Január 21-étől moderálni fogja a cikkek alatt megjelent hozzászólásokat a 444.hu – mondta lapunknak a hírportál főszerkesztője, Uj Péter. A szabados stílusáról ismert 444 azután döntött az olvasói tartalmak szűréséről, miután az utóbbi időkben megszaporodtak a cikkekhez fűzött vállalhatatlan kommentárok. A főszerkesztő elmondta, külső céget bíznak meg a hozzászólások előmoderálásával – a durva, sok esetben jogsértő megjegyzéseket így még megjelenések előtt kiszűrik majd. A szabályok alól mentesül a kommentelők törzsgárdája.
Már az újság kárára ment az ügy, csinálnunk kellett valamit – mondta Uj Péter. Hozzátette, két évvel ezelőtt merült fel először a probléma, akkor a szerkesztőség többsége a hozzászólás lehetőségét is letiltotta volna.
A kezdetekben viszont még folytak a portálon értelmes viták, ezért egy időre félretettük a kérdést – magyarázta a főszerkesztő. Azóta több perük is volt a hozzászólások miatt, s egyre több interjúalany zárkózott el az újságírói megkeresésektől, mondván: a híroldalnak nincs kontrollja az ott megjelent vélemények felett. A főszerkesztő szerint a hangnem részben a 444 egyre növekvő látogatottsága miatt durvult el. Hozzájárult ugyanakkor, hogy az elmúlt évek során egyre több magyar nyelvű oldal csatlakozott a portáljuk által is használt Disqus nevű rendszerhez. Ez az online szolgáltató egyszerűsíti a kommentelést, mivel egy felhasználói profillal a hozzászólók több portálon is meg tudnak szólalni.
Megéreztük például, mikor csatlakozott a Disqushoz a Kuruc.info – folytatta a főszerkesztő, az új hozzászólókkal szerinte a vita látványos fordulatot vett. – Mi nem szólásszabadsági intézmény vagyunk. Mi egy újság vagyunk, amelyik szívesen beszélget az olvasókkal, ha a vita normális hangon zajlik – válaszolta a főszerkesztő, mikor a véleménynyilvánítás csorbulásáról kérdeztük. Uj Péter szerint ugyanis a szólásszabadság nem egyenlő a verbális agresszióval. – Ha nem értesz egyet egy politikus nyilatkozatával, nem fújhatod fel a véleményed a parlamenti ülésterem falára – tette hozzá. A főszerkesztő hangsúlyozta, mindez nem kizárólag hazai jelenség. Számtalan, a kommentelést ösztönző külföldi szerkesztőségben kellett szabályokat bevezetni, miután a megjelent olvasói tartalmakat botrányokat követték.
Minden országban a politikai kultúra határozza meg a média kultúráját – ezt már Bajomi-Lázár Péter médiakutató mondta megkeresésünkre. A szakembert a hazai kommentkultúráról kérdeztük. Véleménye szerint mivel Magyarországot a polarizált pluralizmus jellemzi, a közvéleményben is megjelennek a szélsőséges hangok. – Ahol a sajtó sokkal harciasabb és elkötelezettebb, ott a közvélemény is ilyen. Ez pedig a kommentekre is igaz – tette hozzá. Európában többféle médiarendszer van. Az angolszász modellre a mérsékelt pluralizmus jellemző, a közép- és a kelet-európai régió azonban inkább a kontinens déli országainak médiakultúrájához hasonlít.
Ez nem öncenzúra, inkább egy áttételesen érvényesülő, külső cenzúra – mondta a médiakutató a 444 döntésével kapcsolatban. Bajomi-Lázár Péter szerint a portál a pereket akarja elkerülni a kommentek moderálásával, az Emberi Jogok Európai Bírósága ugyanis egy korábbi döntésével a szerkesztőségeket tette felelőssé a portálokon közölt teljes tartalomért. A szakember szerint azonban ez nem feltétlenül okozza a sajtószabadság csorbulását.
Nem tudjuk például, hogy a mérvadónak tekintett brit sajtóban a tartalmakat mennyire cenzúrázzák. Magyarországon pedig azt nem látni, hogy a vérszomjas hozzászólásokat milyen céllal közölték – mondta a kutató.
Előfordulhat, hogy bértollnokok vagy bértrollnokok teszik közzé ezeket – tette hozzá Bajomi-Lázár Péter.