Facebookné kettős élete

A Facebook, a Google, az Apple és szilícium-völgyi cimborái – komoly amerikai kormányzati lobbival egybekötve – épp azok ellen indítottak hadjáratot, akikért nemrég elsötétítették weblapjaikat.

Balogh Roland
2012. 03. 14. 8:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Birodalom, akarom mondani ez esetben a Szilícium-völgy visszavág. Méghozzá nem is akárhogy: pofátlanul alátesz a gyanútlanul a szélben kornyadozó internetfelhasználóknak. Miért is? A dollármilliárdos hirdetésekért.

Itt meg is állhatunk egy pillanatra. Miről is van szó? Washingtoni információk szerint napokon belül megindul a Google, a Facebook és az Apple kemény támadása a kongresszusi és szövetségi szakbizottságok által kezdeményezett új javaslat ellen, amely engedélyezné az internetfelhasználóknak, hogy blokkolják, illetve kiiktassák e cégek által számukra „személyre szabottan”, kedves kis csomagban küldött célzott hirdetéseket.

A szilícium-völgyi társaságok ugyanis – akár egy jól szervezett nemzeti hírszerzési szolgálat – szépen eltárolják a felhasználok minden böngészési szokását, az így kapott adatokat felhasználva pedig célzott reklámokkal bombázzák őket. No, az amerikai törvényhozás ezt a sokat vitatott gyakorlatot próbálná meg (elvben) kiiktatni, mondván ez a fajta, hosszú évek óta kritizált adatvédelmi politika igencsak aggályos, már-már veszélyes. Csak halkan, ennek margóján jegyezném meg, a minap épp a Google húzott nagyot ebben a témában. „Kedves felhasználók, mint figyelmeztettek a keresőóriás új adatvédelmi szabályainak életbe lépését követően a globális amerikai tévécsatornák, a jövőben nem árt minden előzményt azonnal, véglegesen eltávolítani a gépről, így talán megóvhatjuk magunkat a nem várt plüssmackós reklámoktól és a szomszédban lakó hekker kíváncsiskodásától”.

Facebookék azonban kézzel-lábbal kapálóznak ellene, hiszen bevételeik jelentős hányada – Zuckerbergéknél 85, a Google-nél 96 százalék – ebből a forrásból származik. Ennek érdekében pedig nem restek komoly pénzekkel lobbizni a washingtoni honatyáknál. Statisztikák szerint 1998 és 2011 között az internetes álomgyár – mintegy finom nyomásgyakorlás gyanánt – 1,2 milliárd dollárt költött el ilyen irányú tevékenységre. A tavalyi évet figyelembe véve a YouTube videómegosztót és számos ígéretes internetes platformot mohón felvásárló Google 9,68 millió, a többek között a Windows felett atyáskodó Microsoft 7,34 millió, a közösségi portálok „atyaúristenének” számító Facebook 1,35 millió dollárt áldozott e nemes ügy érdekében. Ennyi pénz vándorolt szorgos amerikai politikusok zsebébe.

A burkolt arcátlanság pedig itt érhető tetten. Ha emlékszünk, 2012. január 18-án az internetes enciklopédia, a Wikipédia angol nyelvű oldala egy napra elsötétítette oldalait, így tiltakozván az ellen, hogy az amerikai kongresszus elé került a kalózkodás elleni törvénytervezet (Stop Online Priacy Act – SOPA).

A texasi republikánus Lamar Smith képviselő által a klasszikus szórakoztatóipar – film- és zenei stúdiók, könyvkiadók – brutális nyomásának hatására benyújtott javaslat sok mindent megengedett volna az amerikai hatóságoknak. Cenzúra, önkényes moderáció, honlapok eltüntetése, blokkolása, az amerikai sajtó ezekkel a címszavakkal riogatta a gyanútlan állampolgárokat. Lett is nagy felhajtás, tüntetések, miegymás, tegyük hozzá jogosan. A jogszabálytervezetet ugyanis sikerült olyan általános szövegezéssel megírni, amely tágan értelmezhetővé tett volna sok netes fogalmat, esetet, így adva lehetőséget a kormányzati visszaélésekre. A SOPA mellett ez volt a helyzet a szintén január 18-án a szenátus elé beterjesztett, szellemi javakat védő tervezettel (Preventiong Real Online Threats to Economic Creativity and Theft of Intellectual Property Act, alias PIPA – na csak kinyögtem).

Na ez ellen keményített be a Wikipédia. A kezdeményezést pedig foggal-körömmel támogatta a Facebook, a Google, a Twitter és több társuk, mondván „a gonosz állambácsi nehogy rátegye már a kezét olyan érzékeny dolgokra, amit mi magunknak szeretnénk, szigorúan a saját haszonszerzés céljából”.

Ezután kíváncsi leszek, ki megy majd ki a washingtoni Capitolium épülete elé, hogy az amerikai kormányzat terveihez hasonló adatgyűjtési módszerei miatt ezen „emberbaráti szeretetből a SOPA és PIPA ellen liberális szabadságharcost játszó” vállalatok ellen tüntessen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.