A tévézés újabb korszaka köszönt ránk?

Eltűnhetnek a hagyományos csatornák az internetes videoszolgáltatók térhódítása miatt.

fib
2015. 10. 31. 10:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rohanok haza, kezdődik a sorozatom. A Rabszolgasors, a Dallas és a Barátok közt univerzumában ez a kijelentés alighanem mindenki számára ismert, hamarosan azonban értelmét vesztheti a mondat. A tévézés ugyanis drasztikus átalakulás előtt áll. Az észak-amerikai és nyugat-európai trendeket figyelve – amelyek némi késéssel, de változatlan intenzitással alakítják át a kelet-európai fogyasztási szokásokat – egyértelműen látszik, a hagyományos csatornák kora leáldozott. A nézők már nem akarnak igazodni a műsorhoz, akkor és ott akarják megnézni kedvenc sorozataikat és filmjeiket, amikor és ahol kedvük tartja. Az internetes szolgáltatók pedig minden igényüket kielégítik.

Régóta hallani, hogy a mozi, a tévé, a film- és sorozatnézés klasszikus formái elavulttá váltak, ám túl nagy változást mégsem érzékeltünk. Vagy észre sem vettük, olyan természetesen épültek be mindennapi életünkbe az interneten elérhető tartalmak. A 2005-ben indult YouTube videómegosztón mára szó szerint minden, ami hírértékű a világban, néhány perc alatt elérhetővé vált. És ezek a videók jóval közelebb hozzák a nagyvilágot, mint bármilyen híradó vagy újságcikk. A Spotify zeneletöltő szolgáltatással saját igényünk szerint állíthatunk össze műsort, vagyis idővel a hagyományos rádiók is ódivatúvá válhatnak, és helyüket átveszik az egyénre szabott tartalmak. A Netflix és társai pedig a tévézést forradalmasítják ugyanezen elv alapján. Mindenki azt kapja, amire vágyik. Mégpedig azonnal.

Az internetes tévézés e formája persze egyelőre Amerikában hódít. De a Netflix október 22-ig újabb három európai országban, Portugáliában, Olaszországban és Spanyolországban indította el szolgáltatását. Ezzel már mintegy ötven országban van jelen, előfizetőinek száma lassan eléri a hetvenmilliót. Ami még ennél is fontosabb: a saját gyártású sorozataik után most egy nagyszabású mozifilmet dobtak piacra, amelyet egyszerre vetítenek majd a moziban és az interneten. Ha pedig ezzel divatot teremtenek, az alapjaiban rengetheti meg a klasszikus filmszínházi rendszert.

De mi is az a Netflix? Egy internetes videoszolgáltató, amely havi előfizetési díjért hatalmas mennyiségű filmet és sorozatot tesz elérhetővé. A havi nyolcdolláros (körülbelül 2200 forint) előfizetés a korlátlan szabadság illúzióját adja: a tartalomból bármit kiválaszthatunk, és annyiszor nézhetjük meg, ahányszor csak akarjuk.

Persze hazánkban már most is sokan ezt csinálják, csak éppen ingyen. Az illegális letöltések, a torrentezés mára nemzeti hagyománnyá vált. S így kérdés, van-e esélye ebben a környezetben egy fizetős szolgáltatásnak. Ha abból indulunk ki, hogy tavaly Amerikában az internetes letöltési forgalom harmadát már a Netflix generálta, akkor hosszú távon ez a rendszer tűnik a legéletképesebbnek. Vagyis a válasz: igen, amint itthon is elérhetővé válik – ennek időpontját még csak találgathatjuk –, nagy valószínűséggel hazánkat is meghódítja majd a tévézés új formája.

Amely a korlátlannak tűnő szabadság mellett a saját készítésű sorozatok exkluzivitásával is csábítja a nézőket. A legújabb hírek szerint a Netflix készíti el például a korábban nálunk is rendkívül népszerű Szívek szállodája tervezett folytatását. Az igazi nagy dobás azonban a Beasts of No Nation című, afrikai gyerekkatonákról szóló film, amelyet a True Detective (A törvény nevében) című sorozat rendezője, Cary Joji Fukunaga készített. Az alkotás Amerikában tíz nap alatt elérte a hárommilliós nézettséget – ami az internetes vetítési formában példátlanul magas szám –, és sokan már most Oscar-díj-esélyesnek tartják.

A trend tehát egyértelmű, és a Netflix, valamint versenytársai, a YouTube, a Hulu vagy az Amazon mindent elkövetnek majd, hogy minél hamarabb elfeledkezzünk a hagyományos csatornákról, és a tévéműsort a saját igényeink szerint állítsuk össze. A szórakoztatás „felszabadításának” következményei pedig beláthatatlanok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.