A lap példányszáma az elmúlt öt évben 185 ezerről nagyjából harmadára, 61 ezerre esett. A The Independent volt a legfiatalabb a nagy brit országos napilapok közül, újságírók alapították 1986-ban. Az utolsó nyomtatott kiadásokat március végére ígérik, utána a tartalmak csak az interneten lesznek elérhetőek.
A tulajdonos a nyomtatott lap megszűnését az olvasói szokások megváltozásával magyarázta, Jevgenyij Lebegyev szerint a fogyasztási szokások azt mutatják, hogy a jövő a digitális formátumokban van. „A lépés megőrzi a The Independent márkanevet és lehetővé teszi a minőségi tartalmakba történő befektetést, ami több olvasót csábíthat az online kiadásunkhoz” – állítja a tulajdonos.
Lebegyev a döntés elismerésekor szólt arról is, hogy családja már több mint százmillió fontot fektetett be brit médiaipari termékekbe, ebből 65 milliót a The Independentbe. Az orosz Lebegyev család jelképesen egyetlen fontért vette meg 2010-ben a már akkor is veszteséges lapcsoportot.
A lépés annyiból nem meglepő, hogy a The Independenten kívüli nagy, ismert brit napilapok közül mindegyiket legalább több százezres példányban terjesztik, még a nem túl olvasott The Guardian is közelít a napi 200 ezerhez, a The Sun pedig közel kétmilliós példányszámmal büszkélkedhetett a 2015-ös adatok szerint.
A The Independent egyébként világnézetileg „centrista liberálisnak” aposztrofálja magát.