Cenzúra már nincs is, csak atombomba

Lehet úgy is írni a magyar médiaállapotokról, hogy nem írjuk le a cenzúra szót. Bokor Pál megmutatja hogyan kell ezt.

Tompos Ádám
2012. 03. 28. 15:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A felütés pazar. Gyurcsány Ferenc kormányzásától indulunk: „A reménytelenül elöregedett hazai politikai, közigazgatási, egészségügyi, oktatási, közlekedési és szociális intézmények és rendszerek modernizálását az ellenzék akkor gyújtogatással, kordonbontással, népszavazással és új médiahadtestjeinek bevetésével akadályozta meg.” A jobboldal további árnyalt jellemzése értelemszerűen a médiahadtest szemléjével (és tulajdonképpen dicséretével) folytatódik: arról ugyanis, hogy a kormánypártok még mindig népszerűek, a tömegtájékoztatás tehet.

Naná, hogy a Kádár-korszakhoz hasonlítja a dolgozat szerzője a mai állapotokat. Erre magam nem is reagálnék, csak a Wikipédiát hívom segítségül: „A Radnóti Gimnáziumban érettségizett 1960-ban, és még abban az évben a Magyar Távirati Iroda szerződtette gyakornoknak. Újságíró-iskolát végzett, esztétikát és művészettörténetet tanult Budapesten, illetve Moszkvában. A hetvenes és a nyolcvanas években MTI-tudósítóként dolgozott.” Hát, izé, khm!

Személyeskedés helyett azonban inkább sakkozzuk ki, vajon miért nem emleget cenzúrát az újságíró, író, műfordító, filmesztéta. A szintugrás ugyanis itt érhető tetten, ő már valószínűleg felfogta, hogy baromi ciki cenzúráról írni úgy, hogy a szóban forgó cikk meg is jelenik.


Vagyis a kör bezárul. Az emberek egyébként nem a jó hírekre fogékonyak, ha így lenne, valószínűleg meg sem született volna az a módosító, amelyik arra kötelezi a szerkesztőket, hogy ugyan már ne csak az elütötte, ellopta, megerőszakolta típusú hírekből állítsák össze az esti híradókat. Viszont jól megkapják az ellenzéki médiumok. A neves szakember tulajdonképpen lejelentéktelenezte őket internetes oldalaikkal együtt, horribile dictu az írását közlő Népszabadságot és a Nolt is.

Marshall McLuhan nyomán el is kereszteli a jobboldali médiagépezetet magyar atombombának (ha minket a részének gondolt az újságíró, író, műfordító, filmesztéta, akkor köszönjük, tényleg), de van receptje a hatástalanításra: az európai intézmények és fórumok fokozottabb figyelme. „Meggyőzésük arról, hogy szükség van további közbenjárásukra a magyar sajtó normális működésének helyreállítása érdekében, kényes kérdés.”

Bokor szerint ez „a legfontosabb feltételek egyike ahhoz, hogy 2014-ben a polgári demokráciák normái és eszményei szerint is szabad választásokat lehessen tartani Magyarországon”. A médiaháború huszadik évfordulójára megkaptuk az üres címlapos hisztit a médiatörvényről. Most úgy látszik 1992 és 1993 ballib slágerét melegítik majd fel, elvégre annak lesz kerek jubileuma: jönnek majd a „nem lesznek szabad választások” kezdetű sirámok. Csak hogy én is előre rettegjek egy kicsit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.