„Tömörkény műveit olvasva tisztán látható, hogy mi végre is van az irodalom a világban. Azért van, hogy élni segítsen, hogy az általa felmutatott drámai erejű és sűrűségű képekben ismerjük fel végre, hogy mi az, ami valóban fontos ezen a világon, és mi az, ami elenyészik az időben. Tömörkény semmi különöset nem tesz novelláiban, csak kérlelhetetlen szelídséggel odavezet minket az életünket alakító erők forrásához, hogy nézzük meg jól, milyen anyagból vagyunk gyúrva, milyen esendőek és fenségesek vagyunk egyszerre.” (Győrffy Ákos)
Ez csak néhány erős mondat a sok közül a szombati Magyar Nemzet Magazinból. Hetilap a napilapban. Kritikus, korszerű, konzervatív. Keresse az újságosoknál!
A Miamiban megrendezett zsidó filmfesztivál és a Berlinale díjai után a hazai Titanic nemzetközi filmfesztivál közönségdíját is elnyerte az 1945, Török Ferenc új filmje, amelynek a Szántó T. Gábor elbeszélésén alapuló forgatókönyvét az író és a rendező közösen jegyzi. A filmet e héttől játsszák, Szántó T. Gábornak pedig, aki egyben a Szombat folyóirat főszerkesztője, a budapesti nemzetközi könyvfesztiválra jelent meg 1945 és más történetek című új kötete, benne a film alapjául szolgáló elbeszéléssel.
Bukta Imre nem tesz mást, mint sétál egy faluban, megfigyel és ábrázol. Így írja le a mezőszemerei képzőművész módszerét friss, Apám romantikája című kiállítása kapcsán a Godot Galéria. A tárlaton többek között feketéllő abroncsokat, lefoglalt kukorica alatt, számítógép előtt gubbasztó jegyzőt és pihenő teheneket láthatunk. A szentendrei Művészetmalomban megtekinthető, feLugossy Lászlóval és Szirtes Jánossal közös, Levitáció című expóján pedig lebegő és kiegyenesített fákat, beázó padlást és megrázó falusi nyugdíjas-búcsúztatót. Felkerekedtünk hát, és elmentünk Mezőszemerére, ahol nem tettünk mást, mint sétáltunk egyet a faluban. Idegenvezetőnk természetesen Bukta Imre volt.
Németországban már huszonöt éve rendszeresen elvesznek minden játékot az óvodásoktól. Nem büntetésből – vagy legalábbis a teoretikusok szándékai szerint nem abból –, hanem fennkölt pedagógiai célzattal. Az elmélet szerint a túl egyértelmű játékok idővel addiktív viselkedéshez, akár drogfüggőséghez is vezethetnek. De bizonyítja-e ezt bármi is?
Harcz Endre, a harmincas éveiben járó fiatalember gondolt egyet, és befektetőtársaival együtt létrehozta a Fügeliget Kft.-t, amely Európa legnagyobb fügeültetvénye fölött rendelkezik. Nem egy sikeres kivándorlás története következik. Zala megyében jártunk, fügét, kivit és datolyaszilvát találtunk.
Berentének, ennek az alig több mint ezer fős falunak 18 évvel ezelőtt szabályos pénzeső hullott az ölébe. Ám a jóléttől nem lett a település sem fejlett, sem élhető, úgyhogy a helyiek nem is élik a gazdagok unalmas életét, parázs viták zajlanak a községben. Ezek egyik oka, hogy még az is előfordulhat, hamarosan vége lesz a dőzsölésnek.
Témák a Magazinból
Egy fehér kócsagmadár
Száz éve halt meg Tömörkény István (17. oldal)
Hittel ellensúlyozom
Szántó T. Gábor 1945 című filmjük sikeréről, zsidókról, antiszemitizmusról, migrációról és az emberi jogi nyelvet használó Izrael-ellenességről (18–19. oldal)
Eladó életek
Galuska kutya, Partizán utca, abroncsok és tulipánfa – Barangolás Bukta Imrével (20–21. oldal)
Betiltott építőkocka
Játékmegvonás: személyiségfejlesztés vagy gyermekbántalmazás? (22–23. oldal)
Fügét mutat
Domboldalnyi mediterrán táj Zala lankái között (22–23. oldal)
A gazdasági varázsszó: doi moi
Egy ázsiai ország, ahol nem vette el a vezetők józan eszét a szocializmus (24. oldal)
Kiszínezni a történelmet
Ír grafikus keze nyomán felébrednek fekete-fehér Csipkerózsika-álmukból a történelmi fotók (25. oldal)
Moszkva-központú naprendszer
A Kijevi Rusztól az eurázsiai eszme reneszánszáig – A birodalmi tudat mint az orosz identitás szerves része (25. oldal)
Pillangókisasszony
Székely Éva a Csillaghegyi strandról, a leventeségről és az elkésett Terikéről (26. oldal)
A Marx utcától Chicagóig
A milliárdos faluban vitáznak, mint „fent Pesten”, és közben szórják a pénzt (27. oldal)
Elektrosokk- és hidroterápia
Az őrület majdnem minden korban politikai megítélés alá is esett (29. oldal)
Kannibálnak lenni nem hízókúra
Jól lehet-e igazán lakni az emberhúsból? (32. oldal)
Pápay György a választási rendszer átalakításáról mint csodaszerről. Gazda Albert Soros-katonákról és Orbán-zsoldosokról. Plusz Hegyi Zoltán, Lukács Csaba, Szörényi László, Maros András és Győrffy Ákos tárcái.