„Meg is kérdeztem Simon Miklóst, hogy akár a térség országgyűlési képviselőjeként, akár a parlament honvédelmi és rendészeti bizottságának alelnökeként tett-e érdemi lépéseket, javaslatokat az ügyben. Érdeklődtem annak kapcsán is, kezdeményezi-e esetleg, hogy a Magyar Honvédség léptessen életbe szigorúbb protokollt az ukrán, illetve a román légtérből a magyarba »betévedő« csempészgépekkel kapcsolatban. Simon azonban nem válaszolt. Mindenesetre a DK-s Vadai Ágnes a szóban forgó bizottság összehívását kezdeményezi. Közleményében azt írja: »Tudni akarjuk, hogy hogyan történhetett meg az, hogy az évek óta határvédelemmel kampányoló Orbán Magyarországára háborítatlanul repült be egy kisrepülő!«”
Ez csak néhány erős mondat a sok közül a szombati Magyar Nemzet Magazinból. Korszerű, kritikus, konzervatív – hetilap a napilapban. Keresse minden szombaton!
Az, hogy csempészgépek érkeznek be Ukrajna felől a magyar légtérbe, feltehetően nem először fordul elő, hiszen Szabolcs-Szatmár-Bereg megye több településén is látni, illetve hallani vélték már a rendszerint igen alacsonyan, radar alatt repülő masinákat. Most fordult elő azonban először, hogy egy ilyen – ezúttal nem cigarettát, hanem migránsokat szállító – repülő, egy An–2 szó szerint a sárba ragadva a földön maradt Kállósemjén mellett. A személyzet elmenekült, a migránsok szétszéledtek, a nagypolitika pedig rászállt az ügyre. A községben tehát megjelent az illegális bevándorlás, de egyelőre nagyobb gondot okoz a folyamatos elvándorlás.
Szinte mindennap az ő munkájuk alapján döntünk róla, megveszünk-e valamit, elmegyünk-e egy előadásra, elgondolkodunk-e valamely társadalmi problémán. Nekik is köszönhetően kötődünk a kedvenc kávézónkhoz, legkedvesebb könyvünkhöz, élvezünk egy kiállítást, mégsem tudunk róluk szinte semmit. A rejtőzködő exhibicionisták, a grafikusok világáról a friss Arany Rajzszög díjast, Szabó Mártont kérdeztük.
Várnai Anna már régen rájött, hogy az elfogadáshoz az emberek hasán keresztül vezet az út. 2015-ben Pécsen megnyitotta Magyarország első roma lakáséttermét. A Kóstoldát elsősorban találkozási pontnak szánta többség és kisebbség között. Olyan helynek, ahol úgy lehet használni a „cigány” szót, hogy senki ne sértődjön meg. A Színes Gyöngyök Egyesület vezetőjét tavaly Baranyában az év emberének választották.
Az elektromos (e-)cigarettával továbbra sem tudnak mit kezdeni a közegészségügyi döntéshozók a világ legtöbb országában. Miközben mára nagyjából egyetértenek a kutatók abban, hogy kevésbé ártalmas az elektromos, mint a hagyományos cigaretta, előbbinek számos más egészségügyi veszélye lehet.
Már ötéves korban felvilágosító programokon kellene részt venniük a gyerekeknek a késes bűnözés veszélyeivel kapcsolatban – javasolta a múlt héten a The Guardian brit napilap szerint egy magas rangú rendőri vezető. A Scotland Yard késes bűnözési osztályának feje, Sean Yates szerint a gyerekekben még azelőtt tudatosítani kellene, a késelés nagyon súlyos bűncselekmény, hogy iskolába kezdenek járni, megtanulnak írni-olvasni, és elkezdik használni a közösségi médiát – ekkor ugyanis már késő. Utóbbi időben ráadásul a savas támadások száma is látványosan megszaporodott a szigetországban.
Témák a Magazinból
Migráns az égből
„Ki tudja, hogyan lép működésbe a stresszhormonjuk” – Alacsonyan szállnak a keleti határszélen a csempészáruval, néha pedig illegális határátlépőkkel megrakott kisgépek (17., 20. oldal)
Olyan, mint a cipészet
Szabó Márton a szemérmes magamutogatásról, az elrontott vécépiktogramról és a grafikus felelősségéről (18-19. oldal)
Punya és Húsos lecsó
„Nekünk nem szabad megsértődnünk” – Látogatás az ország első cigány lakáséttermében (21. oldal)
Kár a gőzért
Érvek és ellenérvek az e-cigarettával kapcsolatban (22. oldal)
A Jantar búvárhajói
Mit keresnek az orosz tengeralattjárók a víz alatti kábelek körül? (23. oldal)
Zombikés, sav, csavarhúzó
„Amikor gyerekek késelik meg egymást egy vita során, azzal a rendőrség már elég nehezen tud mit kezdeni” – Tavaly 46 fiatalt szúrtak halálra Londonban (24. oldal)
Egy igazi avantgárd géniusz
Lajta Béla, a modernista irányzatok elfeledett hazai előfutára (26. oldal)
A jól végzett munka íze
91 évesen elhunyt Paul Bocuse francia szakács, akinek neve egy korszakot is jelöl (28. oldal)
Romcsárdák bús düledékein
A racka juhban ott van a magyar sors és végzet minden melankóliája – Krzysztof Varga lezárta a lengyeleknek írt, rólunk szóló Turul-trilógiáját (29. oldal)
Lámpák teremtője
„Dagonyázunk az elektromos fényben” - Egy dán, aki melegséget vitt a sötét otthonokba (32. oldal)
Vass Norbert a magyar kultúra polarizálódásáról. Gazda Albert a narancsborról. Hegyi Zoltán, Lackfi János, Szenczi Tóth Károly és Győrffy Ákos tárcái.