könyvem a 20. század legjelentősebb magyar írójáról és életművéről, egészen biztosan az lenne a címe, hogy Hamvas Béla ezerarcú és egyszerű élete és műve. Kemény Katalin Élet és mű című írásában így fogalmaz: »Bizonyos, ha valaki egyszer Hamvas Béla életének művét, azaz művének életét számba akarja venni, zavarban lesz, melyik címet válassza: Hamvas Béla ezerarcú élete vagy Hamvas Béla egyszerű élete.« Tényleg zavarban vagyok, úgyhogy inkább mindkét címet választanám.” Weiner Sennyey Tibor írása

Székely világpolgár, vezette Litvánia és Uganda labdarúgó-válogatott­ját is; utóbbi kilencven helyet ugrott az UEFA-ranglistán, amikor ő dirigálta a csapatot. Volt az év edzője Skóciában, ahol csak azért nem lett a leghíresebb klub, a Celtic edzője, mert református, és ez nem mutatott volna jól a kőkemény katolikusok csapatánál. Az ötvenhárom éves szakemberrel mostani munkahelyén, a dunaszerdahelyi FC DAC 1904 stadionjában beszélgettünk.

Lezárható-e a gyarmati múlt? Sze­ne­gálban járva könnyen megadhatjuk erre a rövid választ: egyhamar nem. Miközben a modernizálódó Afrikát gazdaságilag máig markukban tartják az egykori hódítók, a mindentől távol élő kis törzsek élete nem sokat változott az idő mú­lá­sá­val.

Ha a boltban pónyikalmát, sózókör­tét vagy kányaszilvát kérünk, valószínűleg értetlenül néz majd ránk az eladó. Egykori gyümölcsfajtáinkat nemcsak hogy elfelejtettük, sok közülük végleg kipusztult. Kovács Gyula, a Tündérkert-mozgalom ala­pítója arra vállalkozott, hogy ment­se, ami még menthető. Medes-he­gyi birtokán háromezer régi magyar gyümölcsfajtát, köztük több mint 1100 alma- és 1300 körtefajtát gondoz. A pórszombati erdész 2015-ben Magyar Örökség díjat, a napokban pedig a Magyar Konyha termelői díját kapta meg.

Bár a sevnicai polgárok készségesen igazítják útba a mai first lady múltját kutató látogatót, érezhetően elegük van a Donald Trump megválasztása óta rájuk vetülő figyelemből. Főleg azért, mert a távolról jött turisták még ma is a kommunizmusról faggatják őket, és olykor rácsodálkoznak, hogy a Svájccal vetekedő vidéken van internet. Melania Trumpnak mindenesetre máris köszönhetünk valamit: azt, hogy ezt a gyöngyszemet felhelyezte a világtérképre.

A skandináv országokkal szembeni elő­ítéletekkel ellentétben Izlandon az elmúlt két évtizedben drasztikusan csökkent az italozó, dohányzó és drogozó fiatalok aránya. Bár nincs varázslat az eredményben, hiába adják át az izlandi szakemberek tapasztalataikat bárkinek, más országokban ezek süket fülekre találnak.

Témák a Magazinból

Hamvas Béla ezerarcú és egyszerű életműve
Százhúsz éve született a bor filozófusa – „A sötét pontot magamon kívül kerestem, holott bennem volt” (17., 20. oldal)

Labda a párna alatt
László Csaba a hargitai meccsnézésekről, az anyaországi akadémisták bokájáról és „Bumm-bumm Becker” szerváiról (18–19. oldal)

Nagy tavaszi pártfakadás
Új politikai alakulatok – Mindenki a kiábrándult fideszesekre hajt? (21. oldal)

Csak egy kis vudu
Távoli törzsi területektől a hűs óceánig – Szenegáli kalandok gyalog és négy keréken (22–23. oldal)

Évtizedes aszalvány
„Európa nyugati fele még a gatyát sem ismerte, amikor mi már gyümölcsfajtákat különböztettünk meg” (24. oldal)

Elnöki burger és fapapucs
Látogatás Sevnicában, a first lady szülővárosában (25. oldal)

Magyarország helye az unióban van
Csaba László esszéje (26–27. oldal)

Izlandi tinik: kijárási tilalom
Miért nem szervezünk társadalmi mozgalmat a fiatalok természetes felpörgetésére? (27. oldal)

Szent László nyomában Vácon
A lovagkirály nemcsak középkori, hanem mai értelemben is példakép lehetne (28. oldal)

Horn és Kádár nem jelentett Brezsnyevnek
Egy kommunista ország tojástánca a romlott Nyugat felé – Könyvkritika (29. oldal)

Tökéletes dolgok sorozat
Csak a nagyon jó sör (32. oldal)

Gazda Albert a civilekről. Lukács Csaba arról, legyen-e verekedés a magyar parlamentben. Plusz Hegyi Zoltán, Szerető Szabolcs, Lackfi János, Fecske Csaba és Győrffy Ákos tárcái.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.