Biztosan mindenki találkozott már sértő, saját ideológiáját, életfelfogását bántó tartalommal az interneten. Legtöbben csak bosszankodunk egy sort, majd elnavigálunk az oldalról, egy muzulmán befektetőkből álló csoport azonban ennél jóval tovább ment. Salam World néven új, iszlám közösségi oldal építésébe fogott.
A kérdés, amit egy közösségi háló építésébe fogó befektetőnek ma fel kell tennie, az, hogy miben lesz más ez az oldal, mint bármelyik másik. A Salam World egyik legnagyobb újítása az úgynevezett felhasználó-alapú tartalomszabályozás lesz. A részletek még közel sem tiszták, de akár az is előfordulhat, hogy mindenki moderátor lesz az oldalon. A Facebook is ajánl valami hasonlót – bejelenthetünk számunkra sértő, zavaró tartalmakat –, azonban mire ezeket leszedik, addigra már számtalan emberhez eljutott a negatív, pornográf, vagy a politikailag, vallásilag, ideológiailag sértő tartalom. Jó kérdés, hogy ha az oldalon bárki törölhet egy számára oda nem illő tartalmat, akkor nem lesz-e egysíkú a tartalom-előállítás, minderre azonban csak az indulás után kapjuk majd meg a választ. Új, eddig a közösségi oldalakra kevésbé jellemző szolgáltatások is elérhetőek lesznek az oldalon, például muszlim könyvtár, enciklopédia, interaktív oktatási lehetőség, vagy éppen vallási tanácsadás.
Ma a világon másfél milliárd muszlim él. Sokuk persze nem rendelkezik internetkapcsolattal (a Közel-Keleten ez egyáltalán nem ritka), de az arányok folyamatosan javulnak. Ráadásul a Salam World kutatásai alapján az elérni kívánt felhasználók 54 százaléka huszonöt év alatti, ami a befektetők számára is igen kecsegtető lehetőség.
A oldal létrejöttét az ötletgazdák azzal indokolják, hogy a jelenleg elérhető közösségi oldalak a muzulmánok számára számtalan olyan tartalom megosztását engedélyezik, amik egy vallását komolyan gyakorló, azt fontosnak tartó ember, vagy akár csak egy jóérzésű, vallásilag érzékeny ember számára is elfogadhatatlanok. A gondolatmenetbe a gyermekvédelmet is bekapcsolják, állításuk szerint ugyanis a Salam World sokkalta biztonságosabb lesz a fiatal generációk számára, mint mondjuk a Facebook, a Twitter, vagy a YouTube.
Természetesen a projekt nemcsak a szociális érzékenység és a vallási tolerancia és korrektség talaján áll, hanem komoly üzleti alapokkal is rendelkezik. Abdul-Vahed Niyazov, a Salam World igazgatótanácsának elnöke egyik nyilatkozatában kijelentette: az oldal lehetőséget fog adni internetes vásárlásra is iszlám előírások szerint, valamint befektetési lehetőségeket kínál majd olyan vállalkozásoknak, melyek az iszlámhoz kötődnek. Az mindenesetre furcsa, hogy egy oldal, ami jelszavaiban a politikamentességet és a határok nélküliséget hirdeti, miért részesít előnyben kizárólag muzulmán vállalatokat, de lehetséges, hogy a későbbiekben még ez is változni fog.
A Salam World egyébként nem az első, muzulmánoknak készülő közösségi oldal a hálón. Nem olyan régen egy iszlám fundamentalistákból álló csoport elindította Pakisztánban a Millat Facebook nevű oldalt. Igaz, ez mind nevében, mind kinézetében Mark Zuckerberg oldalát másolja, bár ideológiájában erősen eltér attól. A Millat alapítói szerint ugyanis a Facebookon számtalan istenkáromló tartalmat lehet olvasni, éppen ezért bátorítanak minden hithű muzulmánt a Facebook bojkottjára, és a Millat Facebookra való áttérésre.
Hogy a Salam Network World ki tud-e emelkedni az ismeretlenség homályából és képes lesz-e meghatározó közösségi hálóvá válni, ma még igen nehéz megmondani. A céljaik világosak: a következő három év alatt ötvenmillió felhasználóra szeretnének szert tenni, ha pedig hihetünk a statisztikáknak, tíz éven belül ez a szám akár a hétszázmilliót is elérheti. Az mindenesetre komoly jövőt jósol az oldalnak, hogy rögtön a nyitásnál 16 országban 16 nyelven lesz elérhető, ezt pedig még a Facebook sem mondhatta el magáról anno.
Források: salamworld.com, bloggerbontang.com