A Magyar Rádió 3. csatornája 1987. május 23-án vette fel Bartók Béla nevét; a névadó ünnepet ifjabb Bartók Béla, Bartók Péter és Doráti Antal is megtisztelte jelenlétével – emlékeztet az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) kommunikációs Igazgatósága.
Az elmúlt negyedszázad alatt a Bartók a magyar zene- és irodalombarátok kedvelt adója lett. A Muzsikáló reggel műsorfolyama a zeneirodalom slágereit sugározza a komolyzenebarátoknak, a Muzsikáló délután a csúcsforgalomban autózók körében vívott ki népszerűséget, a későn fekvő muzsikakedvelőket pedig az éjszakai Notturno ringatja álomba.
A csatorna vezetése élő partneri kapcsolatot tart a magyar hangversenyélet legkiválóbb szereplőivel. A Hangverseny délidőben és az esti hangverseny-közvetítések a Bartók Rádiót az ország legnagyobb „koncerttermévé” avatják.
A Bartók Rádió a magyarországi zenei fesztiválok állandó résztvevője: fontos szerepet vállal többek között Sopron, Fertőd-Eszterháza, Miskolc, Szombathely, Tiszadob, Pannonhalma fesztiváljai vagy a Budapesti Wagner Napok bemutatásában. A médium az újszerű kezdeményezéseket is felkarolja, a Chopin-, Schubert-, Liszt- és Mozart-maraton közvetítése sokak számára igazi zenei csemegének bizonyult.
A nemzetközi műsorcsere-szerződéseknek köszönhetően a magyar zenebarátok a világ hangversenytermeiben és operaházaiban is otthonosan mozognak, a New York-i Metropolitan Opera előadásai például különösen népszerűek.
A Bartók Rádió ars poeticájában a játék is fontos szerepet kap. A nézők körében igen kedveltek a reggeli vagy a délutáni műsorok feladványai – írják, példaként említve, hogy a Metropolitan-operaközvetítésekhez kötődő rejtvény szerencsés nyertese New Yorkba utazhatott, és a Metben egy Traviata-előadáson vehetett részt.
A klasszikus zene a Magyar Rádió életében mindig fontos szerepet kapott, zenei osztályát 1944-ig olyan neves muzsikus vezette, mint Dohnányi Ernő. A háború után a Magyar Rádió részese lehetett a magyar zenei élet újabb aranykorszakának, melynek legemlékezetesebb pillanatait a közmédia archívuma őrzi. Az intézmény nagy gondot fordított a minőségre; a technikai fejlődésből a hallgatók is profitáltak.
A Magyar Rádió 1960-ban indította el kísérleti keleti normás URH-adását, 1973-ban ebből nőtt ki napi programmal a 3. műsor.

30 éve nem látott hideg volt Magyarországon