Egy mexikói faluban, nagyapja farmjának a verandáján, mint minden kisfiú, Cesar Millan is arról álmodozott, hogy híres focista lesz. Pedig már akkoriban is csodákat művelt a rosszcsont ebekkel, a szomszédok csak a „kutyás fiúként” emlegették. A szegénység és a kilátástalanság elől 1990-ben, huszonegy éves korában illegálisan szökött az Amerikai Egyesült Államokba, hogy megtalálja szerencséjét.
Angol nyelvtudás hiányában először egy kutyakozmetikában talált csak munkát, főnökei azonban gyorsan megszerették, mivel a kezelhetetlen bundásokkal is képes volt hamar szót érteni. Will Smith segítségével ismerte meg a nevét Hollywood, az énekes-színész kutyái megneveléséért cserébe egy évig fizette Millannak a nyelvtanárt, de látva kutyái boldogságát, beajánlotta kollégáinak is. Oprah Winfrey és Jennifer Lopez is már csak tőle kér tanácsot a négylábúakat illetően, de a „kutyasuttogó” segített már Barack Obamáéknak is.
Cesar Millan mára talán a legfelkapottabb viselkedési és rehabilitációs szaktekintéllyé vált. A National Geographic 2000-ben bemutatta a Dog Whisperer (A csodálatos kutyadoki) című sorozatát, de több könyvet is írt, melyek felkerültek a The New York Times bestseller listájára, az egyik pedig iskolai tananyaggá vált Kaliforniában. Legújabb, Cesar 911 (Cesar, a megmentő) című műsorának második szériájában már neveletlen kutyák által rettegésben tartott közösségekbe látogat el.
Most ősszel európai turnéra indult, hogy a kutyákról szerzett tapasztalait megossza az emberekkel. December 19-én a Papp László Budapest Sportarénában lép majd színpadra.
– Hiszek abban, hogy a kutyák tökéletesek, nagyon kevés olyan egyed van, amelynek születésekor idegrendszeri problémái lennének. Csupán az emberek rossz hozzáállása miatt sérülnek. Mi, emberek bonyolítjuk túl az ő életüket. Sokan elfelejtik, hogy más fajhoz tartoznak, és emberként kezelik a kedvencüket, ezzel viszont megzavarják az egészséges működésüket. Ha egy kölyökkutya ugrál, harapdál, azt kedvesnek tartjuk, sokszor a saját gyerekeinket látjuk bennük, de ha egy megtermett felnőtt példány teszi ugyanazt, azt elutasítjuk. Míg a kutyáink a jelenben, mi a múltban élünk. Épp ezért kell kijelölni a kutya határait már kölyökkorban, a harmóniát csak ez teremtheti meg ember és állat között. A testmozgás, a fegyelem és a szeretet hármas egységét azonban minden kutyánál az igényeihez idomulva kell kialakítani – mesélte módszeréről lapunknak Cesar Millan a budapesti fellépését beharangozó látogatásán.
– Sok gazda egyáltalán nincs tisztában azzal, hogy valójában mire lenne szüksége az általa kiválasztott állatnak. Az egyik műsoromban például egy túlsúlyos házaspár keresett meg, hogy nem tudnak mit kezdeni a nagy mozgásigényű kutyájukkal. Sétálnak ugyan vele, de az nem elég neki, hogy a felesleges energiáit levezesse, és csupa olyasmit tett, aminek egyáltalán nem örültek. Ha a kutya nem kap neki megfelelő feladatot, agresszívvá, félőssé, hiperaktívvá válhat. Az említett helyzetben nem a kutya, hanem a pár életstílusán kellett változtatni diétával, életmódváltással.
Cesar Millan műsorában és a turnéja során is a kutyák gondolkodásának megértésére, a felelősségvállalásra és az állatok energiájának nyelvére szeretné megtanítani az embereket.
– Egyre inkább hiszem, hogy a kutyatartás az egyik legjobb önismereti tréning. Aki kutyát akar tartani, annak először önmagával kell tisztában lennie. A szavak értelmetlenek a kutyák világában, a gazdának az energiákra kell figyelnie. Nyugodt, határozott lélekállapot kell a gazdaléthez, csak az ilyen embert képesek a kutyák falkavezérként elfogadni. A kutyák világában a hímek és a nőstények, a különböző fajták ugyanolyan lélektannal rendelkeznek. Mindegyikük a domináns egyedet követi. Nekik kizárólag irányításra van szükségük, a szeretet számukra másodlagos, csupán jutalom – vallja Cesar Millan.